Teresa Halik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Halik (ur. 23 września 1949 w Białej Podlaskiej, zm. 4 stycznia 2015 w Warszawie[1]) – polska sinolog i wietnamistka, doktor nauk filologicznych.Ukończyła sinologię na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1977–1980 odbyła studia magisterskie w zakresie historii Wietnamu na Uniwersytecie w Hanoi. Była też stypendystką między innymi The London School of Economics oraz Pekińskiego Instytutu Języków Obcych.

Pracowała na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Zakładzie Krajów Pozaeuropejskich PAN. Badaczka mniejszości wietnamskiej w Polsce, autorka licznych prac poświęconych problematyce wietnamskiej kultury i mentalności, a także integracji Wietnamczyków z polskim społeczeństwem. Badała też dzieje i przemiany polityczne Wietnamu. Współautorka pierwszego wydanego w Polsce podręcznika do nauki języka wietnamskiego (wraz z Hoang Thu Oanh). Wykładała język wietnamski na filologii wietnamsko-tajskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy naukowej szczególnie ceniła dydaktykę i współpracę ze studentami.

Była żoną socjologa medycyny dr. Janusza Halika. Mieszkała w podwarszawskim Pruszkowie, z którym podkreślała swoje szczególne związki i w którym działała społecznie. Była wielką miłośniczką zwierząt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wietnamczycy w Polsce. Integracja czy izolacja, Wyd. Instytut Orientalistyczny, Wydział Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2002 (razem z Ewą Nowicką)
  • Migrancka społeczność Wietnamczyków w Polsce w świetle polityki państwa i ocen społecznych, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2006
  • Dziecko wietnamskie w polskiej szkole. Zmiana kulturowa i strategie przekazu kultury rodzimej w zbiorowości Wietnamczyków w Polsce, Prolog, Warszawa 2006 (razem z Ewą Nowicką i Wojciechem Połeć)
  • Tradycja niekonfucjańska: jej rola w kształtowaniu się społeczeństwa i państwa w Wietnamie, Nowy Dziennik, Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1999
  • Język wietnamski (podręcznik), cz. 1-2, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 1994-1995 (razem z Hoang Thu Oanh)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Dr Teresa Halik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-10-26].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teresa Halik, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2015-01-08] (pol.).