Tadeusz Grabarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Grabarczyk (ur. 1946) – emerytowany prof. nadzw. dr hab. Uniwersytetu Łódzkiego, były kierownik Zakładu Archeologii Pomorza Uniwersytetu Łódzkiego. Polski archeolog o specjalizacji w zakresie archeologii pradziejowej w tym epoka brązu oraz wczesna epoka żelaza, pracownik naukowy i fakultatywny Instytutu Archeologii . Przewodniczący ZNP na Uniwersytecie Łódzkim. Promotor przewodów doktorskich. Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Rozprawa habilitacyjna na temat Kultura wielbarska na Pojezierzach Krajeńskim i Kaszubskim, napisana na Wydziale Historycznym, Uniwersytetu Poznańskiego w roku 1998.

Kierownik misji archeologicznej w Odrach, Węsiorach,Łęgu oraz prac w ramach Pomorskiej Ekspedycji Archeologicznej UŁ. Autor licznych artykułów i publikacji opisujących zagadnienia osadnicze na pograniczu gocko-gepidzkim na Pomorzu w okresie wpływów rzymskich od I-IV w n.e. Współpracuje z prof. Leszkiem Kajzerem oraz prof. Jerzym Kmiecińskim. Od 2017 r. jest redaktorem naczelnym „Pomorania Antiqua”, organu Muzeum Archeologicznego w Gdańsku[1]. Od 2010 r. jest przewodniczącym Rady Muzealnej także w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku[2].

Publikacje (wybrane)[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Grabarczyk, Kultura wielbarska na Pojezierzach Krajeńskim i Kaszubskim. Uniwersytet Łódzki Łódź 1997 m-365
  • Tadeusz Grabarczyk, Metalowe rzemiosło artystyczne na Pomorzu w okresie rzymskim. Gdańskie Towarzystwo Naukowe Gdańsk 1988 m-400
  • Tadeusz Grabarczyk. Rozwój osadnictwa pradziejowego w Borach Tucholskich od schyłku paleolitu do III w. n.e. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Łódź 1992 m-401

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomorania Antiqua, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku [dostęp 2020-07-26] (pol.).
  2. Rada Muzeum, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku [dostęp 2020-07-26] (pol.).