Charleston (taniec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josephine Baker tańcząca charlestona w Folies Bergère, Paris 1926
Charakterystyczne „kopnięcie” charleston.

Charleston – amerykański taniec towarzyski nazwany od miasta Charleston, w Południowej Karolinie. metrum 4/4, rytm synkopowany, tempo żywe. Rytm - tradycyjny wywodzi się z Afryki Zachodniej, spopularyzowany w USA przez piosenkę z 1923: The Charleston skomponowaną przez kompozytora i pianistę Jamesa P.Johnsona do przedstawienia Runnin' Wild , stała się ona jednym z najbardziej popularnych hitów dekady.

Mimo iż „wynaleziony” został przez wspólnotę afroamerykańską w USA, charleston stał się popularny wśród szerokiej społeczności międzynarodowej w latach 20. XX wieku. Pomimo swojej czarnej historii charleston jest najczęściej kojarzony z białymi flappersami i z nielegalnymi barami serwującymi alkohol w USA w czasach prohibicji (speakeasy). Społeczność popierająca zarządzenie o prohibicji określała również charlestona mianem niemoralnego i prowokacyjnego.

Nieco inna forma charlestona stała się popularna w latach trzydziestych i czterdziestych i wiązana jest z Lindy Hop. W tej późniejszej formie charlestona, gorący jazzowy metraż z lat dwudziestych został zaadaptowany do swingu – muzyki lat trzydziestych i czterdziestych. Ten styl charlestona ma wiele potocznych nazw, między innymi swing(ing) charleston.

Charleston dziś[edytuj | edytuj kod]

Dziś charleston jest ważnym elementem kultury tanecznej, tańczony w wielu kombinacjach: solo, z partnerem, bądź też w grupie par lub solistów. Podstawowe kroki dają olbrzymi wybór możliwości w improwizacji. Oba style: styl lat dwudziestych i swinging charleston są dziś popularne.

Charleston w filmach[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie z 1946 roku: „To wspaniałe życie” („It's a Wonderful Life”) w reżyserii Frank Capra, odbył się konkurs tańca, w którym głównym punktem był charleston. Wzięli w nim udział George Bailey i Mary Hatch (grani przez Jamesa Stewarta i Donnę Reed).
  • Charleston został również uwypuklony w filmie z 2001: „Zakazana namiętność” („The Cat's Meow”) w roli głównej Kirsten Dunst.