Strzelino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzelino
Strzelino
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat słupski
Gmina Słupsk
Liczba ludności (2014-01-02) 673[1]
Strefa numeracyjna (+48) 59
Kod pocztowy 76-200
Tablice rejestracyjne GSL
SIMC 0750882
Położenie na mapie gminy Słupsk
Mapa lokalizacyjna gminy Słupsk
Strzelino
Strzelino
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Strzelino
Strzelino
Ziemia 54°30′09″N 16°57′59″E/54,502500 16,966389

Strzelino (kaszb. Wiôlgié Strzélëno lub Wielgié Strzélëno, niem.: Groß Strellin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupsk.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Strzelino jest miejscowością położona 6 km na północny zachód od Słupska. Pierwsza wzmianka o opisywanej miejscowości pojawiła się w 1270 roku jako Strelen, następnie w 1277 roku jako Strelin, występowały również takie nazwy jak Wiôlgié Strzélëno lub Wielgié Strzelno (z kaszubskiego), Groß Strellin (z niemieckiego) i obecnie funkcjonuje jako Strzelino. Początkowo była to ulicówka, obecnie jest rozbudowywana w każdym kierunku.

O przeszłości tej niewielkiej miejscowości możemy głównie dowiedzieć się ze źródeł opisujących historie Pomorza Środkowego. Informacje pochodzą już z XIII wieku, kiedy to w 1277 r. książę wschodniopomorski Mestwin II podarował wieś rycerzowi Miroslausowi, zwanemu też Roswarovizow. Dziewięć lat później ów rycerz odstąpił wieś na rzecz zakonu Norbertanek- słupskiej filii klasztoru w Białobuku. Norbertanki otrzymały również dziesięcine ze Strzelina oraz pobliskiego Włynkowa. Kolejne zapiski są z 1364 roku, kiedy wspomniano, iż właścicielem wsi jest Johannes Gherwyn. Natomiast już w 1366 miejscowość została nabyta przez miasto Słupsk. W XV wieku zbudowano szachulcowy Kościół na planie prostokąta (przebudowany w XIX wieku). Z XV wieku w kościele zachowały się: granitowa chrzcielnica oraz dzwony. W 1700 roku ziemie Strzelina zakupił Gerd von Below. W rękach tego rodu wieś była do 1784, a ostatnim właścicielem był Franz Jacob von Below. W tym czasie istniał już jeden folwark, młyn wodny, nazywany w odróżnieniu od młyna we Włynkówku "nowym młynem" i 21 "dymów". Z końcem XVIII wieku, miejscowość przeszła w ręce rodziny Meske. W 1853 roku posiadłość zakupił, za sumę 80 000 talarów Gustav Mach. Rodzina Machów administrowała tutejszym majątkiem aż do 1945 roku- ostatnimi właścicielami byli Emil i Rudolf Machowie. W II połowie XIX wieku rodzina Machów zbudowała zespół dworski z zewnętrzną elewacją nawiązującą do budowli klasycystycznych. Z zabytkowego wyposażenia zachował się ozdobny piec kaflowy z otwartym paleniskiem, boazeria w sieni, zaś w sali konferencyjnej, bibliotece i dwóch pomieszczeniach dekoracja stiukowa. Strzelino jest jedną z najstarszych wsi w gminie Słupsk i zdecydowanie godną odwiedzenia.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]