Staw przy ul. Kaczeńcowej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staw przy ul. Kaczeńcowej
użytek ekologiczny
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Morfometria
Powierzchnia 0,0082 km²
Hydrologia
Rodzaj jeziora Zbiornik antropogeniczny
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw przy ul. Kaczeńcowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw przy ul. Kaczeńcowej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw przy ul. Kaczeńcowej”
Ziemia50°05′15″N 20°02′00″E/50,087500 20,033333

Staw przy ulicy Kaczeńcowejużytek ekologiczny znajdujący się w Krakowie w dzielnicy XVI Bieńczyce przy ul. Kaczeńcowej. Utworzony został uchwałą nr XXXI/405/07 Rady Miasta Krakowa z 19 grudnia 2007 roku. Obejmuje niewielki zbiornik wodny wraz z otoczeniem, położony w dolinie rzeki Dłubni, a będący częścią jednej z dłubniańskich młynówek. Całość ma powierzchnię 0,82 ha.

Użytek utworzono dla ochrony ekosystemu, będącego siedliskiem chronionych gatunków zwierząt. W jego obrębie stwierdzono wiele gatunków ssaków, 23 gatunki ptaków związanych z siedliskiem zbiornika wodnego i jego otoczeniem, wiele gatunków owadów, w tym 14 gatunków motyli, co stanowi 9% wszystkich motyli dziennych występujących w Polsce. Wokół stawu rośnie kilkadziesiąt starych drzew m.in. kasztanowiec biały (z których 10 jest pomnikami przyrody) oraz wiąz szypułkowy (1 jest pomnikiem przyrody).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]