Staw Dąbski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Użytek ekologiczny „Staw Dąbski”
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Kraków

Morfometria
Powierzchnia

2,53 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

Zbiornik antropogeniczny

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Użytek ekologiczny „Staw Dąbski””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Użytek ekologiczny „Staw Dąbski””
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Użytek ekologiczny „Staw Dąbski””
Ziemia50°03′52″N 19°59′09″E/50,064444 19,985833

Staw Dąbskiużytek ekologiczny znajdujący się w Krakowie w dzielnicy II Grzegórzki przy al. Pokoju 44, na Dąbiu obok Centrum Handlowego Kraków Plaza.

Utworzony został uchwałą nr XC/1202/10 z dnia 13 stycznia 2010 r. Rady Miasta Krakowa. Jak mówi uchwała celem ochrony użytku jest zachowanie ekosystemu będącego siedliskiem i ostoją chronionych i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt.

Użytek obejmuje niewielki antropogeniczny zbiornik wodny. Jest to glinianka powstała w wyniku wydobywania surowca przez działającą na Dąbiu w pierwszej połowie XX wieku cegielnię. Po zaprzestaniu eksploatacji gliny, wyrobisko wypełniły płytko zalegające wody przypowierzchniowe. Obok przepływa rzeka Białucha, w odległości 400 metrów znajduje się jej ujście do Wisły.

W wodach stawu żyje dziewięć gatunków ryb, w tym różanka objęta ochroną ścisłą. Występują: szczeżuja wielka (także objęta ochroną gatunkową), skójka zaostrzona, rak błotny, ślimaki wodne.

Świat roślin reprezentują: grążel żółty (objęty ścisłą ochroną gatunkową) występujący na obszarze Krakowa jedynie w dwóch miejscach, rdest ziemnowodny w formie pływającej, włosienicznik krążkolistny, rogatek sztywny. Przy brzegach występują: rzęsa drobna i rzęsa trójrowkowa, pałka wąskolistna. W otoczeniu zbiornika możemy spotkać jaskier jadowity, babkę wodną, jeżogłówkę pojedynczą, uczep amerykański, pnącze wyżpin jagodowy, rosną krzewy i drzewa.

Użytek ma powierzchnię 2,53 ha.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]