Kaługa (miasto): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Grubel (dyskusja | edycje)
m int.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 26: Linia 26:
'''Kaługa''' ([[język rosyjski|ros.]] Калу́га) – miasto w [[Rosja|Rosji]], stolica [[Obwód kałuski|obwodu kałuskiego]].
'''Kaługa''' ([[język rosyjski|ros.]] Калу́га) – miasto w [[Rosja|Rosji]], stolica [[Obwód kałuski|obwodu kałuskiego]].


Miasto położone jest na południowy zachód od [[Moskwa|Moskwy]], nad rzeką [[Oka (dopływ Wołgi)|Oką]]. Liczy około 331 tys. mieszkańców. Założone w połowie XIV wieku. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców miasta był syn polskiego zesłańca, [[Konstantin Ciołkowski]] - przez wielu uważany za ojca teorii technologii silników i wyrzutni rakietowych.
Miasto położone jest na południowy zachód od [[Moskwa|Moskwy]], nad rzeką [[Oka (dopływ Wołgi)|Oką]]. Liczy około 331 tys. mieszkańców.
=== Historia ===
Założone w połowie XIV wieku. Podczas wojny moskiewskiej w 1613 roku w rejon Kaługi dotarły oddziały Rzeczpospolitej pod dowództwem hetmana kozackiego [[Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny|Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego]]. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców miasta był syn polskiego zesłańca, [[Konstantin Ciołkowski]] - przez wielu uważany za ojca teorii technologii silników i wyrzutni rakietowych.


== Zsyłki Polaków ==
== Zsyłki Polaków ==

Wersja z 14:02, 2 lip 2013

Kaługa
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 kałuski

Burmistrz

Nikołaj Poleżajew

Populacja (2007)
• liczba ludności


341,3 tys.

Nr kierunkowy

+7 (4842)

Kod pocztowy

248000

Położenie na mapie obwodu kałuskiego
Mapa konturowa obwodu kałuskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa
Muzeum Kosmiczne

Kaługa (ros. Калу́га) – miasto w Rosji, stolica obwodu kałuskiego.

Miasto położone jest na południowy zachód od Moskwy, nad rzeką Oką. Liczy około 331 tys. mieszkańców.

Historia

Założone w połowie XIV wieku. Podczas wojny moskiewskiej w 1613 roku w rejon Kaługi dotarły oddziały Rzeczpospolitej pod dowództwem hetmana kozackiego Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców miasta był syn polskiego zesłańca, Konstantin Ciołkowski - przez wielu uważany za ojca teorii technologii silników i wyrzutni rakietowych.

Zsyłki Polaków

Sowieckie koszary w tym mieście były pierwszym etapem docelowym żołnierzy Dywizji Wołyńskiej AK obwodów wileńskiego i nowogródzkiego po zdradzieckim aresztowaniu ich oddziałów w okolicach Wilna w czerwcu 1944 roku. Akcja wojskowa Armii Czerwonej "Bagration", zmierzająca do przełamania niemieckiej linii obrony na froncie zachodnim ich teatru działań wojennych, doprowadziła do rozpoczęcia przez AK akcji „Burza”. Skutkiem tego oddziały leśne i miejskie AK podjęły się akcji zbrojnych na tyłach niemieckich i opanowania Wilna. Efektem tego była koncentracja oddziałów w miejscach znanych dowódcom radzieckim, po przełamaniu obrony niemieckiej, Rosjanie, łamiąc porozumienia z polskim dowództwem, otoczyli i aresztowali polskie oddziały AK. Wstępnym obozem przejściowym żołnierzy były litewskie Miedniki Królewskie - duże centrum kolejowe. Początkowo usiłowano większość zwykłych żołnierzy namówić do wstąpienia do oddziałów dywizji gen. Berlinga. Po masowej odmowie i wcześniejszej wywózce wyższych oficerów, Sowieci wywieźli tysiące żołnierzy w głąb Rosji. Głównym punktem zbiorczym wywózki była Kaługa. W kałuskich koszarach polskich jeńców "wcielono" do tzw. zapasowych pułków piechoty (zapasnoj strielkowyj połki), jako "element niepewny". Po dłuższym postoju w Kałudze, jeńców przetransportowano w głębokie lasy do wyrębu drzewa.

W obozie przebywali między innymi:

Miasta partnerskie