Subkultura gotycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gotka
Goci

Subkultura gotyckasubkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu post punk[potrzebny przypis]. Jest związana z muzyką gotycką wywodzącą się z nurtu cold wave, ponadto goci słuchają death rocka, synthpopu, oraz neofolku, a także muzyki industrialnej oraz industrialno-elektronicznej. Gothic metal przyczynił się do rozłamu w kręgach gotów, ponieważ uznawany jest – szczególnie przez ortodoksyjnych gotów[czyim?] – za mało oryginalny i niemający zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym nurtem gotyckim[potrzebny przypis]. Często[to znaczy?][wymaga weryfikacji?] wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, literaturą, poezją, sztuką, wampiryzmem, mitologią nordycką czy – zwłaszcza w krajach słowiańskichmitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami (mistyczno-)chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. W powszechnej[według kogo?] opinii króluje stereotyp wiecznie zasmuconego, samookaleczającego się gota. Ponadto, wielu ludzi błędnie utożsamia subkulturę gotycką z satanizmem.

Gotyk jest dość trudny do scharakteryzowania, członków tej subkultury cechuje pewien dystans do świata, namiętna czasem i romantyczna postawa życiowa[czy to ważne?]. Bardzo długo[od kiedy?] wyznacznikiem wyglądu osób z nim związanych była wszechobecna czerń w ubiorze i dodatkach, obecnie[od kiedy?] mieszana z innymi kolorami takimi jak np. czerwień czy fiolet. Za typowe stroje gotów można uznać[przez kogo?] możliwie szykowne ubrania w stylu retro wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji, czarne płaszcze i ciemne okulary, jak i niezwykle krzykliwe[czy to ważne?] czarno-kolorowe futurystyczne kreacje graniczące z zagranicznymi stylami techno – oraz wszelkie ich kombinacje.

Szczególną rolę w konsolidacji subkultury gotów w Polsce miały audycje w Programie Trzecim Polskiego Radia prowadzone przez Tomasza Beksińskiego.

Miejscem integrującym tę społeczność dzisiaj[kiedy?], po śmierci Beksińskiego, jest przede wszystkim festiwal Castle Party organizowany rokrocznie w Bolkowie. Istnieje także ogromny[doprecyzuj!] (co się tyczy liczby widzów) festiwal w niemieckim Lipsku: Wave-Gotik-Treffen. Subkultura ta jest jednak niejednorodna ze względu na wpływy muzyki elektronicznej, punka, metalu, folku, industrialu oraz innych nurtów[jakich?], dzięki czemu wewnątrz niej istnieją spory o określenie tego, czym jest gotyk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]