Szkło kontaktowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkło kontaktowe
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Tomasz Sianecki
Wojciech Zimiński
Grzegorz Markowski
Data premiery 25 stycznia 2005
Lata emisji od 2005
Czas trwania odcinka ok. 60 minut
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN24
Ten artykuł dotyczy programu TV. Zobacz też: artykuł o soczewkach kontaktowych.

Szkło kontaktowe – magazyn satyryczno-publicystyczny, emitowany na antenie telewizji TVN24 od 25 stycznia 2005.

W programie omawiane są aktualne wydarzenia polityczne, zwykle w dość luźny i swobodny sposób. Wykorzystuje się w nim zarówno charakterystyczne lub nietypowe wypowiedzi polityków, jak i materiały przygotowane przez redakcję oraz produkcje widzów[1]. Według danych AGB Nielsen Media Research dla portalu Wirtualnemedia.pl, średnia oglądalność Szkła kontaktowego na przełomie października i listopada 2015 wyniosła 0,5 mln osób przy udziałach w rynku na poziomie 4,56%[2].

Głównym gospodarzem programu jest Tomasz Sianecki. Wydania weekendowe prowadzą Grzegorz Markowski i Wojciech Zimiński. Jako komentatorzy występują obecnie: Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Iwaszkiewicz, Tomasz Jachimek, Marek Przybylik, Kamil Dąbrowa, Michał Kempa, Henryk Sawka, a także Grzegorz Markowski i Wojciech Zimiński. W przeszłości jako komentatorzy występowali również: Andrzej Poniedzielski, Robert Górski, Ilona Łepkowska, Janusz Weiss, Maciej Łubieński i Maria Czubaszek, a prowadzącym był Grzegorz Miecugow.

W związku z XVIII Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiono na licytację podwójne zaproszenie do programu[3].

O kulisach programu powstała książka Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu[1]. Newsweek Polska wydał w 2007 roku na płytach DVD kolekcję wybranych fragmentów programu[4].

Z powodu śmierci Marii Czubaszek 12 maja 2016 wyemitowano wtedy specjalny odcinek, w którym wspominano jej osobę[5]. Odcinek pozbawiony był czołówki.

26 sierpnia 2017 roku zmarł jeden z prowadzących "Szkło kontaktowe", Grzegorz Miecugow. 1 września 2017 roku wyemitowano specjalny odcinek, w którym wspominano jego osobę. Odcinek nie był jednak pozbawiony czołówki.

Kontrowersje[edytuj]

W 2010 roku Jarosław Kaczyński ogłosił, że Szkło Kontaktowe powinno zostać zdjęte z anteny, gdyż zawsze jedna ze stron dyskusji jest atakowana. Według lidera PiS partia ta jest w sposób „wulgarny i obrzydliwy” obrażana przez satyryczne rozmowy[6].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]