Miedniki Królewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi na Litwie. Zobacz też: wieś w Polsce.
Miedniki
Ilustracja
Zamek w Miednikach
Państwo  Litwa
Okręg wileński
Rejon wileński
Populacja (2001)
• liczba ludności

508
Kod pocztowy LT-13019
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Miedniki
Miedniki
Ziemia54°32′20″N 25°39′00″E/54,538889 25,650000
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Miedniki Królewskie (lit. Medininkai) – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, siedziba gminy Miedniki, na drodze WilnoMińsk, przy granicy z Białorusią. W sąsiedztwie miejscowości znajdują się 2 z najwyższych wzgórz na Litwie – Józefowa Góra (lit. Juozapinės kalnas) o wysokości 292,7 m n.p.m. i Wysoka Góra (lit. Aukštàsis kálnas) 293,84 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość po polskiej stronie linii Focha, co sprawiło że przed 1939 rokiem znajdowała się w II Rzeczypospolitej.

Większa część mieszkańców jest pochodzenia polskiego. 6 marca 1944 AK rozbroiło tu posterunek policji litewskiej, a w lipcu 1944 istniał tu sowiecki obóz dla żołnierzy AK. Po wojnie miejscowość znalazła się poza granicami Polski.

Zamek[edytuj | edytuj kod]

W połowie XIV wieku w miejscowości został wybudowany duży murowany zamek na planie czworoboku. Po raz pierwszy wzmiankowano go w 1385 roku, przy okazji dotarcia w jego okolice Krzyżaków[1]. Miał wymiary 128 × 161 × 127 × 147 m z czworoboczną wieżą w narożu o 5 kondygnacjach. Wieża miała ok. 30 metrów wysokości. Druga wieża przylegała w połowie murów od zewnątrz od południowej strony. Zamek miał 4 bramy prowadzące z każdej ze stron. W 1402 roku podczas drugiego ataku Krzyżaków drewniane wewnętrzne budynki zostały spalone[2]. Był to jeden z ulubionych zamków króla Kazimierza Jagiellończyka. Mieszkał też na nim jego syn święty Kazimierz. Zdobyty został także w 1514 i 1655 roku. W XVI wieku należał do rodu Gasztołdów, później Ogińskich i Grabowskich. Przed II wojną światową należał do Drohojowskich. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie.

Zbrodnia na przejściu granicznym w 1991 roku[edytuj | edytuj kod]

W Miednikach tuż po oderwaniu się Litwy od ZSRR doszło do tragedii w której zginęli funkcjonariusze litewscy. Litewski posterunek graniczny został zakatowany przez OMON. 31 lipca 1991 r zostali zamordowani Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius. Ričardas Rabavičius od ran postrzałowych w głowę zmarł w szpitalu 2 sierpnia. Lekarzom udało się uratować jedynie ciężko rannego celnika Tomasa Šernasa.

W sprawie zbrodni miednickiej skazany został były OMON-owiec Konstantin Michajłow (otrzymał dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości), jak również zaocznie – byli OMON-owcy Andriej Łaktionow, Czesław Młynnik i Aleksandr Ryżow.


Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Miejscowość jest położona na wschód od linii Focha, w obszarze zwartego osadnictwa polskiego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Die Chronik Wigands von Marburg, s.625
  2. J. von Posilge, Chronik des Landes Preussen, s.258-259

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]