Przejdź do zawartości

Zygmunt Działowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Runab (dyskusja | edycje)
m drobne merytoryczne
Dodanie informacji o Działowski jako o patronie szkoły
Linia 12: Linia 12:


Towarzystwo i Muzeum odegrały znaczącą rolę w utrzymaniu polskości [[Pomorze|Pomorza]].
Towarzystwo i Muzeum odegrały znaczącą rolę w utrzymaniu polskości [[Pomorze|Pomorza]].

Od 16 grudnia 1982 roku jest patronem Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie<ref>{{Cytuj |tytuł = Patron – Liceum Wąbrzeźno |data dostępu = 2024-05-24 |opublikowany = liceum-wabrzezno.pl |url = https://liceum-wabrzezno.pl/patron/}}</ref>.


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 13:26, 24 maj 2024

Zygmunt Działowski herbu Prawdzic albo Zygmunt Prawdzic (ur. 4 sierpnia 1843 w Mgowie k. Wąbrzeźna, zm. 16 lutego 1878 w Berlinie) – polski ziemianin, polityk, archeolog, pochodzący z Działowa (von Salendorf), mieszkający w Mgowie; działający w Toruniu. Przedstawiciel znanej rodziny Działowskich, brat Antoniny Działowskiej. Poseł do Reichstagu z okręgu Kartuzy-Wejherowo. Patron ulicy w Gdyni, Toruniu, Wałyczu oraz Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie.

Zygmunt Działowski

Organizator niewielkiego oddziału, na czele którego walczył w czasie Powstania Styczniowego i 24 kwietnia 1863 został rozbity nad Drwęcą. Wkrótce potem aresztowany przez władze pruskie i oskarżony o zdradę stanu, w 1864 opuścił więzienie w Berlinie.

W 1875 inicjator zawiązania drugiego, polskiego Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Głównym celem Towarzystwa było prowadzenie badań historycznych, zwłaszcza dotyczących Pomorza Nadwiślańskiego (przedrozbiorowych Prus Królewskich).

W 1874 z polecania Towarzystwa Poznańskiego Przyjaciół Nauk udał się na zjazd archeologiczny do Kijowa, gdzie jako jedyny przemawiał po polsku[1].

W 1881 rozpoczęto budowę siedziby Towarzystwa przy ul. Wysokiej w Toruniu, prowadzonej pod egidą spółki akcyjnej „Muzeum”. W gmachu tym od 1882 eksponowane były zbiory muzealne, gromadzono księgozbiór, a także odczyty i spotkania Polaków z Torunia i okolic.

Towarzystwo i Muzeum odegrały znaczącą rolę w utrzymaniu polskości Pomorza.

Od 16 grudnia 1982 roku jest patronem Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie[2].

Przypisy

  1. Encyklopedya Powszechna Kieszonkowa. Wyd. Zeszyt X. Warszawa: Nakład druk i własność Noskowskiego, 1888.
  2. Patron – Liceum Wąbrzeźno [online], liceum-wabrzezno.pl [dostęp 2024-05-24].

Literatura