Steyr-Daimler-Puch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steyr-Daimler-Puch AG
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1853
Państwo  Austria
Siedziba Steyr
Branża motoryzacja
Produkty samochody ciężarowe, traktory
brak współrzędnych
Strona internetowa
Steyr 12M18 kabiny tych ciężarówek były montowane w polskich Starach
Steyr 480
Steyr 19 S 27
Steyr 91 był bazą do rozwoju ciężarówek Jelcz
Steyr 9125

Steyr-Daimler-Puchaustriacka marka samochodów ciężarowych oraz traktorów, mająca swoją siedzibę w mieście Steyr.

Historia[edytuj]

Przedsiębiorstwo Steyr Werke AG zostało założone w 1853 roku przez Josefa Werndla. Początkowo produkowano tu broń (karabiny i pistolety). Pierwsze samochody zaczęto produkować w 1920 roku. W 1935 roku przedsiębiorstwa: Steyr, Daimler, oraz Puch połączyły się w jeden koncern o firmie Steyr-Daimler-Puch AG, którego siedziba znajduje się po dzisiejszy dzień w mieście Steyr. 1 stycznia 1990 roku w wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji z poszczególnych departamentów powstają spółki zależne: Steyr Landmaschinentechnik GesmbH zajmująca się rozwojem, montażem i sprzedażą ciągników rolniczych, Steyr Motorentechnik GesmbH zajmująca się głównie rozwojem, montażem i produkcją silników wysokoprężnych serii M1, Steyr Mannlicher AG, Steyr–Daimler–Puch Spezialfahrzeug AG i Steyr Maschinenbau GesmbH[1]. Obecnie firma jest częścią niemieckiego koncernu MAN, produkując samochody ciężarowe.

Modele[edytuj]

Technologia firmy Steyr w Polsce[edytuj]

W latach 70. Jelczańskie Zakłady Samochodowe Jelcz zdecydowały o oparciu dalszego rozwoju ciężarówek wysokiej ładowności o współpracę i licencje Steyr, model Steyr 91. M.in. zakupiono licencję na ramy, osie przednie i mosty napędowe oraz silniki wysokoprężne dużej mocy, w układzie V które miały być produkowane w Zakładach Mechanicznych PZL-Wola w Warszawie, niestety kryzys ekonomiczny zniweczył te plany. Owocem współpracy był ciężki samochód samowyładowczy Jelcz 640. Silniki Steyr były również stosowane w samochodach Jelcz 622 i Jelcz 422.

W latach 90. XX wieku Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star” nawiązała współpracę ze Steyr dotyczącą użycia w modernizacji ciężarówek Star nowoczesnych kabin używanych w modelu Steyr. Montaż tych kabin został uruchomiony w Starachowicach, znalazły one zastosowanie w modelach Star 8.125, Star 12.155 i prototypie Star 944. Po przejęciu Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star” przez koncern MAN który wcześniej przejął również Steyr, zmodernizowane kabiny Steyr były używane w produkcji modeli Star S2000, Star 1466, Star 944.

Po zakończeniu przez koncern MAN produkcji samochodów w Starachowicach od 2004 przez kilka lat ciężarówki serii Star S2000 były wytwarzane w Austrii.

Współczesna produkcja licencyjna[edytuj]

Samochód ciężarowy LMTV należący do US Army będący licencyjną odmianą Steyr 12M18
Chińska ciężarówka wojskowa SINOTRUK w czasie parady z okazji 60. rocznicy ChRL, 2009

Steyr w armii USA[edytuj]

Przedsiębiorstwo Stewart & Stevenson wygrało ogłoszony w 1988 przetarg na Medium Tactical Vehicles (FMTV) dla US Army oferując licencyjną odmianę samochodu Steyr 12 M 18.

Steyr w Chinach[edytuj]

Chińskie przedsiębiorstwo SINOTRUK produkuje ciężarówki będące rozwinięciem serii 91.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]