Suhl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Suhl
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Turyngia
Zarządzający Jens Triebel
Powierzchnia 102,70 km²
Wysokość 440 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności

39 526
Nr kierunkowy 036782, 03681, 036846
Kod pocztowy 98527-98530, 98711
Tablice rejestracyjne SHL
Plan Suhl
Plan Suhl
Położenie na mapie Turyngii
Mapa lokalizacyjna Turyngii
Suhl
Suhl
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Suhl
Suhl
Ziemia50°37′N 10°42′E/50,616667 10,700000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Suhlmiasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w dolinie Lasu Turyńskiego, liczy ok. 39,5 tys. mieszkańców, posiada 450-letnią historię.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Region Suhl-Zella-Mehlis jest centrum gospodarczym południowej Turyngii. Dlatego nie jako ostatnie mają swoją siedzibę w Suhl Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Turyngii (IHK) i Izba Rzemieślnicza Południowej Turyngii (HK). Ważne dla miasta są również usługi sektora handlowego. Suhl jest ulubionym centrum handlu i miejscem zakupów. Miejsce zajmują tu nie tylko duże nowe hipermarkety na peryferiach, ale przede wszystkim centrum miasta jest miejscem przechadzek spacerów przez sklepy, kafejki, i inne atrakcyjne oferty usług.

Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Turyngii (IHK) angażuje się jako rzecznik gospodarczy regionu naprzeciw polityce, zarządzaniu, nauce, którego celem jest dokonywanie wspólnych gospodarczych interesów na terenie działalności izby. W obrębie Izby Przemysłowo- Handlowej Południowej Turyngii pracuje 7000 sklepów detalicznych i więcej niż 1100 dużych przedsiębiorstw handlowych.

Przemysł kształtuje rozwój gospodarczy w Południowej Turyngii. W porównaniu do wszystkich krajów związkowych Turyngia leży na zajmującym szczeblu przemysłowym i ze wszystkich nowych krajów związkowych przed Hamburgiem i Szlezwikiem-Holsztynem.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

  • Turyńska Filharmonia Gotha (Thüringen Philharmonie Gotha) – filharmonia jest najważniejszym obiektem kultury w mieście. Jest siedzibą orkiestry i filharmonii. Włącza się w różnorodne wydarzenia kulturalne w mieście: przeglądy tańca, wystawy, teatr. Odbywa się tutaj też coroczny festiwal kabaretowy, który oferuje mieszkańcom i turystom rozrywkę.
  • Congress Centrum Suhl (CCS) – wzbogaca kulturalną ofertę w mieście i południowej części Turyngii od swojego otwarcia w roku 1995 z bogatą paletą organizacyjną. Od koncertów rockowych, ludowych wieczorów przez klasyczną muzykę do najwyżej tytułowanych od Turyńskiej Filharmonii Gotha do show telewizyjnych.
  • kino – nowy magnes publiczności nowe, wysoko zmodernizowane ze swoimi siedmioma salami w centrum miasta. Kino wyposażone jest w modne sale z wygodnymi fotelami, nowoczesny sprzęt nagłaśniający, jak również własny bar.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum Broni (Waffenmuseum Suhl) – specjalizowało się w dziedzinie strzelania z broni palnej. W 1971 odbyły się w mieście Europejskie Mistrzostwa w Strzelaniu z Broni, natomiast w 1986 roku odbyły się Mistrzostwa w Strzelaniu z Broni z udziałem Mistrzów Świata w tej dziedzinie. W powiązaniu z tym wydarzeniem zostało wydane szerokie rozporządzenie o rekonstrukcji i nadaniu kształtu nowej wystawie
  • ogród zoologiczny – znajduje się w parku. Można podziwiać nie tylko zwierzęta domowe, ale również zwierzęta egzotyczne żyjące w ciepłych krajach np. niedźwiedzie

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]