Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Studio w Warszawie
Ilustracja
Teatru Studio w Warszawie
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Józef Szajna
Kierownictwo
artystyczne
Natalia Korczakowska
(od 2016)
Data powstania 1 lutego 1972
Państwo  Polska
Lokalizacja pl. Defilad 1
00-901 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Teatr Studio w Warszawie
Teatr Studio w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Teatr Studio w Warszawie
Teatr Studio w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teatr Studio w Warszawie
Teatr Studio w Warszawie
52,232615°N 21,006795°E/52,232615 21,006795
Strona internetowa teatru

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – teatr miejski w Warszawie, od 1985 nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Opis[edytuj]

Teatr powstał w lutym 1972 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Teatru Klasycznego Józefa Szajny przez przekształcenie Teatru Klasycznego. Mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Kolejnymi dyrektorami naczelnymi i artystycznymi teatru byli: Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski, Zbigniew Brzoza i Bartosz Zaczykiewicz.

16 grudnia 2009 powołano (pełnienie funkcji od stycznia 2010) dyrektora naczelnego – Macieja Klimczaka oraz dyrektora artystycznego, którym został Grzegorz Bral[1]. 15 lipca 2011 roku Macieja Klimczaka na stanowisku dyrektora naczelnego zastąpił dyrektor Teatru Polonia i Och-teatru Roman Osadnik[2].

Wprowadzone przez niego zmiany w sposobie promowania i kształtowania wizerunku teatru, a także otwarcie go na nowe projekty (cykle: The Met Opera HD, Siesta w Studio Marcina Kydyńskiego; współpraca z Instytutem Reportażu) spowodowały, że w krótkim czasie Teatr Studio na powrót stał się chętnie uczęszczanym miejscem.

W latach 2012–2015 dyrektorem artystycznym teatru była Agnieszka Glińska. Swoją dyrekcję rozpoczęła od zbudowania silnego i różnorodnego zespołu, zapraszając do współpracy artystów z innych warszawskich scen. Za „zmiany, jakie już udało się jej przeprowadzić [...], za obiecujące nowe spektakle i komplety na widowni” Glińska została wyróżniona nagrodą „Co Jest Grane” Wdecha 2012 w kategorii Człowiek Roku.

17 października 2012 odbyła się uroczystość nadania imion twórców Teatru Studio: Józefa Szajny – Dużej Scenie oraz Jerzego Grzegorzewskiego – Galerii.

Przypisy

  1. jb-s: Nowa dyrekcja Teatru Studio (pol.). rp.pl. [dostęp 16 grudnia 2009].
  2. Odkryj STUDIO.

Linki zewnętrzne[edytuj]