Superzaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Superzaur
Supersaurus
Jensen, 1985
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd zauropody
Nadrodzina Diplodocoidea
Rodzina diplodoki
Podrodzina diplodoki
Rodzaj superzaur
Gatunki
  • S. vivianae Jensen, 1985

Superzaur (Supersaurus) – rodzaj dużego zauropoda z rodziny diplodoków (Diplodocidae). Jego nazwa oznacza "super jaszczur". Został odkryty w górnojurajskich warstwach formacji Morrison w Kolorado w 1972 r. Jest on jednym z największych znanych dinozaurów i mógł osiągać 33-34 m długości i 35-40 t masy[1]. Żył w towarzystwie takich dinozaurów jak karnozaur allozaur czy spokrewniony z superzaurem diplodok.

Superzaur (pomarańczowy) w porównaniu do wybranych olbrzymich zauropodów

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne skamieliny superzaura obejmują zaledwie kilka kości, w tym obręcz barkową (oznaczoną numerem katalogowym BYU 5500) i kilka kręgów szyjnych. Odnaleziona łopatka tego zwierzęcia miała 2,4 m wysokości. Nowy, dużo bardziej kompletny okaz superzaura znany jako "Jimbo" w Converse County (Wyoming). Jest on wciąż wydobywany, a już wykopane szczątki znajdują się w Dinosaur Wyoming Center. Początkowo uznany superzaura za bliskiego krewnego, dłoguszyjego zauropoda barozaura należącego do podrodziny Diplodocinae, jednak obecnie uważa się, że bliżej mu do klasyfikowanego w podrodzinie Apatosaurinae apatozaura[1].

Ultrasauros[edytuj | edytuj kod]

Paleontolog James Jensen, który opisał superzaura, jednocześnie dokonał opisu innego gigantycznego zauropoda, którego nazwał "Ultrasaurus" macintoshi[2] (później zmienił tę nazwę na Ultrasauros macintoshi). Opisał go na podstawie kręgu (BYU 9044) i kości kończyn. Wkrótce jednak okazała się, że ów kręg należy do superzaura (prawdopodobnie nawet do oryginalnego okazu odkrytego w 1972). Ponieważ superzaur został wcześniej opisany ma priorytet, a nazwa Ultrasauros jest uważana za jego młodszy synonim i nieużywana[3]. Kości obręczy barkowej należały natomiast do brachiozaura, być może B.altithorax[3]. Należały one jak wskazuje ich wielkości do dużego (większego od szkieletu Giraffatitan wystawionego w Berlinie), jednak nie największego znanego znanego okazu brachiozaura. Szczątki większych brachiozuarów odkryto w Tendaguru, Bedfordshire (Tanzania, wschodnia Afryka). Początkowo uznany, że Ultrasauros miał 25-30 m długości, 15 m wysokości (8 m przy ramieniu) oraz ważył ok. 70 t. Jakiś czas masę przedstawicieli rodzaju Ultrasauros szacowano na około 180 t, czyli tyle samo, co płetwala błękitnego i początkowo, błędnie bruhatkajozaura.

Nazwa "Ultrasaurus" mimo, że została spopularyzowana przez media przed 1997 i książki popularnonaukowe, nie tylko należała do chimery, ale została wcześniej zajęta. Pod tą nazwą Haang Mook Kim w 1983 (dwa lata przez wydaniem opisu północnoamerykańskiego "ultrazaura" przez Jensena) opisał jak domniemał gigantycznego zauropoda z Korei Południowej. Później jednak okazało, się że koreański ultrazaur jest o wiele mniejszy od północnoamerykańskiego, a jego domniemane duże rozmiary wynikły z pomylenia kości udowej (kości kończyn tylnych) z kością ramieniową (kością kończyn przednich). Ponieważ koreański ultrazuar został wcześniej opisany, a jego opis spełniał kryteria opisu. Ponieważ wcześniej opisana nazwa ma priorytet, Jensen był zmuszony do zmiany nazwy swojego zauropoda. Za jego propozycją George Olshevsky w 1991 zmienił nazwę północnoamerykańskiego dinozaura z Ultrasaurus na Ultrasauros. Kiedy okazało się, że Ultrasauros jest chimerą, uznano go za niższy rangą synonim superzaura. Dzisiaj podziela się ten pogląd i, mimo że holotyp ultrazaura (Ultrasauros) zawierał również szczątki brachiozaura, uważa się go za synonim nieznacznie wcześniej opisanego superzaura, a nie brachiozaura.

Inne synonimy[edytuj | edytuj kod]

W tym samym miejscu, co szczątki superzaura, odkryto szczątki innego zauropoda nazwanego Dystylosaurus edwini. Został opisany na podstawie kręgu oznaczonego jako BYU 5750. Dzisiaj jednak uważa się go za młodszy synonim superzaura.

Paleobiologia[edytuj | edytuj kod]

Superzaur, tak jak inne zauropody, był roślinożercą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lovelace, David M.; Hartman, Scott A.; and Wahl, William R. (2007). "Morphology of a specimen of Supersaurus (Dinosauria, Sauropoda) from the Morrison Formation of Wyoming, and a re-evaluation of diplodocid phylogeny". Arquivos do Museu Nacional 65 (4): 527–544.
  2. Jensen, J.A. (1985). "Three new sauropod dinosaurs from the Upper Jurassic of Colorado." Great Basin Naturalist, 45: 697-709.
  3. a b Curtice, B., Stadtman, K., and Curtice, L. (1996) "A re-assessment of Ultrasauros macintoshi (Jensen, 1985)." Pp. 87-95 in M. Morales (ed.), The Continental Jurassic: Transactions of the Continental Jurassic Symposium, Museum of Northern Arizona Bulletin nr 60.