Dariusz Skorupka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
źródła/przypisy
lit.
Linia 30: Linia 30:
== Życiorys ==
== Życiorys ==
=== Wykształcenie ===
=== Wykształcenie ===
Jest absolwentem [[Wyższa Szkoła Oficerska Inżynierii Wojskowej|Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych]], [[Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego|Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie (WAT)]] oraz [[Politechnika Gdańska|Politechniki Gdańskiej]]<ref name="biobio"/>. W 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: organizacja i mechanizacja budownictwa, zaś w 2008 stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: technologia i zarządzanie w budownictwie<ref name="bionek"/>, podyplomowe studia polityki obronnej w [[Akademia Sztuki Wojennej|Akademii Sztuki Wojennej]], które ukończył w formie niestacjonarnej<ref group=uwaga>Pierwszy niestacjonarny kurs podyplomowych studiów polityki obronnej zorganizowano w roku akademickim 2016/2017, zaraz po przekształceniu Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej (ASzwoj). Program kształcenia oficerów na takim kursie charakteryzował się tym, że przyszli generałowie mieli mniejszą liczbę zająć od studiów stacjonarnych, w dodatku większość materiału przerabiano w domach, a nie stacjonarnie na uczelni przy wykładowcach. Ponad 50 proc. zajęć było realizowanych poprzez pracę samodzielną w połączeniu z jednoczesnym wykonywaniem zadań na stanowiskach służbowych. Zrezygnowano także z podróży studyjnych krajowych i zagranicznych, których odbycie było obligatoryjne na studiach stacjonarnych. System kształcenia weekendowego przyszłych generałów był wprowadzony przez resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza. W 2019 powrócono do podyplomowych studiów polityki obronnej w formie stacjonarnym</ref><ref>{{Cytuj |tytuł = Czas szybkich awansów w wojsku minął. Błaszczak likwiduje weekendowe kursy Macierewicza |data dostępu = 2020-05-17 |opublikowany = onet.pl|url = https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czas-szybkich-awansow-w-wojsku-minal-blaszczak-likwiduje-weekendowe-kursy/2nkxzmj|język = pl}}</ref><ref name="genbryg">{{Cytuj |tytuł = Prezydent mianował na stopnie generalskie |data dostępu = 2020-05-17 |opublikowany = www.bbn.gov.pl |url = https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/7730,Prezydent-mianowal-na-stopnie-generalskie.html|język = pl}}</ref>.
Jest absolwentem [[Wyższa Szkoła Oficerska Inżynierii Wojskowej|Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych]], [[Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego|Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie (WAT)]] oraz [[Politechnika Gdańska|Politechniki Gdańskiej]]<ref name="biobio"/>. W 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: organizacja i mechanizacja budownictwa, zaś w 2008 stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: technologia i zarządzanie w budownictwie<ref name="bionek"/>, podyplomowe studia polityki obronnej w [[Akademia Sztuki Wojennej|Akademii Sztuki Wojennej]], które ukończył w formie niestacjonarnej<ref group=uwaga>Pierwszy niestacjonarny kurs podyplomowych studiów polityki obronnej zorganizowano w roku akademickim 2016/2017, zaraz po przekształceniu Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej (ASzwoj). Program kształcenia oficerów na takim kursie charakteryzował się tym, że przyszli generałowie mieli mniejszą liczbę zajęć od studiów stacjonarnych, w dodatku większość materiału przerabiano w domach, a nie stacjonarnie na uczelni przy wykładowcach. Ponad 50 proc. zajęć było realizowanych poprzez pracę samodzielną w połączeniu z jednoczesnym wykonywaniem zadań na stanowiskach służbowych. Zrezygnowano także z podróży studyjnych krajowych i zagranicznych, których odbycie było obligatoryjne na studiach stacjonarnych. System kształcenia weekendowego przyszłych generałów był wprowadzony przez resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza. W 2019 powrócono do podyplomowych studiów polityki obronnej w formie stacjonarnym</ref><ref>{{Cytuj |tytuł = Czas szybkich awansów w wojsku minął. Błaszczak likwiduje weekendowe kursy Macierewicza |data dostępu = 2020-05-17 |opublikowany = onet.pl|url = https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czas-szybkich-awansow-w-wojsku-minal-blaszczak-likwiduje-weekendowe-kursy/2nkxzmj|język = pl}}</ref><ref name="genbryg">{{Cytuj |tytuł = Prezydent mianował na stopnie generalskie |data dostępu = 2020-05-17 |opublikowany = www.bbn.gov.pl |url = https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/7730,Prezydent-mianowal-na-stopnie-generalskie.html|język = pl}}</ref>.


=== Kariera wojskowa ===
=== Kariera wojskowa ===

Wersja z 15:31, 21 maj 2020

Dariusz Skorupka
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia

27 maja 1965
Toruń

Przebieg służby
Lata służby

od 1985

Siły zbrojne

Siły Zbrojne PRL
Siły Zbrojne RP

Jednostki

WSOWI
WAT
6 Pułk Pontonowy
WSO
WSOWL
AWL

Stanowiska

• dowódca plutonu
• wykładowca WSO
• adiunkt WSO
• szef wydziału WSO
• profesor nadzwyczajny WSO
• dziekan WSOWL
rektor-komendant WSOWL
rektor-komendant AWL

Odznaczenia
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal „Pro Patria” Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Medal „Pro Bono Poloniae”

Dariusz Skorupka (ur. 27 maja 1965 w Toruniu) – polski wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego[1], doktor habilitowany nauk technicznych[2], rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych.

Życiorys

Wykształcenie

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie (WAT) oraz Politechniki Gdańskiej[1]. W 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: organizacja i mechanizacja budownictwa, zaś w 2008 stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalność: technologia i zarządzanie w budownictwie[2], podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Sztuki Wojennej, które ukończył w formie niestacjonarnej[a][3][4].

Kariera wojskowa

Służbę wojskową rozpoczął w 1989 r. jako dowódca plutonu w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych. W roku 1994 został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 6 Pułku Pontonowym. W latach 1994 do 2011 r. związany był z Wyższą Szkołą Oficerską im. Tadeusza Kościuszki przeformowaną w Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych, w której zajmował kolejno stanowiska: dowódcy plutonu, wykładowcy, adiunkta, szefa wydziału oraz profesora nadzwyczajnego[4]. W 2011 r. został wyznaczony na stanowisko dziekana w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. 25 stycznia 2016 r. był desygnowany na stanowisko rektora-komendanta WSOWL (obecnie Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki)[4]. 29 listopada 2016 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady WP. Akt mianowania odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W 2019 r. pełnił funkcję profesora wizytującego w US Military Academy West Point, gdzie równocześnie odbył staż naukowy. Jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji naukowych. Brał udział w wielu projektach związanych z bezpieczeństwem i obronnością Państwa[4][5].

Awanse

Ordery i odznaczenia

Uwagi

  1. Pierwszy niestacjonarny kurs podyplomowych studiów polityki obronnej zorganizowano w roku akademickim 2016/2017, zaraz po przekształceniu Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej (ASzwoj). Program kształcenia oficerów na takim kursie charakteryzował się tym, że przyszli generałowie mieli mniejszą liczbę zajęć od studiów stacjonarnych, w dodatku większość materiału przerabiano w domach, a nie stacjonarnie na uczelni przy wykładowcach. Ponad 50 proc. zajęć było realizowanych poprzez pracę samodzielną w połączeniu z jednoczesnym wykonywaniem zadań na stanowiskach służbowych. Zrezygnowano także z podróży studyjnych krajowych i zagranicznych, których odbycie było obligatoryjne na studiach stacjonarnych. System kształcenia weekendowego przyszłych generałów był wprowadzony przez resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza. W 2019 powrócono do podyplomowych studiów polityki obronnej w formie stacjonarnym

Przypisy

  1. a b ''Uroczystość wręczenia awansów generalskich'' [online], mon.gov.pl [dostęp 2016-12-01].
  2. a b Dr hab. Dariusz Skorupka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2016-12-01].
  3. Czas szybkich awansów w wojsku minął. Błaszczak likwiduje weekendowe kursy Macierewicza [online], onet.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
  4. a b c d e f Prezydent mianował na stopnie generalskie [online], www.bbn.gov.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
  5. Rektor - Komendant [online], Akademia Wojsk Lądowych [dostęp 2020-05-20] (pol.).
  6. Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla zasłużonych mieszkańców Dolnego Śląska [online], Dolnosląski Urząd Wojewódzki [dostęp 2020-05-20] (pol.).
  7. Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Wojsk Lądowych [online], Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [dostęp 2020-05-20] (pol.).