Piotr Gąsowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Gąsowski
Ilustracja
Piotr Gąsowski (2014), foto: Paweł Matyka
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia 1964
Mielec
Zawód aktor, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny, pisarz
Lata aktywności od 1987
Strona internetowa

Piotr Gąsowski (ur. 16 kwietnia 1964 w Mielcu) – polski aktor, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny i pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Maturę zdał w II LO w Poznaniu. W 1986 ukończył studia na PWST w Warszawie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem artystycznej drużyny harcerskiej „Łejery” w Poznaniu. Na scenie teatralnej zadebiutował w 1987. Następnie występował w teatrach: 6. piętro, Capitol, Komedia, Nowy, Projekt Warszawa, Kamienica.

Popularność zyskał jako członek kabaretu „Tercet czyli Kwartet”, który brał udział w bardzo wielu produkcjach telewizyjnych; m.in. „Gala piosenki biesiadnej”, „Gala Międzynarodowa”, „W oparach absurdu”, „Podróże z żartem”, „Co nam w duszy gra”.

Był prowadzącym wielu programów telewizyjnych, m.in. KOT, czyli Ktoś Ogromnie Tajemniczy, Joker, Bliźniaczki, Dubidu, Kalambury, Taniec z gwiazdami, Polski turniej wypieków czy Twoja twarz brzmi znajomo. Wiosną 2005 wystąpił w drugiej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Anna Głogowska, z którą odpadł w siódmym odcinku, zajmując 5. miejsce. W 2009 był jednym z ekspertów w teleturnieju Milionerzy.

Piotr Gąsowski i Natasza Urbańska jako gospodarze programu Taniec z gwiazdami, 2011

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 1. nagrody na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (wraz z Robertem Rozmusem), Nagrody Głównej za pierwszoplanową rolę męską w Bożyszczu Kobiet Neila Simona (Teatr „Capitol”) na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia” 2011, wielokrotnie wraz z zespołem aktorskim otrzymywał „Niebieski melonik” na Festiwalu Humoru i Satyry w Gdańsku, za najlepszy serial komediowy Daleko od noszy. W 2002 otrzymał nagrodę „Prometeusz” za „Wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej”.

1 marca 2017 została wydana autobiograficzna książka Gąsowskiego, pt. „Co mi w życiu nie wyszło?”.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był związany z aktorką Hanną Śleszyńską, z którą ma syna Jakuba (ur. 1995). Ze związku z tancerką Anną Głogowską ma córkę Julię (ur. 3 czerwca 2007).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]