Swarovski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
D. Swarovski KG
Ilustracja
Państwo

 Austria

Siedziba

Wattens, Tyrol

Data założenia

1895

Forma prawna

spółka komandytowa

brak współrzędnych
Strona internetowa

D. Swarovski KG – austriackie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego, zwanego szkłem kryształowym (lub potocznie „kryształem”), takich jak biżuteria, optyka myśliwska, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt (znajdujące kolekcjonerów), a także dżety/cekiny, które mają za zadanie ozdabiać m.in. ubiór, biżuterie, telefony komórkowe oraz paznokcie (tipsy). Przedsiębiorstwo tworzy również szkła kontaktowe i większość (około 76%[1]) kryształków montowanych wewnątrz odblasków instalowanych na polskich drogach. Swoje produkty dekoracyjne oraz biżuterię sprzedaje wyłącznie w monobrandowych butikach.

Przedsiębiorstwo należy do rodziny Swarovskich od chwili założenia w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego. Grupa przedsiębiorstw jest własnością około dwustu członków rodziny. Największym akcjonariuszem jest prawnuk założyciela, Gernot Langes-Swarovski, posiadający 17% udziałów[2].

Swarovski w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2017 roku w Gdańsku otwarto globalne centrum usług Swarovskiego[3]. Jednostka ma zatrudniać kilkaset osób i będzie się zajmować usługami dla firmy z zakresu kadr, płac, księgowości i zakupów. Marcel Angst, przedstawiciel firmy Swarovski, powiedział, że o wyborze Gdańska zdecydowały: wykształcona kadra, warunki infrastrukturalne, możliwości współpracy z lokalnymi władzami oraz kultura miasta zgodna z kulturą i wartościami firmy[4].

W Polsce znajduje się (stan na rok 2016) 17 butików Swarovskiego: w Warszawie (3), Krakowie (3), Gdyni (2), Łodzi (2), Poznaniu (3), Wrocławiu (2) oraz po jednym w Bydgoszczy[5], Kielcach, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie[6], Rzeszowie, Częstochowie, Białymstoku[7] i Lublinie, jednakże tylko w trzech pierwszych miastach działają butiki z pełną kolekcją marki.

Swarovski należy do marek premium. W innych miastach europejskich (zwłaszcza stolicach) butiki tej firmy są bardziej powszechne. W Brukseli znajduje się 5 oficjalnych sklepów[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Swarovski hitem w Hollywood i na polskich drogach.
  2. Kryształy Swarovskiego, „Arande” [dostęp 2017-06-05] (pol.).
  3. Mateusz Tkarski, Swarovski otworzył oddział w gdańskim Garnizonie [zdjęcia], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-06-18] (pol.).
  4. Swarovski otwiera w Gdańsku globalne centrum usług. portalsamorzadowy.pl. [dostęp 2017-02-03]. (pol.).
  5. Zielone Arkady, akcesoria, biżuteria, zegarki – Zielone Arkady [online], zielonearkady.com.pl [dostęp 2017-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-02] (pol.).
  6. Otwarcie butiku Swarovski w Szczecinie. MMSzczecin. [dostęp 2014-12-30]. (pol.).
  7. Swarovski. alfacentrum.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)]..
  8. Swarovski. swarovski.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]