Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy
Linia 96: Linia 96:
* [[Włodzimierz Kuroczyński]] (ur. 1950)
* [[Włodzimierz Kuroczyński]] (ur. 1950)
* [[Thomas Anders]] (ur. 1963)
* [[Thomas Anders]] (ur. 1963)
* [[Jan Paweł II]] (''doctor honoris causa'' od 1977)


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 12:17, 12 cze 2018

{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{jednostka macierzysta}}}
Ilustracja
Widok na forum uniwersyteckie
Typ

{{{typ}}}

Patron

{{{patron}}}

Państwo

 Niemcy

Adres

Moguncja

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa
Plik:DBP 1977 938 Universität Mainz.jpg
Znaczek jubileuszowy

Johannes Gutenberg-Universität Mainz (pol. Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji[1]) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Moguncji, jeden z najstarszych i największych w Niemczech. Założony został w roku 1477 przez arcybiskupa mogunckiego Teodoryka z Isenburga. Oferował naukę teologii, medycyny, prawa kościelnego, prawa rzymskiego oraz gramatyki, retoryki, dialektyki, arytmetyki, geometrii, astronomii i muzyki. Studiowało na nim wówczas około 200 studentów.

Uniwersytet został zamknięty wskutek burzliwych wydarzeń związanych z rewolucją francuską. W 1792 francuska armia okupowała Moguncję; w 1793 jakobini z Moguncji proklamowali tu republikę, która przetrwała 4 miesiące i została zlikwidowana przez władze pruskie. Francuzi ponownie okupowali Moguncję od 1797 do 1814. Zamknięto wówczas w 1798 uniwersytet (jedynie wydział lekarski przetrwał do roku 1823).

Uniwersytet w Moguncji otwarty został powtórnie w roku 1946, z 2088 studentami, w nowej siedzibie na terenie dawnych koszar wojskowych, położonych na wzgórzu poza centrum miasta, przekształconych przez władze francuskiej strefy okupacyjnej w kampus uniwersytecki.

Obecnie kształci się tu około 32 000 studentów. Uniwersytet posiada wysoce zaawansowaną aparaturę badawczą, zwłaszcza w instytutach fizyki nuklearnej i chemii nuklearnej.

Uniwersytet w Moguncji utrzymuje bardzo dobre kontakty z nauką polską, regularnie zapraszając profesorów z Polski na wykłady gościnne. W ramach Instytutu Slawistyki oferowane są studentom również studia polonistyczne, jak również krótsze kursy z języka i kultury polskiej.

Od roku 2007 Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji odznacza się kolejną specjalnością pośród uniwersytetów niemieckich: jest pierwszym uniwersytetem, który produkuje internetowy program telewizyjny. Program ten przeznaczony jest dla świeżo upieczonych studentów i nazywa się ersti.tv (w tłumaczeniu pierwszacy.tv). Projekt powstał i jest nadawany ze studenckiej inicjatywy.

Rektorzy i prezydenci

Rektorzy (1946–1974)

Prezydenci (od 1974)

Popiersie Gutenberga na uniwersyteckim campusie

Znani związani z uniwersytetem

Przypisy

  1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993). Encyklopedia PWN. [dostęp 2018-01-05].

Linki zewnętrzne