Swarovski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
D. Swarovski KG
Ilustracja
Państwo

 Austria

Siedziba

Wattens, Tyrol

Data założenia

1895

Forma prawna

spółka komandytowa

brak współrzędnych
Strona internetowa

D. Swarovski KG – austriackie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego, zwanego szkłem kryształowym (lub potocznie „kryształem”), takich jak biżuteria, optyka myśliwska, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt (znajdujące kolekcjonerów), a także dżety/cekiny, które mają za zadanie ozdabiać m.in. ubiór, biżuterie, telefony komórkowe oraz paznokcie (tipsy). Przedsiębiorstwo tworzy również szkła kontaktowe i większość (około 76%[1]) kryształków montowanych wewnątrz odblasków instalowanych na polskich drogach. Swoje produkty dekoracyjne oraz biżuterię sprzedaje wyłącznie w monobrandowych butikach.

Przedsiębiorstwo należy do rodziny Swarovskich od chwili założenia w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego. Grupa przedsiębiorstw jest własnością około dwustu członków rodziny. Największym akcjonariuszem jest prawnuk założyciela, Gernot Langes-Swarovski, posiadający 17% udziałów[2].

Swarovski w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2017 roku w Gdańsku otwarto globalne centrum usług Swarovskiego[3]. Jednostka ma zatrudniać kilkaset osób i będzie się zajmować usługami dla firmy z zakresu kadr, płac, księgowości i zakupów. Marcel Angst, przedstawiciel firmy Swarovski, powiedział, że o wyborze Gdańska zdecydowały: wykształcona kadra, warunki infrastrukturalne, możliwości współpracy z lokalnymi władzami oraz kultura miasta zgodna z kulturą i wartościami firmy[4].

W Polsce znajduje się (stan na rok 2016) 17 butików Swarovskiego: w Warszawie (3), Krakowie (3), Gdyni (2), Łodzi (2), Poznaniu (3), Wrocławiu (2) oraz po jednym w Bydgoszczy[5], Kielcach, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie[6], Rzeszowie, Częstochowie, Białymstoku[7] i Lublinie, jednakże tylko w trzech pierwszych miastach działają butiki z pełną kolekcją marki.

Swarovski należy do marek premium. W innych miastach europejskich (zwłaszcza stolicach) butiki tej firmy są bardziej powszechne. W Brukseli znajduje się 5 oficjalnych sklepów[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Swarovski hitem w Hollywood i na polskich drogach.
  2. Kryształy Swarovskiego, „Arande” [dostęp 2017-06-05] (pol.).
  3. Mateusz Tkarski, Swarovski otworzył oddział w gdańskim Garnizonie [zdjęcia], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-06-18] (pol.).
  4. Swarovski otwiera w Gdańsku globalne centrum usług. portalsamorzadowy.pl. [dostęp 2017-02-03]. (pol.).
  5. Zielone Arkady, akcesoria, biżuteria, zegarki – Zielone Arkady, zielonearkady.com.pl [dostęp 2017-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-02] (pol.).
  6. Otwarcie butiku Swarovski w Szczecinie. MMSzczecin. [dostęp 2014-12-30]. (pol.).
  7. Swarovski. alfacentrum.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)]..
  8. Swarovski. swarovski.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]