Tabasco (przyprawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charakterystyczna butelka z sosem tabasco

Tabasco – rodzaj ostrej przyprawy, otrzymywanej z kultywaru „Tabasco” papryki owocowej (Capsicum frutescens), należącego do grupy tzw. papryk chili. Ma owoce o długości 3-5 cm.

Słowo tabasco pochodzi od nazwy Tabasco (stanu w Meksyku)[1] i jest powszechnie znane dzięki „sosowi tabasco”. W oryginale znaczy „kraj o gorącej i wilgotnej ziemi”[2].

Pierwszą wersją sosu tabasco był sprzedawany od 1859 r. produkt pod nazwą Manuel White’s Concentrated Essence of Tabasco. Powstawał on z ugotowanych i zalanych octem papryczek chili. Był produkowany do roku 1883[3].

Obecnie nazwa sosu jest zastrzeżona dla rodziny McIlhenny Co. mającej wyłączność na produkcję sosu pod nazwą Tabasco od 2. połowy XIX wieku. Firma ma siedzibę w Luizjanie, na wysepce Avery Island w estuarium rzeki Vermilion wpadającej do Zatoki Meksykańskiej.

Photography by David Adam Kess Original Tabasco red pepper sauce.jpg

Sos tabasco powstaje wyłącznie z naturalnych składników. Zgodnie z recepturą, opracowaną przez Edmunda McIlhenny’ego w 1868 roku, dojrzałe papryczki miażdżone są z solą, następnie dojrzewają w dębowych beczkach przez 3 lata, po czym są mieszane z octem winnym[4].

Nowsze sosy produkowane są na bazie papryczek jalapeño (np. Tabasco Green Pepper Sauce z zielonych papryczek), chipotle (jalapeño suszonego w dymie), papryki habanero lub czosnku.

Tabasco, jako sos na bazie ostrej papryki, ma konkurentów, w tym: Búfalo, Chili pepper water, Cholula Hot Sauce, Crystal Hot Sauce, Louisiana Gold Hot Sauce, Sriracha, Texas Pete. Najwięcej sosu tabasco eksportuje się do Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Singapuru, Kanady, Korei Południowej, Hiszpanii, Francji, Australii i RPA[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Some Common Myths About TABASCO® Brand Original Red Sauce (j. ang.) – wyjaśnienie zbieżności nazwy [dostęp 2013-08-27].
  2. Wyjaśnienie nazwy (j. ang.).
  3. Olga Badowska, Stąd do ostrości, „Kuchnia. Magazyn dla smakoszy” 9/2013, s. 36.
  4. Olga Badowska, Stąd do ostrości, „Kuchnia. Magazyn dla smakoszy” 9/2013, s. 36-37.
  5. Stan na 2005 r. Źródło McIlhenny Co.
  6. Is tabasco approved for kosher cooking? na www.tabasco.com.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]