Pemikan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Usunięto kategorię "Mięsa"; Dodano kategorię "Przetwory mięsne" za pomocą HotCat
m Dodano kategorię "Kuchnia północnoamerykańska" za pomocą HotCat
Linia 21: Linia 21:
[[Kategoria:Przetwory mięsne]]
[[Kategoria:Przetwory mięsne]]
[[Kategoria:Wędliny]]
[[Kategoria:Wędliny]]
[[Kategoria:Kuchnia północnoamerykańska]]

Wersja z 04:11, 4 kwi 2016

Tradycyjna metoda suszenia mięsa.

Pemikan (pimîhkân, pemmicane cr. - tłuszcz) - suszone mięso. Nazwą tą określa się zakonserwowane poprzez proces suszenia w promieniach słońca chude mięso upolowanych zwierząt (głównie bizonów, łosi i jeleni) pokrojone w cienkie paski lub plastry, a następnie rozdrobnione, wymieszane z bizonim łojem i kwaśnymi jagodami, a na koniec uformowane w wałki lub bochenki[1].

Taka metoda przygotowywania mięsa stosowana była powszechnie przez Indian północnoamerykańskich żyjących w rejonie Wielkich Jezior i Wielkich Równin. Tak zakonserwowane mięso mogło być przechowywane przez długi czas, nawet kilka miesięcy. Było też wygodne w użyciu w trakcie wielodniowych wypraw łowieckich lub wojennych poza obozowisko. Metoda ta umożliwiała także bardziej racjonalne korzystanie z mięsa upolowanych zwierząt. Indianie jeszcze przed erą podbojów Ameryki przez Europejczyków, przed erą broni palnej potrafili upolować w krótkim czasie większą liczbę zwierząt, np. bizonów, których mięso bez znajomości technologii konserwowania w ciągu niewielu dni w większości by się popsuło i zmarnowało.

Pierwotny lud południowoafrykański, Buszmeni, znał podobne metody konserwacji, a otrzymywany przez nich produkt nazywał się biltong. Współcześnie tą nazwą w RPA określa się jednak po prostu lekko posolone i wysuszone plastry wołowiny lub mięsa strusia.

Zobacz też

  1. Zbigniew Olszewski: Indianie Lakota Sioux: Pożywienie Lakotów. [dostęp 2013-10-07]. (pol.).

Linki zewnętrzne