Swarovski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
D. Swarovski KG
Ilustracja
Forma prawna spółka komandytowa
Założyciel(e) Daniel Swarovski
Data założenia 1895
Państwo  Austria
Siedziba Wattens, Tyrol
47°17′43,4″N 11°35′51,4″E/47,295400 11,597600
Strona internetowa

D. Swarovski KG – austriackie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego, zwanego szkłem kryształowym (lub potocznie "kryształem"), takich jak biżuteria, optyka myśliwska, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt (znajdujące kolekcjonerów) a także dżety/cekiny, które mają za zadanie ozdabiać m.in. ubiór, biżuterie, telefony komórkowe oraz paznokcie kobiet (tipsy). Przedsiębiorstwo tworzy również szkła kontaktowe i większość (około 76% [1]) kryształków montowanych wewnątrz odblasków instalowanych na polskich drogach. Swoje produkty dekoracyjne oraz biżuterię sprzedaje wyłącznie w monobrandowych butikach.

Przedsiębiorstwo należy do rodziny Swarovskich od chwili założenia w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego. Grupa firm jest własnością około dwustu członków rodziny. Największym akcjonariuszem jest prawnuk założyciela, Gernot Langes-Swarovski, posiadający 17% udziałów [2].

Swarovski w Polsce[edytuj]

W czerwcu 2017 roku w Gdańsku otwarto globalne centrum usług Swarovskiego [3]. Jednostka ma zatrudniać kilkaset osób i będzie się zajmować usługami dla firmy z zakresu kadr, płac, księgowości i zakupów. Marcel Angst, przedstawiciel firmy Swarovski, powiedział, że o wyborze Gdańska zdecydowały: wykształcona kadra, warunki infrastrukturalne, możliwości współpracy z lokalnymi władzami oraz kultura miasta zgodna z kulturą i wartościami firmy[4].

W Polsce znajduje się (stan na rok 2016) 17 butików Swarovskiego: w Warszawie (3), Krakowie (3),Gdyni (2),Łodzi (2), Poznaniu (3), Wrocławiu (2) oraz po jednym w Kielcach, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie[5], Rzeszowie, Częstochowie, Białymstoku[6] i Lublinie, jednakże tylko w trzech pierwszych miastach działają butiki z pełną kolekcją marki.

W Polsce sklepy firmy Swarovski nadal uchodzą za luksusową klasę butików, podczas gdy w innych miastach europejskich (zwłaszcza stolicach, np. w Brukseli) butiki tej firmy są zdecydowanie bardziej powszechne. We wspomnianej Brukseli znajduje się aż 17 oficjalnych sklepów[7].

Przypisy

  1. Swarovski hitem w Hollywood i na polskich drogach
  2. Kryształy Swarovskiego, „Arande” [dostęp 2017-06-05] (pol.).
  3. Mateusz Tkarski, Swarovski otworzył oddział w gdańskim Garnizonie [zdjęcia], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-06-18] (pol.).
  4. Swarovski otwiera w Gdańsku globalne centrum usług (pol.). portalsamorzadowy.pl. [dostęp 2017-02-03].
  5. Otwarcie butiku Swarovski w Szczecinie (pol.). MMSzczecin. [dostęp 2014-12-30].
  6. Swarovski
  7. Swarovski

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]