Test Drive Unlimited

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Test Drive Unlimited
Producent Eden Games i Melbourne House
Wydawca Atari
Data wydania Am.Płn.: 16 marca 2007
PL: 6 kwietnia 2007
Gatunek wyścigi
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 3+ (w Polsce od lat 3)
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (Windows), Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation Portable
Nośniki DVD (1)
Wymagania

Pentium IV 2,4 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna 3D 256 MB

Kontynuacja Test Drive Unlimited 2 (2011)
Strona internetowa

Test Drive Unlimited (w skrócie: TDU) – zręcznościowa gra wyścigowa, nastawiona na rozgrywkę online, będąca piętnastą (bądź szesnastą, jeżeli uwzględni się Demolition Racer) grą z serii Test Drive – jednej z najdłużej rozwijanych serii gier wyścigowych na świecie. Gra zawiera ponad 125 licencjonowanych samochodów sportowych i motocykli, a akcja rozgrywa się na terenie odwzorowującym hawajską wyspę Oʻahu, na której znajduje się około 1000 mil (1600 km) dróg i autostrad.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W TDU gracz zasiadając za sterami pojazdu może jeździć po wyspie po szosach konkurując z zawodnikami, których napotka na swojej drodze. Oʻahu jest wymodelowane tak realnie, jak tylko mogłoby być za pomocą zdjęć satelitarnych, z których korzystali autorzy gry[1]. Otoczenie zmienia się w zależności od części wyspy, w której się znajduje gracz. Są tutaj zarówno lasy deszczowe, jak i piaszczyste plaże, oraz stolica stanu: Honolulu. Wersja na Xboksa 360 od początku obsługiwała kierownice do gry, zaś wraz z trzecią aktualizacją zaimplementowano obsługę kierownic korzystających z technologii force feedback, takich jak np. Xbox 360 Wireless Racing Wheel.

Pomimo tego, co mogły sugerować materiały reklamowe wydawcy gry, że wyspa została dokładnie odwzorowana, w grze nie umieszczono wielu budynków rządowych i militarnych, Camp M.H. Smith, centrum konferencyjne, oraz Pearlidge Center) i charakterystycznych punktów orientacyjnych i zabytków (np. pomnik króla Kamehamehy I). Swojego odpowiednika w grze nie ma także wiele dróg, niekoniecznie będących szosami lokalnymi.

Tryb gry jednoosobowej[edytuj | edytuj kod]

Gra zaczyna się od zakupienia domu i samochodu. Po tych transakcjach gracz może do woli eksplorować wyspę i odkrywać kolejne kluczowe lokacje, umożliwiające progres w grze. Do takich punktów należą:

Gracz odkrywa także kolejne wyzwania, również przedstawione na mapie w formie lokacji:

 • wyścig przeciwko graczom sterowanym przez komputer
 • wyścig z czasem
 • rekordy prędkości
 • podwózka autostopowicza
 • podwózka topmodelki
 • zabawa w kuriera (podwożenie cennej przesyłki)
 • odprowadzanie pożyczonego pojazdu na zlecenie

Sukcesy w wyzwaniach nagradzane są pieniędzmi, a w przypadku autostopowiczów i modelek: kuponami za które gracz może kupować ubrania w markowych butikach rozlokowanych na Oʻahu. Pieniądze mogą być wydawane na nowe pojazdy, domy, tuning bądź wypożyczanie aut, a także na opłacanie mandatów drogowych, które przyznaje policja za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego (stłuczka, przekroczenie prędkości).

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

W podstawowej wersji gry mamy do wyboru 125 pojazdów. Dodatek Megapack rozszerza liczbę dostępnych pojazdów do 171 sztuk. Auta posiadają seryjną moc z zakresu 170-1050KM, motocykle natomiast 95-184KM. Liczbę koni mechanicznych, a zarazem osiągi możemy podnieść w warsztacie tuningowym.

Ze względu na osiągi pojazdy zostały podzielone na 9 klas.

Tryb gry wieloosobowej[edytuj | edytuj kod]

Tryb gry wieloosobowej, nazywany także jako M.O.O.R. (skrót od Massively Open Online Racing, tłum. Otwarte wyścigi sieciowe dla wielu graczy), działa jako nakładka na tryb dla pojedynczego gracza. Wszystkie możliwości z zabawy w pojedynkę są możliwe do wykonania, a oprócz tego gracz otrzymuje możliwość:

 • ścigania się z innymi graczami
 • tworzenia wyzwań dla innych graczy
 • wykonywać wyzwania innych graczy

Wyścigi przeciwko innym graczom wykorzystują system rankingowy Xbox Live w przypadku Xboksa 360, zaś na PC korzystają z platformy GameSpy. Gracz ma także możliwość spontanicznego tworzenia i podejmowania wyzwań, dając znak światłami napotkanemu na drodze rywalowi.

Gracz może wstępować do klubów, będących odpowiednikami gildii z gier MMORPG. Kluby pomagają w organizacji zawodów. Możliwy jest także handel pojazdami, klasyfikując je zgodnie z marką, ceną bądź klasą.

Gra online możliwa jest także na PS2 (przy użyciu adaptera sieciowego) i PSP.

29 września 2012 roku firma Atari wyłączyła serwery TDU.

Brakująca zawartość w wersjach dla PS2 i PSP[edytuj | edytuj kod]

Test Drive Unlimited w wersjach na konsole PlayStation 2 i PlayStation Portable nie posiadają następujących elementów:

 • ręczna zmiana biegów
 • możliwość edytowania wyglądu awatara
 • niektórych aut, takich jak Maserati, Ferrari i wszystkich motocykli
 • niektórych misji (m.in. kuriera, autostopowicza)
 • widok z kokpitu (tylko na PSP)
 • lusterka wsteczne są bezużyteczne (rozmazane odbicia)
 • niektóre sklepy, np. butiki
 • brak kompatybilności z kierownicami USB

Wersje na te platformy są autorstwa Melbourne House Studios. Całość pod aspektem graficznym wygląda znacznie gorzej z powodu limitów sprzętowych. Nie wiadomo, dlaczego te elementy nie znalazły się w wersjach na konsole Sony, aczkolwiek zawierają one GPS automatycznie kierujący gracza do następnego wyzwania oraz tzw. Master Points, których brakuje na Xboksie 360 i PC. Master Points to punkty, które otrzymuje się za drifting i czas spędzony w powietrzu po wybiciu ze wzniesienia (np. ramp). Dodatkowo, niektóre pojazdy dostępne na konsoli Microsoftu dopiero po ściągnięciu pakietów dodatkowych, są dostępne na PS2 i PSP od razu; dodatkowo zwiększona jest liczba rozgłośni radiowych.

Dodatkowe elementy do pobrania[edytuj | edytuj kod]

Xbox 360[edytuj | edytuj kod]

W TDU na konsolę Microsoftu nowe auta pobiera się podobnie jak w innych grach na tę samą platformę: Project Gotham Racing 2 i 3 (tzw. Booster Packs). Niektóre pojazdy dostępne są za darmo, za niektóre trzeba zapłacić realnymi pieniędzmi. Wszystkie pobrane auta nadal muszą być kupione za walutę gry u ich dealerów, zanim zostaną wykorzystane przez gracza.

PC[edytuj | edytuj kod]

Wydano jedną poprawkę do gry. W uaktualnieniu dodano za darmo Nissana Skyline GT-R R34 i Audi RS4 quattro Saloon (B7). Paczka ta nie wymaga uiszczania opłat. Oprócz tego w marcu 2008 roku pojawił się zestaw samochodów dodający 45 samochodów i 1 motocykl[2].

Wyjątkowi NPC w wersji na PS2[edytuj | edytuj kod]

Zamkniętą wersję beta TDU w wersji na PS2 testowało w sumie 1500 beta-testerów. Na końcu okresu testowego Atari nagrodziło 30 najbardziej aktywnych i „niezmordowanych” testerów, dając każdemu z nich możliwość dowolnego nazwania jednego z NPC. Jedni wybierali własne imiona i nazwiska, inni zaś swoje pseudonimy. Tych 30 specjalnych NPC można spotkać przemierzając wyspę na PlayStation 2.[3] ATARI i Melbourne House zagwarantowało testerom, że ich NPC są bardzo znaczącymi postaciami w grze. Wielu z nich otrzymało status prezesa bądź wiceprezesa w klubach na wyspie, a niektórzy zasiadają za sterami bardzo wysokiej klasy aut.[4]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

1. „9 Volter” – Colour of Fire
2. „And I’m Hip” – Sgt Rock
3. „Angels Go Bald: Too” – Howie B
4. „Another Excuse” – Soulwax
5. „A Gritty Nitty” – Pazant Brothers
6. „Back Again” – Boy Kill Boy
7. „Big Bird” – Eddie Floyd
8. „Black Powder” – Motor (zespół)
9. „Carbon Kid” – Alpinestars
10. „Cissy Popcorn” – Preston Love
11. „Compute” – Soulwax
12. „Comin’ Down” – The View
13. „Feels Closer” – Layo & Bushwacka! feat. Mino Cinelu
14. „Finally Free” – Clearlake
15. „Fix The Cracks” – Humanzi
16. „Funk #49” – Walsh/Peters/Fox
17. „Funky Chicken” – Preston Love
18. „Handshakes” – Metric
19. „He’s Gonna Step On You Again” – Step On
20. „Here We Go” – Broken Dolls
21. „Hired Goons” – Evil 9
22. „I Live For” – Johnny Panic
23. „(I’m A) Road Runner” – Jr Walker & The All Stars
24. „No One Knows (UNKLE remix)” – Queens Of The Stone Age
25. „PWSteal.Ldpinch.D” – AFX
26. „Restless” – The Cobras
27. „Sling Shot” – Lefties Soul Connection
28. „Silver Buddha” – The Domes of Silence
29. „Time2Move On” – Malarky
30. „You’re Wasting My Time (PT1)” – Billy Garner

Gracz może dodać swoje własne stacje radiowe i piosenki.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

TDU spotkała się w większości z pozytywnymi ocenami recenzentów. Według serwisu GameRankings średnia z ocen wynosi 82% w wersji na Xboksa 360[5], a w wersji na PS2 76%[6]. Średnia z ocen wg serwisu Metacritic wynosi 79/100 punktów[7]. Polski magazyn o grach komputerowych, „CD-Action”, ocenił wersję PC na 10/10, przyznając wyróżnienie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]