Niewiarygodne przygody Marka Piegusa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: regeneracja szablonu {{Książka infobox}}
Nie podano opisu zmian
Linia 23: Linia 23:
'''Niewiarygodne przygody Marka Piegusa''' – wydana w [[1959]] powieść przygodowo-humorystyczna dla dzieci i młodzieży autorstwa [[Edmund Niziurski|Edmunda Niziurskiego]].
'''Niewiarygodne przygody Marka Piegusa''' – wydana w [[1959]] powieść przygodowo-humorystyczna dla dzieci i młodzieży autorstwa [[Edmund Niziurski|Edmunda Niziurskiego]].


Ze względu na walory rozrywkowe, potoczystą akcję i absurdalne poczucie humoru powieść szybko zdobyła wśród czytelników dużą popularność. W efekcie w [[1966]] powstał oparty na jej motywach [[Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (serial telewizyjny)|serial telewizyjny]].
Ze względu na walory rozrywkowe, potoczystą akcję i absurdalne poczucie humoru powieść szybko zdobyła wśród czytelników dużą popularność. W efekcie w [[1966]] powstał oparty na jej motywach [[Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (serial telewizyjny)|serial telewizyjny]].w roli piegusa wystąpił grzegorz roman


== Streszczenie ==
== Streszczenie ==

Wersja z 08:48, 22 paź 2016

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
Autor

Edmund Niziurski

Tematyka

przygodowo-humorystyczna

Typ utworu

literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1959

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa – wydana w 1959 powieść przygodowo-humorystyczna dla dzieci i młodzieży autorstwa Edmunda Niziurskiego.

Ze względu na walory rozrywkowe, potoczystą akcję i absurdalne poczucie humoru powieść szybko zdobyła wśród czytelników dużą popularność. W efekcie w 1966 powstał oparty na jej motywach serial telewizyjny.w roli piegusa wystąpił grzegorz roman

Streszczenie

Powieść jest napisana w formie relacji narratora ze spotkań z tytułowym Markiem Piegusem. Opowiada o trzynastoletnim chłopcu, mieszkającym w Warszawie na Żoliborzu, którego prześladuje nieustanny pech. Każda podejmowana przez niego czynność, nawet najprostsza, kończy się niewiarygodnymi komplikacjami. Ostatecznie zostaje uprowadzony przez gang złoczyńców, a jego odbicia podejmuje się drużyna harcerska o specjalności detektywistycznej, dowodzona przez niejakiego Teodora.

Powieść cechuje się wartką akcją, niebanalną fabułą oraz humorem sytuacyjnym i słownym, którego przykładem są imiona i nazwiska bohaterów (np. przestępca Wieńczysław Nieszczególny, muzyk Cezary Cedur, Chryzostom Cherlawy, Albert Flasz, Ildefons Stułbia, Nudys itp.). Świat przedstawiony zawiera liczne elementy nierzeczywiste, nie mogące występować w realiach PRL-u lat gomułkowskich - np. prywatny detektyw, drużyna harcerska o specjalności detektywistycznej, podziemna kwatera gangsterów pod jednym z warszawskich kościołów, itp. Z drugiej strony realia powieściowe są celnymi i zjadliwymi aluzjami do prawdziwych problemów trapiących polskie społeczeństwo w dobie Gomułki, zwłaszcza braku mieszkań - część przygód Marka osnuta jest wokół zjawiska sublokatorów, dokwaterowanych do rodzinnego mieszkania.