Franciszek Bończak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne redakcyjne
Linia 84: Linia 84:
* [[Jacek Majchrowski]] (red.), ''Kto był kim w II Rzeczypospolitej'', Warszawa 1994.
* [[Jacek Majchrowski]] (red.), ''Kto był kim w II Rzeczypospolitej'', Warszawa 1994.


{{Władca
{{Ordynariusz diecezji polskiej PNKK|poprzednik=[[-]]|następca= Pierwszy Biskup <br /> [[Leon Grochowski]]|lata=[[1922]] - [[1927]] }}
|kolor = red
|grafika = OldCathBishopcoaUU.png
|rozmiar = 40
|funkcja = biskup misyjnej diecezji polskiej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego
|lata = [[1924]]-[[1928]]
|poprzednik = -
|poprzednik_opis =
|następca = [[Leon Grochowski]]
|następca_opis =
}}

[[Kategoria:Biskupi Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego|Bończak, Franciszek]]
[[Kategoria:Biskupi Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego|Bończak, Franciszek]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1881|Bończak, Franciszek]]
[[Kategoria:Urodzeni w 1881|Bończak, Franciszek]]

Wersja z 15:22, 17 wrz 2013

Franciszek Bończak
biskup
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1881
Pogórze

Data i miejsce śmierci

21 września 1967
Elk Grove Village

biskup misyjny PNNK w Polsce
Okres sprawowania

1924-1928

proboszcz parafii Imienia Jezus w Milwaukee
Okres sprawowania

1914-1922
1930-1953

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

PNKK

Prezbiterat

30 grudnia 1903

Nominacja biskupia

1914

Sakra biskupia

17 sierpnia 1924

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

17 sierpnia 1924

Miejscowość

Scranton

Miejsce

Katedra św. Stanisława w Scranton

Konsekrator

Franciszek Hodur

Współkonsekratorzy

Leon Grochowski

Franciszek Bończak (ang. Francis Bonczak, ur. 1 grudnia 1881 w Pogórzu, zm. 21 września 1967 w Elk Grove Village) – amerykański duchowny starokatolicki polskiego pochodzenia, misjonarz, publicysta, pierwszy biskup misyjny Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Życiorys

Pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. Urodził się w Pogórzu. Tam ukończył szkołę powszechną. Następnie był uczniem gimnazjum w Cieszynie. W szkole średniej pomagał Stanisławowi Stojałowskiemu redagować pismo Pszczółka. W 1900 roku po egzaminie maturalnym rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po roku nauki został powołany do odbycia służy w Armii Austro-Węgier. Po otrzymaniu stopnia porucznika artylerii, zdecydował się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W 1902 roku przybył do Chicago, gdzie zamierzał zostać dziennikarzem. Ostatecznie jednak wstąpił w szeregi duchowieństwa Kościoła Polskokatolickiego. 30 grudnia 1903 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa starokatolickiego Antoniego Kozłowskiego. W około rok po otrzymaniu prezbiteriatu przyłączył się do Polskiego Kościoła Reformowanego założonego przez Franciszka Hodura. W 1904 roku wziął udział w I Synodzie PNKK w Scranton, na którym została podjęta próba zjednoczenia polskich Kościołów narodowych w USA.

Początkowo pracował jako duszpasterz w Passaic. Następnie był sekretarzem biskupa PNKK. W 1910 roku został mianowany wikariuszem generalnym PNKK dla stanów Pensylwania i Maryland. W 1914 roku został skierowany do pracy w Milwaukee. Zorganizował tam parafię narodową Imienia Jezus. Uczestniczył również w tworzeniu parafii narodowej św. Piotra i Pawła. Z powodzeniem prowadził działania na rzecz pobudzenia życia kulturalnego i oświatowego wśród Polonii w stanie Wisconsin. III Synod PNKK w Chicago nominował go na biskupa pomocniczego.

W 1922 roku Franciszek Bończak odszedł z funkcji proboszcza parafii Imienia Jezus w Milwaukee. Został skierowany przez władze PNKK do Polski. Przybył do Krakowa, gdzie otrzymał zadanie administrowania wspólnotą misyjną. Dla propagowania ideologii Kościoła Narodowego założył w 1923 roku organ prasowy Polska Odrodzona. Zorganizował także seminarium duchowne i kurię w Krakowie.

W lipcu 1924 roku przybył do Stanów Zjednoczonych Ameryki, aby uczestniczyć w II Nadzwyczajnym Synodzie PNKK w Scranton. Na zgromadzeniu tym został wybrany biskupem PNKK dla Polski. 17 sierpnia 1924 roku przyjął sakrę biskupią z rąk Franciszka Hodura. Ponownie powrócił do Rzeczypospolitej Polskiej i podjął starania o prawną rejestrację diecezji polskiej PNKK.

W 1927 roku Franciszek Bończak wyjechał nagle do Stanów Zjednoczonych Ameryki rzekomo w celu załatwienia spraw kościelnych. Faktycznie jednak porzucił misję z uwagi na ciężkie warunki pracy w Polsce, a także niemożność dojścia do porozumienia w niektórych kwestiach z Pierwszym Biskupem PNKK, Franciszkiem Hodurem.

Po przyjeździe do USA objął probostwo w parafii Zbawiciela w Detroit. W 1928 roku I Synod Kościoła Narodowego w Polsce odwołał go z funkcji biskupa misyjnego PNKK. W 1929 roku Franciszek Bończak powrócił do pracy na parafii Imienia Jezus w Milwaukee. W 1931 roku asystował w uroczystościach konsekracji katedry diecezji zachodniej PNKK w Chicago[1].

Po II wojnie światowej zaangażował się w dialog ekumeniczny PNKK i Kościoła Episkopalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki[2]. 10 stycznia 1952 roku wspólnie z Leonem Grochowskim uczestniczył w konsekracji biskupa episkopalnego Donalda Hallocka[3]. W 1953 roku przeszedł na emeryturę i przekazał kierowanie parafią w Milwaukee nowemu proboszczowi Walterowi Słowakiewiczowi. Zamieszkał w Mount Prospect[4].

W 1958 roku jako biskup-emeryt bez autoryzacji Pierwszego Biskupa PNKK udzielił w Cleveland konsekracji Bernardowi Goławskiemu, wybranemu kandydatem na biskupa przez X Synod PNKK w Chicago. W 1964 roku wziął udział w uroczystościach jubileuszu parafii narodowej Imienia Jezus w Milwaukee.

Zmarł w 1967 roku w szpitalu aleksjanów w Elk Grove Village. Pochowany został na cmentarzu Chapel Hill Cemetery w Greenfield w stanie Wisconsin.

Stypendia biskupa Franciszka Bończaka

Od 1970 roku Narodowe Zjednoczenie Chórów PNKK przyznaje uzdolnionym muzycznie dzieciom i młodzieży dwa rodzaje stypendiów imienia Franciszka Bończaka[5]:

  • The Bishop Francis Bonczak Awards
  • The Bishop Bonczak Youth Awards.
  1. All Saints Cathedral Parish. ascpncc.org. [dostęp 2013-04-09]. (ang.).
  2. Church Units Draw Closer. Episcopal-Polish Rally. The Milwaukee Journal, 22 listopada 1949.
  3. Robert Redmile. The Apostolic Succession and the Catholic Episcopate in the Christian Episcopal Church of Canada. s.235. ISBN 1-60034-517-4
  4. Polish National Catholic Parish Here Will Observe. 50th Birthday. The Milwaukee Sentinel, 2 maja 1964.
  5. General Scholarships. National United Choirs of the Polish National Catholic Church. [dostęp 2013-04-09]. (ang.).

Bibliografia

Szablon:Władca