Tożsamość, Tradycja i Suwerenność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tożsamość, Tradycja i Suwerenność (ang. Identity, Tradition and Sovereignty – ITS) – istniejąca między 15 stycznia a 14 listopada 2007[1] grupa polityczna w Parlamencie Europejskim, zrzeszająca członków o poglądach nacjonalistycznych. W skład grupy wchodziło 23 eurodeputowanych (w chwili założenia grupy było ich 20) z siedmiu państw.

Grupa została ustanowiona 9 stycznia 2007. Dzień później Bruno Gollnisch zorganizował w Parlamencie Europejskim konferencję prasową, na której ogłosił powstanie nowej grupy. Formalne ogłoszenie powstania nowej grupy odbyło się w dniu otwarcia pierwszej w nowym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 15 stycznia 2007.

Wcześniejsze starania, aby utworzyć skrajnie prawicową grupę w parlamencie kończyły się niepowodzeniem ze względu na wymagania dotyczące liczby członków i reprezentowania przynajmniej 20% państw członkowskich. Sytuacja zmieniła się po rozszerzeniu Unii Europejskiej o Rumunię i Bułgarię, a w związku z tym z wejściem do Parlamentu Europejskiego reprezentantów odpowiednio Partii Wielkiej Rumunii i bułgarskiej partii Ataka, których członkowie wsparli utworzenie nowej grupy.

Największą partią w Tożsamość, Tradycja i Suwerenność był Front Narodowy, a należący do niej Bruno Gollnisch pełnił funkcję przewodniczącego grupy.

Frakcja przestała istnieć 14 listopada 2007 po wypowiedzi Alessandry Mussolini, która stwierdziła, że Rumuni mają łamanie prawa we krwi, co spowodowało wystąpienie z grupy rumuńskich europarlamentarzystów[2].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

 Austria

 Belgia

 Bułgaria

 Francja

 Rumunia

 Wielka Brytania

 Włochy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Likwidacja frakcji „Tożsamość, Tradycja i Suwerenność” [1] – artykuł na stronach Polskiego Radia
  2. Maciej Nowicki Klub przyjaciół Kremla, Newsweek Polska nr 20/2014, 12-18 maja 2014