Stan Deseret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Granice proponowanego Stanu Deseret zaproponowane w 1849 roku na tle obecnego podziału Stanów Zjednoczonych

Stan Deseret (ang. State of Deseret) – proponowany stan na środkowym zachodzie USA, który miał obejmować obszar Wielkiej Kotliny, Wyżyny Kolorado i gór Sierra Nevada (obecne stany Utah, Nevada oraz częściowo Arizonę, Wyoming, Kolorado i Kalifornię oraz nieznaczne fragmenty Oregonu i Idaho.

Petycja o utworzenie stanu została wystosowana do rządu i Kongresu Stanów Zjednoczonych w maju 1849 roku[1][2] przez osadników z rejonu Wielkiego Słonego Jeziora należących do wspólnoty Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Do Waszyngtonu petycję sformułowaną przez Brighama Younga zawiózł John Milton Bernhisel, późniejszy delegat do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W okresie jego zabiegów o utworzenie stanu na początku lipca 1849 roku w Salt Lake City napisano i uchwalono konstytucję stanową, która była jednym z wymogów zaakceptowania nowego stanu[3][2][1]. Mormoni chcieli, aby stan Utah nazywał się Deseret, co jest terminem zasięgniętym z Księgi Mormona i oznaczającym pszczołę[2][1]. Propozycję nazwy odrzucił rząd, powołując się na rozdział Kościoła od państwa.

Stan Deseret był nieformalnym poprzednikiem późniejszego, mniejszego obszarowo Terytorium Utah.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Richard D. Poll: Utah History to go - Deseret (ang.). [dostęp 17-12-2012].
  2. a b c Jeffrey Ogden Johnson: About Mormons - State of Deseret (ang.). [dostęp 17-12-2012].
  3. Constitution of the State of Deseret, With the Journal of the Convention Which Formed It, and the Proceedings of the Legislature Consequent Thereon (ang.). [dostęp 17-12-2012].