Syrop z agawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buteleczka syropu z agawy
Agave tequilana
Agave salmiana

Syrop z agawy (zwany także nektarem z agawy) jest środkiem słodzącym produkowanym w Meksyku z niektórych gatunków agawy, głównie z Agave tequilana[1] oraz Agave salmiana. Ma przyjemny smak, porównywalny ze słabym miodem. Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, jednocześnie posiadając od czterech do pięciu razy niższy indeks glikemiczny od miodu[2], dzięki czemu znalazł wiele zastosowań w sztuce kulinarnej.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Aby wyprodukować nektar z agawy, z jej rdzenia wyciśnięty zostaje sok. Sok zostaje przefiltrowany, po czym jest podgrzewany, aby przeprowadzić proces hydrolizy cukrów złożonych w cukry proste, głównie fruktozę. Przefiltrowany i podgrzany sok zostaje skoncentrowany do syropopodobnego płynu, odrobinę mniej gęstego od miodu. Jego barwa waha się od jasnej do ciemnej, zależnie od stopnia przeprowadzenia procesu. Syrop naturalnie posiada pewne ilości żelaza, wapnia, potasu i magnezu, które także wpływają na jego barwę[potrzebne źródło].

Alternatywny proces bez użycia ciepła jest opisany w patencie Stanów Zjednoczonych, w którym do hydrolizy polifruktozanów we fruktozę, stosuje się enzym uzyskiwany z kropidlaka czarnego (Aspergillus niger)[3] Proces ten został zatwierdzony jako "uznawany za bezpieczny" przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA[4].

Syrop z agawy jest produkowany głównie w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych: Jalisco, Michoacán, Guanajuato i Tamaulipas, choć większość jest produkowana w Jalisco[potrzebne źródło].

Skład[edytuj | edytuj kod]

Syrop z agawy składa się głównie z fruktozy i glukozy. Zależnie od źródeł, podaje się 92%-56% fruktozy i 20%-8% glukozy[5][6]. Różnice te oddają zróżnicowanie pomiędzy składem uzyskiwanym przez różnych producentów syropu. Dzięki zawartości frukozy oraz temu, iż indeks glikemiczny mierzy jedynie zawartość glukozy, syrop z agawy jest znany z wyjątkowo niskiego indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego[7]. Pomimo tego, niezwykle wysokie stężenie fruktozy (wyższe niż w wysokofruktozowym syropie kukurydzianym) może mieć negatywne skutki zdrowotne i powodować symptomy nietolerancji fruktozy (zespołu złego wchłaniania fruktozy).

Syrop z agawy był także przedmiotem krytyki[8], jako że w późnych latach dziewięćdziesiątych, dostępny na rynku posiadał 90% termicznie lub chemicznie hydrolizowanej fruktozy. Produkt obecnie dostępny na rynku nadal posiada przewyższającą zawartość procentową fruktozy, ale jest ona hydrolizowana enzymatycznie, z użyciem enzymów naturalnych[9].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Syrop z agawy jest w wielu przepisach kulinarnych stosowany zamiast cukru lub miodu. Weganie zastępują nim miód. Używany jest także jako słodzik w zimnych napojach takich jak mrożona herbata, ponieważ posiada bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie.

Nektary z agawy sprzedawane są w jasnych, bursztynowych, ciemnych oraz surowych odmianach. Jasny nektar posiada łagodny, prawie neutralny smak i dlatego stosowany jest w delikatnych potrawach i drinkach. Nektar bursztynowy posiada wyraźniejszy i słodszy smak karmelowy, stosowany jest więc w potrawach i drinkach o wyraźniejszym smaku. Najmocniejszy, bardzo słodki karmelowy smak posiada nektar ciemny, używa się go więc aby nadać daniom takim jak desery, drób, mięso lub owoce morza wyrazisty smak. Bursztynowego i ciemnego nektaru używa się często jako polew do naleśników oraz gofrów. Surowa odmiana nektaru z agawy posiada łagodny, neutralny smak. Jest produkowana w temperaturach poniżej 41 °C, dlatego może być stosowana przez witarian[10].

Przypisy

 1. Blue Agave and Its Importance in the Tequila Industry
 2. David Servan-Schreiber: Antyrak. Nowy Styl Życia. Warszawa: Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, 2008. ISBN 978-83-7359-765-5.
 3. Method of producing fructose syrup from agave plants (United States Patent 5846333)" (1998-12-08)
 4. "Inventory of GRAS Notices: Summary of all GRAS Notices". US FDA/CFSAN (2008-10-22). Retrieved on 2008-10-31
 5. Ronald C. Deis (February 2001). "Sweetners for Health Foods". Food Product Design. http://www.foodproductdesign.com/archive/2001/0201ap.html.
 6. Ralf Patzold and Hans Bruckner (2005). "Mass Spectrometric Detection and Formation of D-Amino Acids in Processed Plant Saps, Syrups, and Fruit Juice Concentrates". J. Agric. Food Chem 53: 9722−9729. doi:10.1021/jf051433u
 7. David Mendosa. Revised International Table of Glycemic Index (GI) and Glycemic Load (GL) Values—2002. http://www.mendosa.com/gilists.htm
 8. Agave Nectar, the High Fructose Health Food Fraud" (2008-11-23)
 9. Agave Nectar: A Rebuttal to Misinformed Attacks on this Natural Sweetener" (2008-12-11)
 10. Ania Catalano. Baking With Agave Nectar: Over 100 Recipes Using Nature's Ultimate Sweetener, 2008, Celestial Arts, p. ix

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Mancilla-Margalli, N. A., and M. G. Lopez. "Generation of Maillard Compounds From Inulin During the Thermal Processing of Agave tequilana Weber var. azul. J. Agric. Food Chem. vol. 50 (2002), pp. 806-812.