Stacja (film 2001)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja
Gatunek dramat kryminalny, komedia sensacyjna
Rok produkcji 2001
Data premiery 19 października 2001
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 96 min
Reżyseria Piotr Wereśniak
Scenariusz Piotr Wereśniak
Główne role Bartosz Obuchowicz,
Bogusław Linda,
Zbigniew Zamachowski
Muzyka Bartłomiej Gliniak,
Krzesimir Dębski
Zdjęcia Marian Prokop
Scenografia Anna Wunderlich
Audi A6 II - samochód tego typu jest jednym z kluczowych elementów filmu

Stacja – polski film fabularny z 2001 roku w reż. Piotra Wereśniaka.

Film traktuje o absurdalnym zdarzeniu, o serii przypadkowych zbiegów okoliczności i o zwykłych ludziach, którzy tak naprawdę nie wiedzą, co zrobić i jak mają postąpić w sytuacjach przypadkowych, niecodziennych i absurdalnych - na tym polega ich słabość i wina.

Gatunkowo film ten nie jest ani typowym kryminałem, ani dramatem psychologicznym, ani thrillerem. Ni to komedia, ni to tragedia. Jest mieszanką różnych gatunków filmowych. Obok wydarzeń dramatycznych i tragicznych jest tu sporo komicznych sytuacji, dialogów i zachowań wynikających z całego absurdu zaistniałych wydarzeń.

Zdjęcia powstały od 23 stycznia do 26 lutego 2001. Plenery: Kudowa-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Góry Stołowe.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię kryminalną, dziejącą się współcześnie. Głównym bohaterem tej opowieści jest młody student socjologii Marek "Banan" (Bartosz Obuchowicz).

Na stacji benzynowej położonej na pustkowiu, przy bocznej drodze, pod lasem, niedaleko od przejścia granicznego, należącej do Dymeckiego (Zbigniew Zamachowski) pracuje w czasie ferii zimowych Banan. Pewnego mroźnego dnia niespodziewanie zjawia się tam ranny w brzuch gangster Cyna (Bogusław Linda), który ma przy sobie torbę pełną pieniędzy i pistolet. Potrzebuje pomocy medycznej, ale każe sprowadzić prywatnego lekarza, który - odpowiednio opłacony - będzie milczał. Banan proponuje wezwać doktora Wolańskiego (Sławomir Orzechowski), miasteczkowego ginekologa i kolegę jego ojca. Nieznajomy, którym okazuje się płatny morderca o pseudonimie Cyna, który dopiero co zastrzelił pewnego mafiosa, ale sam przy okazji oberwał od jego ochroniarzy, wyraża zgodę. Niestety doktor Wolański jest nieuchwytny, bowiem po awanturze z żoną wyruszył akurat na poszukiwanie syna, który wykradł ojcu kluczyki od audi, zresztą identycznego jak to, którym poruszał się gangster Cyna. Chłopak chciał poszpanować bryką, a przy okazji trochę wkurzyć ojca. Zwłaszcza to ostatnie w pełni mu się udało. Młody Wolański nie wie jednak, że Cyny poszukują ochroniarze zabitego mafiosa. Na tropie płatnego zabójcy jest także policja. Tymczasem na stacji Banan, widząc, że z rannym jest coraz gorzej, postanawia jednak wezwać pogotowie. Dymecki przekonuje go, że lepiej poczekać, aż tamten się wykrwawi, a forsą się podzielić. Przecież legalnie nigdy tyle nie zarobią, a każdemu z nich gotówka się przyda. Banan protestuje, Dymecki zamyka go więc w baraku razem z rannym egzekutorem. Sam zaczyna kopać na tyłach grób dla Cyny, chociaż ten nadal żyje. Po śmierci gangstera chciwy Dymecki chce zawłaszczyć sobie całą jego gotówkę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]