Strumica (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strumica
Струмица
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Macedonia
Burmistrz Kostadin Kostadinov (SDSM)
Wysokość 203 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności

45 796
Nr kierunkowy +389 34
Kod pocztowy 2400
Tablice rejestracyjne SR
Położenie na mapie Macedonii
Mapa lokalizacyjna Macedonii
Strumica
Strumica
Ziemia41°26′20″N 22°38′20″E/41,438889 22,638889
Strona internetowa


Strumica (bułg. Струмица, gr. ΣτρώμνιτσαStrómnitsa, tur. Usturumca) – miasto w południowo-wschodniej Macedonii, nad Strumicą. Ośrodek administracyjny gminy Strumica. Liczba ludności – 35.311 osób (91% Macedończyków, 7% Turków) [2002].

Miasto istniało już w X wieku p.n.e. jako Astraion. W IV w. n.e. zostało przemianowane na Tiveriopolis. Obecna nazwa miasta i rzeki, nad którą leży, pojawiła się po zasiedleniu Bałkanów przez Słowian. Za czasów pierwszego państwa bułgarskiego Strumica była ośrodkiem komitatu. Po bitwie pod Bełasicą w 1014 została opanowana przez Bizancjum. Od 1395 należała do imperium osmańskiego. Pod panowaniem osmańskim Strumica stała się miastem tureckim i muzułmańskim. Na początku XX wieku w mieście mieszkało 10,2 tys. ludzi (60% Macedończyków, 30% Turków, 7% Żydów). Podczas I wojny bałkańskiej miasto zostało zdobyte przez wojska bułgarskie, a następnie wcielone do Bułgarii. Podczas II wojny bałkańskiej krótko okupowały Strumicę wojska greckie. Do 1919 Strumica należała do Bułgarii, następnie została przekazana Jugosławii.

Strumica jest ośrodkiem rolnictwa oraz przemysłu włókienniczego, produkującego w dużej części na eksport. Dzięki temu stała się jednym z najzamożniejszych miast Macedonii. W mieście działa wydział rolnictwa Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje.

Strumica jest znana z bujnego życia nocnego. Corocznie odbywa się tu festiwal filmowy AsterFest. W mieście działają trzy prywatne stacje telewizyjne: „TV kanal VIS”, „INTEL Televizija” i „TV Strumica” oraz telewizja kablowa „KABEL-NET”.

Podczas wojny w Kosowie w Strumicy stacjonowały niemieckie oddziały KFOR, zaopatrujące kontyngent w dostawy z Salonik.

W mieście istnieje kilka cerkwi i kościołów (w tym 2 katedry – prawosławna i greckokatolicka), zbór ewangelicko-metodystyczny, meczet i Sala Królestwa Świadków Jehowy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]