Kamieniec (województwo śląskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika 213.92.210.12 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Roman Miller.
Znacznik: Wycofanie zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
Merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 36: Linia 36:


== Historia ==
== Historia ==
Ze źródeł wiadomo, że nazwa Kamieniec, pochodząca od słowa „kamień”, oznaczała prawdopodobnie miejsce ufortyfikowane kamieniami. Na wzgórzu istniała obwarowana osada obronna kultury łużyckiej (650–400 p.n.e.), w której odkryto chatę odlewnika przedmiotów z brązu. W tym samym miejscu w VII–IX wieku istniał gród, należący do górnośląskiego plemienia zamieszkującego dorzecze [[Kłodnica|Kłodnicy]], zniszczony przez [[Świętopełk I morawski|Świętopełka]] w 875 roku.
Ze źródeł wiadomo, że nazwa Kamieniec, pochodząca od słowa „kamień”, oznaczała prawdopodobnie miejsce ufortyfikowane kamieniami. Na wzgórzu istniała obwarowana osada obronna kultury łużyckiej (650–400 p.n.e.), w której odkryto chatę odlewnika przedmiotów z brązu. W Kamieńcu istniał najstarszy znany słowiański gród w okolicach Gliwic zbudowany w 1. połowie VIII wieku<ref name=":0">{{Cytuj |autor = Monika Michnik |tytuł = Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne |data dostępu = 2019-07-12 |url = https://www.academia.edu/33011550/Przesz%C5%82o%C5%9B%C4%87_powiatu_gliwickiego._Vademecum_archeologiczne |język = en}}</ref>. Wzniesiony został on na wyniosłym cyplu nad rzeką Dramą, ale osada otwarta w jego miejscu powstała tu już nawet wcześniej, bo na przełomie VII/VIII w. Gród ufortyfikowano wałem i fosą, ale spalono go nagle w IX w., co wiązać należy z jakimiś niepokojami politycznymi w tym czasie<ref name=":0" />.


Miejscowość była podobno wzmiankowana już w roku 1279.
Miejscowość była podobno wzmiankowana już w roku 1279.
Linia 56: Linia 56:
* [[Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu|Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela]] z XV wieku, konsekrowany prawdopodobnie w 1417 r.
* [[Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu|Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela]] z XV wieku, konsekrowany prawdopodobnie w 1417 r.
* [[Pałac w Kamieńcu (województwo śląskie)|Pałac]] z początku XVIII wieku.
* [[Pałac w Kamieńcu (województwo śląskie)|Pałac]] z początku XVIII wieku.
*Grodzisko słowiańskie z VIII wieku - wzniesiony został na wyniosłym cyplu nad rzeką Dramą w Kamieńcu koło Zbrosławic. Badania archeologiczne prowadzone w jego obrębie wskazują, że osada otwarta (wieś) powstała tu już nawet wcześniej, bo na przełomie VII/VIII wieku. W 1. połowie VIII w. została ona jednak ufortyfikowana wałem i fosą. Wał o konstrukcji drewniano-ziemnej, dodatkowo licowany kamieniami, osłaniał dostęp do osady od niechronionej wcześniej strony południowo-wschodniej, a zapewne również od strony skarpy. We wnętrzu grodu natrafiono na ślady palenisk oraz słupów, stanowiących pierwotnie elementy konstrukcyjne zabudowy drewnianej. Odkryto również liczne ułamki naczyń glinianych, a także elementy narzędzi i przedmiotów codziennego użytku w postaci nożyków i kabłąków wiader, a także uzbrojenia i oporządzenia jeździeckiego, jak grot strzały czy fragmenty ostróg. Gród w Kamieńcu został zniszczony i spalony nagle w IX w., co wiązać należy z jakimiś niepokojami politycznymi w tym czasie<ref name=":0" />.


== Inne obiekty ==
== Inne obiekty ==

Wersja z 10:25, 12 lip 2019

Kamieniec
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Ulica Tarnogórska w Kamieńcu – główna droga przebiegająca przez miejscowość
Państwo śląskie
Powiat

tarnogórski

Gmina

Zbrosławice

Sołectwo
Liczba ludności (2017)

789

Strefa numeracyjna

(+48) 032

Kod pocztowy

42-674

Tablice rejestracyjne

STA

SIMC

0225058

Położenie na mapie gminy Zbrosławice
Mapa konturowa gminy Zbrosławice
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Kamieniec (niem. Kaminietz, Dramastein 1936–1945[1]) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice, o powierzchni 8,30 km².

W latach 1945–1954 i 1973–1977 miejscowość była siedzibą gminy Kamieniec. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Nazwa

W łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego) z 1295 roku miejscowość wymieniona jest jako Kamen w okręgu Pyskowice i Zbrosławice[2].

Z dniem 10 sierpnia 1936 urzędowa nazwa niemiecka Kaminietz została zmieniona na Dramastein[3] ('kamień Dramy').

Historia

Ze źródeł wiadomo, że nazwa Kamieniec, pochodząca od słowa „kamień”, oznaczała prawdopodobnie miejsce ufortyfikowane kamieniami. Na wzgórzu istniała obwarowana osada obronna kultury łużyckiej (650–400 p.n.e.), w której odkryto chatę odlewnika przedmiotów z brązu. W Kamieńcu istniał najstarszy znany słowiański gród w okolicach Gliwic zbudowany w 1. połowie VIII wieku[4]. Wzniesiony został on na wyniosłym cyplu nad rzeką Dramą, ale osada otwarta w jego miejscu powstała tu już nawet wcześniej, bo na przełomie VII/VIII w. Gród ufortyfikowano wałem i fosą, ale spalono go nagle w IX w., co wiązać należy z jakimiś niepokojami politycznymi w tym czasie[4].

Miejscowość była podobno wzmiankowana już w roku 1279.

Kamieniec administracyjnie był związany z Pyskowicami (pierwotna parafia), Toszkiem i Gliwicami, przynależąc do kasztelanii toszeckiej, księstwa toszeckiego i następnie powiatu toszecko-gliwickiego i gliwickiego (do 1973 r.). W powiecie tarnogórskim Kamieniec znalazł się dopiero w 1999 r. w wyniku ostatniej reformy administracyjnej.

W drugiej połowie XIX w. wieś zajmowała ok. 6 km², obejmowała 42 osady, posiadała 3 młyny wodne, kościół katolicki i szkołę. Parafia w 1869 roku liczyła 1437 katolików, 11 ewangelików i 7 izraelitów. Należały do niej: Księży Las, Nierada, Kamieniec, Łubki[5].

Cały klucz kamieniecki liczył ok. 40 km² i obejmował następujące miejscowości: Kamieniec, Boniowice, Księży Las, Łubki, Przezchlebie, Świętoszowice i Ziemięcice. Na jego terenie znajdowało się: 7 młynów wodnych, cegielnia i 4 piece wapienne[5].

Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku głosy w Kamieńcu zostały oddane następująco:

  • 218 za Polską,
  • 146 za Niemcami (z czego 73 to głosy emigrantów)[6].

Według legendy tutejszy zamek został założony przez samych templariuszy[5], którzy mieli ukryć nieopodal zamku skarb.

Zabytki

Kamieniec na XIX-wiecznej litografii z kolekcji Aleksandra Dunckera
  • Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela z XV wieku, konsekrowany prawdopodobnie w 1417 r.
  • Pałac z początku XVIII wieku.
  • Grodzisko słowiańskie z VIII wieku - wzniesiony został na wyniosłym cyplu nad rzeką Dramą w Kamieńcu koło Zbrosławic. Badania archeologiczne prowadzone w jego obrębie wskazują, że osada otwarta (wieś) powstała tu już nawet wcześniej, bo na przełomie VII/VIII wieku. W 1. połowie VIII w. została ona jednak ufortyfikowana wałem i fosą. Wał o konstrukcji drewniano-ziemnej, dodatkowo licowany kamieniami, osłaniał dostęp do osady od niechronionej wcześniej strony południowo-wschodniej, a zapewne również od strony skarpy. We wnętrzu grodu natrafiono na ślady palenisk oraz słupów, stanowiących pierwotnie elementy konstrukcyjne zabudowy drewnianej. Odkryto również liczne ułamki naczyń glinianych, a także elementy narzędzi i przedmiotów codziennego użytku w postaci nożyków i kabłąków wiader, a także uzbrojenia i oporządzenia jeździeckiego, jak grot strzały czy fragmenty ostróg. Gród w Kamieńcu został zniszczony i spalony nagle w IX w., co wiązać należy z jakimiś niepokojami politycznymi w tym czasie[4].

Inne obiekty

  • Sanatorium Rehabilitacyjne Neuropsychiatrii Kamieniec-Zbrosławice (istniejący w Kamieńcu mikroklimat sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego i nerwowego).
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Kamieńcu[7].

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online.
  3. Amts-Blatt des Preußischen Regierung in Oppeln, Jg. 121, Stück 34, 22.08.1936, S. 238, No. 508.
  4. a b c Monika Michnik, Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne [online] [dostęp 2019-07-12] (ang.).
  5. a b c Kamieniec, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 766.
  6. Landsmannschaft der Oberschlesier in Karlsruhe [online], home.arcor.de [dostęp 2016-07-12] [zarchiwizowane z adresu 2008-09-21].
  7. Strona ZSO.

Linki zewnętrzne