Alessandra Mussolini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alessandra Mussolini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1962
Rzym

Alessandra Mussolini (ur. 30 grudnia 1962 w Rzymie) – włoska aktorka, polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego, deputowana i senator.

Życiorys[edytuj]

W 1986 ukończyła studia na Uniwersytecie w Rimini, uzyskując tytuł zawodowy magistra sztuki ze specjalizacją menedżer filmowy. Na początku lat 90. ukończyła studia medyczne w zakresie chirurgii.

Kariera w branży rozrywkowej[edytuj]

W latach 70. i 80. występowała jako aktorka we włoskich filmach kinowych i telewizyjnych. W 1977 zagrała Marię Luisę w filmie Szczególny dzień (Una Giornata particolare), który zdobył Złotego Globa i uzyskał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

W 1982 wydała popowy album Amore, poprzedzony dwoma singlami ("Love is Love" i "Tokio Fantasy"). Płyty te ukazały się wyłącznie w Japonii. Rok później dwukrotnie pojawiła się na okładkach "Playboya" – w sierpniowej edycji włoskiej i w listopadowej edycji niemieckiej.

Działalność polityczna[edytuj]

W latach 1992–2004 sprawowała mandat posłanki do Izby Deputowanych XI, XII, XIII i XIV kadencji. Po raz pierwszy weszła do parlamentu z ramienia postfaszystowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego. W pierwszej połowie lat 90. ubiegała się też bez powodzenia o stanowisko burmistrza Neapolu.

Jako działaczka MSI poparła wejście w koalicję z centroprawicą Silvia Berlusconiego, sprzeciwiała się jednak rozwiązaniu partii. Ostatecznie przystąpiła do Sojuszu Narodowego, zasiadała we władzach krajowych tego ugrupowania. Jednocześnie krytykowała działania przywódcy AN, Gianfranca Finiego, który rezygnował z dotychczasowych haseł i przekształcał dawnych postfaszystów w umiarkowanie konserwatywną formację.

Ostatecznie Alessandra Mussolini w 2003 odeszła z Sojuszu Narodowego, zakładając Akcję Socjalną. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w następnym roku została jedynym eurodeputowanym nowej formacji. Zasiadała m.in. w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, delegacji do spraw stosunków z państwami Maghrebu i delegacji do Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Od 2007 wchodziła w skład grupy Tożsamość, Tradycja i Suwerenność[1].

Przed wyborami parlamentarnymi w 2006 Alessandra Mussolini zawiązała koalicję z dwoma małymi stronnictwami skrajnej prawicy (w tym otwarcie neofaszystowską Nową Siłą) pod nazwą Alternatywa Socjalna, która przystąpiła do bloku Dom Wolności Silvia Berlusconiego. W głosowaniu lista ta otrzymała tylko 1,2% głosów, nie uzyskując żadnych mandatów.

W 2008 Alessandra Mussolini po zerwaniu ze swoimi koalicjantami zgłosiła akces Akcji Socjalnej do Ludu Wolności, z którego listy w przedterminowych wyborach w tym samym roku uzyskała mandat posła XVI kadencji. W Izbie Deputowanych została przewodniczącą komisji ds. wychowania dzieci i młodzieży. W 2013 z ramienia PdL została wybrana do Senatu XVII kadencji[2]. Dołączyła następnie do reaktywowanej w 2013 partii Forza Italia. W 2014 z ramienia tego ugrupowania uzyskała ponownie mandat eurodeputowanej[3].

Życie prywatne[edytuj]

Jest córką Anny Marii Scicolone (siostry Sophii Loren) i Romano Mussoliniego (trzeciego syna włoskiego dyktatora Benita Mussoliniego i jego żony – Rachele Mussolini).

4. Benito Mussolini      
    2. Romano Mussolini
5. Rachele Guidi        
      1. Alessandra Mussolini
6. Riccardo Scicolone    
    3. Anna Maria Scicolone    
7. Romilda Villani      
 

Jest honorowym członkiem Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2014-08-27].
  2. Candidati eletti (wł.). interno.it, 26 lutego 2013. [dostęp 2013-02-26].
  3. Parlamento europeo: i 73 eletti italiani (wł.). europarlamento24.eu, 30 maja 2014. [dostęp 2014-06-01].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]