Dłubniański Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dłubniański Park Krajobrazowy
Logotyp Dłubniański Park Krajobrazowy
ilustracja
park krajobrazowy
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

gminy: Michałowice, Zielonki, Iwanowice, Skała, Gołcza, Trzyciąż

Mezoregion

Wyżyna Miechowska, Wyżyna Olkuska, Płaskowyż Proszowicki

Data utworzenia

1981

Akt prawny

Uchwała Nr 65 Rady Narodowej Miasta Krakowa z 2 grudnia 1981 r.[1]

Powierzchnia

109,596 km²

Powierzchnia otuliny

116,847 km²

Obszary chronione

2 projektowane rezerwaty przyrody

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dłubniański Park Krajobrazowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dłubniański Park Krajobrazowy”
Ziemia50°17′03″N 19°53′23″E/50,284167 19,889722
Strona internetowa

Dłubniański Park Krajobrazowypark krajobrazowy położony na granicy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Jest najbardziej na wschód wysuniętym ze wszystkich Jurajskich Parków Krajobrazowych. Leży na terenie 6 gmin położonych wzdłuż rzeki Dłubni, będącej osią parku. Powierzchnia parku wynosi 10 959,6 ha, natomiast jego otulina liczy 11 684,7 ha[1].

Szeroka, urodzajna dolina tej rzeki od najdawniejszych wieków stanowiła obszar osiedlania się człowieka. Dłubnia, wraz ze swymi dopływami, zasilana jest z licznych źródeł, głównie w swoim górnym i środkowym biegu. Początek rzece dają źródła szczelinowe w Jangrocie i Trzyciążu, jednak wypływy najpiękniejsze (źródła pulsujące) i najbardziej wydajne znajdują się w Imbramowicach, Ściborzycach i Sieciechowicach. Są to obiekty wyjątkowo cenne przyrodniczo i krajobrazowo, objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody. Wśród nich wymienić można: Źródło Hydrografów i Źródło Strusi w Imbramowicach oraz Źródło Jordan w Ściborzycach[2].

Na terenie parku, oprócz licznych pomników przyrody, znajdują się również cenne zabytki architektury, wśród których dominują kościoły i zespoły dworsko-parkowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

[https://travelovelove.pl/dlubnianski-park-krajobrazowy-oaza-natury-blisko-krakowa/ Dłubniański Park Krajobrazowy - propozycja jednodniowej wycieczki] (pol.)
]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dłubniański Park Krajobrazowy. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-06-14].
  2. Źródła na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego (pol.). Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. [dostęp 2021-04-18].