Szmalcownik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plakat Kierownictwa Walki Podziemnej informujący o wyrokach śmierci, w tym na szmalcownika Bogusława Pilnika, wrzesień 1943
Notka o wykonaniu wyroku śmierci na Janie Grabcu, który szantażował mieszkańców wsi ukrywających Żydów, Biuletyn Informacyjny z 1943
Ulotka z sierpnia 1943 potępiająca szmalcownictwo oraz zapowiadająca kary dla osób, którym zostanie ono udowodnione z podpisem Polskie Organizacje Niepodległościowe

Szmalcownik – w czasie niemieckiej okupacji ziem polskich osoba wymuszająca okup na ukrywających się Żydach[1] lub szantażując, na pomagających im Polakach[2].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo wywodzi się z gwary złodziejskiej[3], pośrednio od niemieckiego Schmalz (smalec)[4], stąd „szmalec, szmal”[5], w znaczeniu „pieniądze użyte bez przestrzegania przepisów prawa”. To znaczenie powstało w związku ze zwrotami w języku polskim takimi jak między innymi „kto smaruje, ten jedzie”[6] i „smarować” w znaczeniu „dawać łapówkę”[7]. Słowo „szmal” użyte jako pieniądze nie pochodzi więc od niemieckiego „schmal” (wąski)[8], a od skojarzenia ze słowem smalec, który był używany do smarowania, a innym znaczeniem słowa „smarowanie” było łapówkarstwo. Podobne zwroty występują w językach białoruskim i rosyjskim. Stąd powstało gwarowe słowo „szmalcownik”, które w Polsce przed II wojną światową miało kilka podobnych znaczeń: przemytnik, paser lub łapówkarz[9]. Z uwagi na fakt, że „szmalcownik” był słowem gwarowym o słabo określonym znaczeniu, pojęcie to występowało głównie w języku mówionym w specyficznym wąskim kręgu społeczeństwa, wobec czego nie było używane w formalnym języku prawa, w tym również w przepisach Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie zamiast tego używano bardziej formalnych określeń.

W prozie polskiej słowo to pojawia się w napisanej w latach 1955–56 powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. Słowo to występuje czterokrotnie w pierwszym tomie, z tego trzy razy w dosłownym znaczeniu, którego używał Bratny, czyli bestii – nikczemnego łapownika, który chce najpierw przyjąć pieniądze od ofiary, a następnie wydać ją na śmierć, a raz w przenośni („moralny szmalcownik”, XXII, tom 1). W tomie drugim słowo jest użyte raz, jako samookreślenie w myślach jednej z postaci[potrzebny przypis].

Działania szmalcowników[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na uzyskanie przez okupanta po kampanii wrześniowej łatwego dostępu do zbiorów dokumentów zgromadzonych w różnych instytucjach, w których zawarte były dane o religii i adresach obywateli (dokumenty uczelni, materiały z gmin, miejsc pracy i spisów ludności itp.), naziści mogli szybko oddzielić większość ludności żydowskiej od reszty społeczeństwa, wobec czego udział szmalcowników w pierwszej fazie realizacji planu eksterminacji Żydów nie był zasadniczy dla jej przebiegu. Zjawisko szmalcownictwa w największym natężeniu występowało w dużych miastach, gdzie okupacyjne władze niemieckie utworzyły getta żydowskie, z których osadzeni tam Żydzi uciekali, ukrywając się po stronie „aryjskiej”.

Niektórzy historycy dzielą osoby wymuszające okup na Żydach na szantażystów, działających w zorganizowanych gangach i systematycznie okradających swoje ofiary, oraz szmalcowników działających indywidualnie i wymuszających (najczęściej na ulicy) jednorazowe okupy[10]. Z powodu bezkarności szmalcowników w latach 1939–1943 trudno oszacować ich liczbę. Historyk Gunnar S. Paulsson podaje, że w okupowanej Warszawie działało kilkaset gangów szmalcowniczych liczących razem 3–4 tysiące osób[11]. Dane te potwierdza Jan Grabowski, twierdząc jednak, że nie jest jasne, czy liczba ta mówi o parających się szmalcownictwem na przestrzeni czterech lat okupacji, czy też o liczbie ludzi tropiących Żydów każdego dnia okupacji[12]. Grabowski odrzuca również tezę, że „szmalcownicy” rekrutowali się głównie spośród „przedwojennych kryminalistów i lokalnej hołoty”, i podaje, że „szmalcownicy rekrutowali się spośród wszystkich warstw społecznych”[13].

Kary wobec szmalcowników[edytuj | edytuj kod]

O działaniach szmalcowników ostrzegał Biuletyn Informacyjny Armii Krajowej, jednak Polskie Państwo Podziemne wprowadziło karę śmierci za szmalcownictwo (traktowane jako akt zdrady) na wiosnę 1943.

18 marca 1943 Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie ogłosiło:

Każdy Polak, który współdziała z ich morderczą akcją czy to szantażując, czy denuncjując Żydów, czy to wyzyskując ich okrutne położenie lub uczestnicząc w grabieży, popełnia ciężką zbrodnię wobec praw Rzeczypospolitej Polskiej i będzie niezwłocznie ukarany...[14]

Niewielką liczbę wyroków na szmalcowników zaczęto wykonywać jesienią 1943, jednak głównie wobec tych szantażystów, którzy szmalcownictwo łączyli ze szpiegowaniem dla Gestapo[15]. Zdaniem Władysława Bartoszewskiego liczba wyroków śmierci wydawanych wobec szmalcowników przez sądy Polski Podziemnej była znacząca, lecz z powodu trudności w ich wytropieniu działania te nie mogły skutecznie odstraszyć tych przestępców[16].

Do wybuchu powstania warszawskiego w prasie konspiracyjnej opublikowano sentencje 9 wyroków wykonanych na szmalcownikach[17].

Szmalcownictwo za przestępstwo uznane zostało również w Polsce Ludowej. Artykuł 1 punkt 2 dekretu PKWN z 31 sierpnia 1944 o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego wydawanie Niemcom osób przez nich poszukiwanych ścigał jako zbrodnię karaną śmiercią i sądził w procesach sądowych zwanych (od daty wydania dekretu) w tak zwanych „sierpniówkach[18]. Wymuszanie zaś od takich osób pieniędzy (artykuł 2) karą pozbawienia wolności do lat 15 lub dożywotnim pozbawieniem wolności. Należy jednak zauważyć, że tych szmalcowników, których ofiary nie straciły życia, objęła amnestia z 1956[19], a wielu z nich, którzy po wojnie weszli w struktury UB i PPR lub którym po prostu sprzyjała lokalna zmowa milczenia lub brak świadków albo dowodów winy – uniknęło kary.

Zwykli rzemieślnicy, synowie inteligenccy czy robotnicy zajęli się zaś prześladowaniem Żydów, gdyż było to intratne i niespecjalnie ryzykowne zajęcie, które – przynajmniej w pewnych kręgach – nie pociągało za sobą groźby ostracyzmu społecznego[13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Witold Doroszewski: Słownik języka polskiego, PWN 1958-1969. Warszawa: PWN.
 2. Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2007, s. 19. ISBN 83-89078-87-2.
 3. Polski Słownik Judaistyczny „Szmalcownictwo”
 4. Witold Doroszewski: Słownik języka polskiego, PWN 1958-1969. Warszawa: PWN.
 5. Słownik Języka Polskiego PWN „Szmal”
 6. Zbiór polskich powiedzeń i przysłów, „Kto smaruje, ten jedzie”
 7. Słownik Języka Polskiego PWN „Smarować” (5) „Dawać łapówkę”
 8. Słownik bab.la „Schmal po polsku”
 9. ONET Wiadomości: „Szmalcownik”, cytat z rozmowy Andrzeja Friszke z Władysławem Bartoszewskim, 10 maja 2012 [1]
 10. Gunnar S. Paulsson: Secret City. The Hidden Jews of Warsaw, 1940–1945. Yale University Press, 2002, s. 149–151.
 11. Gunnar S. Paulsson: Secret City. The Hidden Jews of Warsaw, 1940–1945. Yale University Press, 2002, s. 149.
 12. Jan Grabowski: „Ja tego Żyda znam!” Szantażowanie Żydów w Warszawie 1939-1943.
 13. a b Jan Grabowski: Judenjagt. Polowanie na Żydów 1942-1945. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2011, s. 91. ISBN 978-83-932202-0-5.
 14. Źródło: Żydzi polscy, zeszyt 24, „Sprawiedliwi wśród narodów”, str. 11, artykuł „Śmierć dla szmalcowników” dodatek do Rzeczpospolitej z 23 września 2008.
 15. Jan Grabowski: „Ja tego Żyda znam!” Szantażowanie Żydów w Warszawie 1939-1943.
 16. Andrzej Kunert: Żegota. Rada Pomocy Żydom 1942 – 1945. Warszawa: 2002, s. 34. Cytat: – Andrzej Friszke: Czy skala wyroków śmierci wydawanych w tych sprawach przez sądy Polski Podziemnej była na tyle znaczna, by mogła odstraszyć szmalcowników? – Władysław Bartoszewski: Nie, ale to była bardzo trudna sprawa. Mimo że w żadnym kraju okupowanej Europy podziemie nie wydało tylu wyroków, co u nas, to jednak trzeba zauważyć, że była to sprawa wyjątkowo trudna. Jak wytropić szmalcownika? Muszą być grupy, które obserwują i łapią. Gdzie? Na ulicy. I na gorącym uczynku. Bo przecież ofiara szantażu nigdy go nie znajdzie..
 17. Dariusz Libionka: Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Lublin: Państwowe Muzeum na Majdanku, 2017, s. 255. ISBN 978-83-62816-34-7.
 18. Przepis ten nie przewidywał żadnej innej (niższej) kary, zatem sądy w tych przypadkach zawsze orzekały karę śmierci; po usunięciu kary śmierci z polskiego systemu prawnego, na podstawie artykułu 13 ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny orzeka się karę dożywotniego pozbawienia wolności.
 19. Wałęsa i o. Rydzyk świadkami w sprawie milionera?
Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.