28 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS (1 walońska) „Wallonien”: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
infoboks
Andrzej1993 (dyskusja | edycje)
→‎Kontrowersje wokół Legionu: Zmiana zdania - Legion nie mógł brać udziału w działaniach przeciwpartyzanckich w Polsce, bo w listopadzie był już w Dniepropietrowsku. Konieczne uzupełnienie źródeł (kto twierdzi, gdzie, kiedy)
Linia 43: Linia 43:


== Kontrowersje wokół Legionu ==
== Kontrowersje wokół Legionu ==
Obrońcy Legionu Walońskiego twierdzą, że nie jest on odpowiedzialny za popełnienie żadnych zbrodni wojennych. Twierdzą też, że Walonowie nie wiedzieli o zbrodniach popełnianych przez Niemców i uważali swoją walkę w Legionie za antykomunistyczną krucjatę przeciwko bolszewizmowi, nie zaś za szerzenie ideologii [[Narodowy socjalizm|nazistowskiej]]. Zważywszy udział Legionu Walońskiego, działającego jeszcze w ramach [[Wehrmacht]]u, między sierpniem i grudniem [[1941]] w akcjach przeciwpartyzanckich na terenie [[Generalne Gubernatorstwo|Generalnego Gubernatorstwa]] i w [[1942]] na okupowanych terenach [[ZSRR]] niewiedza o niemieckich zbrodniach wojennych i ludobójstwie wydaje się mało prawdopodobna. Przemilczają fakt, że w tym samym czasie na terenie okupowanej Belgii - w tym Walonii - działała konspiracja antyhitlerowska, walcząca z Niemcami.
Obrońcy{{kto}} Legionu Walońskiego twierdzą, że nie jest on odpowiedzialny za popełnienie żadnych zbrodni wojennych. Twierdzą też{{gdzie}}, że Walonowie nie wiedzieli o zbrodniach popełnianych przez Niemców i uważali swoją walkę w Legionie za antykomunistyczną krucjatę przeciwko bolszewizmowi, nie zaś za szerzenie ideologii [[Narodowy socjalizm|nazistowskiej]]. Zważywszy jednak na fakt, że jednostka brała udział w akcjach przeciwpartyzanckich w ZSRR na zapleczu frontu, wydaje się mało prawdopodobne, by nie wiedzieli o niemieckich zbrodniach<ref>https://www.axishistory.com/books/153-germany-heer/heer-other-units/4527-wallonische-infanterie-bataillon-373</ref>. Przemilczają fakt, że w tym samym czasie na terenie okupowanej Belgii - w tym Walonii - działała konspiracja antyhitlerowska, walcząca z Niemcami{{czy to ważne}}.


== Dowódcy ==
== Dowódcy ==

Wersja z 14:45, 13 gru 2018

28 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS (1 walońska) „Wallonien”
28. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Wallonien
ilustracja
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

1943

Rozformowanie

maj 1945

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Podległość

Waffen-SS

28 Ochotnicza Dywizja Grenadierów SS (1 walońska) "Wallonien" (niem.: 28. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Wallonien) - walońska jednostka Waffen-SS.

Historia

Plakat werbunkowy

Walonowie pojawili się w Waffen-SS 1 czerwca 1943 roku, kiedy Legion Waloński, który walczył w ramach Wehrmachtu przyłączono do tej formacji. Legion ów rozbudowano w 5 Ochotniczą Brygadę Szturmową SS, którą wysłano w listopadzie 1943 roku na Ukrainę, gdzie walczyła u boku dywizji "Wiking". Zmasakrowana w ciężkich walkach w kotle czerkaskim brygada została wycofana zimą 1944 roku do Niemiec. W lipcu brygadę wysłano do Estonii, skąd jej resztki ewakuowano do Niemiec w październiku i przystąpiono do tworzenia dywizji.

W lutym 1945 roku nieskompletowaną jednostkę skierowano na Pomorze, w okolice Stargardu, gdzie walońscy esesmani po raz kolejny ponieśli ogromne straty. Jednostka ta skierowana na Pomorze, była jeszcze w trakcie reorganizacji i rozwinięcia ze szczebla brygady do szczebla dywizji. Liczebnie bardzo słaba, na początku lutego 1945 liczyła nieco ponad 4000 żołnierzy, natomiast w momencie wejścia do walki pod Dąbiem ok. 1200 żołnierzy. Siedmiuset pozostałych przy życiu Walonów ewakuowano do Danii, gdzie zastał ich koniec wojny.

Sprawa właściwej nazwy jednostki

Jest to dość zagadkowa kwestia. W zachodnich opracowaniach jednostka ta jest z niejasnych powodów traktowana jako dywizja grenadierów pancernych. Powstała ona rzeczywiście jako brygada zmotoryzowana o sile pułku. W czerwcu 1944 r została wycofana z frontu i wysłana do Rzeszy w celu przeformowania w dywizję. Rozwinięto ją jednak do stanu dywizji piechoty (grenadierów SS), a nie dywizji grenadierów pancernych.

Kontrowersje wokół Legionu

Obrońcy[kto?] Legionu Walońskiego twierdzą, że nie jest on odpowiedzialny za popełnienie żadnych zbrodni wojennych. Twierdzą też[gdzie?], że Walonowie nie wiedzieli o zbrodniach popełnianych przez Niemców i uważali swoją walkę w Legionie za antykomunistyczną krucjatę przeciwko bolszewizmowi, nie zaś za szerzenie ideologii nazistowskiej. Zważywszy jednak na fakt, że jednostka brała udział w akcjach przeciwpartyzanckich w ZSRR na zapleczu frontu, wydaje się mało prawdopodobne, by nie wiedzieli o niemieckich zbrodniach[1]. Przemilczają fakt, że w tym samym czasie na terenie okupowanej Belgii - w tym Walonii - działała konspiracja antyhitlerowska, walcząca z Niemcami[czy to ważne?].

Dowódcy

Skład organizacyjny

Legion Waloński, Sanok, maj 2007 (rekonstrukcja historyczna)
  • SS-Grenadier Regiment 69 (69 pułk grenadierów pancernych SS) dwa niepełne bataliony
  • SS-Grenadier Regiment 70 (jw) jeden batalion
  • SS-Artillerie Regiment 28 (28 pułk artylerii SS) niepełny
  • SS-Panzerjäger Abteilung 28 (28 dywizjon przeciwpancerny) niepełny
  • SS-Aufklärungs Abteilung 28 (28 dywizjon rozpoznawczy SS) praktycznie bez ciężkiego sprzętu bojowego
  • SS-Nachrichten Abteilung 28 (28 batalion łączności SS) niepełny
  • SS-Pionier-Bataillon 28 (28 batalion saperów SS) niepełny
  • SS-Flak-Kompanie 28 (28 kompania przeciwlotnicza SS) niepełna, bez dział
  • SS-Ersatz-Bataillon 28 (28 batalion zapasowy SS) nie istniał na przyczółku, żołnierze zostali włączeni do jednostek bojowych
  • Pododdziały służb.

Jak widać dywizją była tylko z nazwy - w praktyce były to dwa bataliony grenadierów wsparte pododdziałami specjalistycznymi.

Bibliografia

Zobacz też