Przejdź do zawartości

Aphex Twin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aphex Twin
Ilustracja
Aphex Twin, Marzec 2008
Imię i nazwisko

Richard David James

Pseudonim

Aphex Twin, AFX, Bradley Strider, Caustic Window, Polygon Window

Data i miejsce urodzenia

18 sierpnia 1971
Limerick, Irlandia

Pochodzenie

Lanner, Anglia

Instrumenty

sampler, organy, gramofon, gitara, gitara basowa, fortepian, syntezator, sekwencer

Gatunki

IDM[1], drill and bass, acid techno[1], trance[1], techno[1], dance[1], muzyka klubowa[1], muzyka elektroniczna[1], jungle[1], drum’n’bass[1], ambient techno, ambient

Zawód

muzyk, kompozytor, producent muzyczny

Aktywność

od 1985

Wydawnictwo

Warp Records, Rephlex Records, Sire Records

Powiązania

Universal Indicator, Mike & Rich

Aphex Twin, właśc. Richard David James (ur. 18 sierpnia 1971 w Limerick w Irlandii[1]) – brytyjski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Określany powszechnie jako jedna z najbardziej wpływowych, kreatywnych i innowacyjnych osób we współczesnej muzyce elektronicznej[2].

Twórczość Aphex Twin jest zaliczana do takich gatunków jak m.in. IDM, acid techno oraz drill and bass[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w Kornwalii. Od wczesnej młodości zajmował się elektroniką. Jako nastolatek wygrał m.in. konkurs na produkowanie dźwięków za pomocą komputera ZX Spectrum. Wcześnie zajął się także muzyką i został dj-em, przyjmując pseudonim Aphex Twin. Pierwsza jego część ma pochodzić od nazwy producenta sprzętu muzycznego, a druga upamiętnia starszego brata, także Richarda, który zmarł przed urodzeniem muzyka.

Już po przenosinach do Londynu James wydał ogromną ilość muzyki, nagrywając pod wieloma pseudonimami (m.in. jako AFX, Polygon Window, Caustic Window, Bradley Strider, Gak, Power Pill, Dice Man, Blue Calx, Soit-P.P., Q-Chastic). Wraz z Chrisem Cunninghamem kręcił także teledyski, w których zwykle pojawiają się zdeformowane twarze Jamesa (np. Come to Daddy, Windowlicker).

Pierwszy pełny album wydany jako Aphex Twin ukazał się w 1992 pod tytułem Selected Ambient Works 85-92. Zawiera on utwory łatwiejsze do słuchania niż wcześniejsze kompozycje Jamesa. Anegdota mówi, że źródłem dźwięku była zwykła kaseta, którą muzyk przesłuchiwał wraz z przyjaciółmi, jeżdżąc samochodem. Według innych, przed dotarciem do studia, kaseta znalazła się jeszcze w szczękach psa artysty.

Kontynuacja SAW 85-92 ukazała się w 1994. Zawarła kompozycje, w których w centrum zainteresowania twórcy znalazł sam dźwięk, nie zaś rytm. Fundamentalną różnicą pomiędzy albumami Selected Ambient Works Richarda jest atmosfera – SAW II wyróżnia się mroczniejszą atmosferą, w przeciwieństwie do Selected Ambient Works 85- 95. Został on przez wielu potraktowany jako satyra na muzykę ambient, ze względu na minimalizm. Mimo to dotarł do 11 miejsca brytyjskiej listy przebojów.

18 i 19 września 2009 wystąpił w ramach siódmego festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Koncerty odbyły się w Nowej Hucie, w Hucie im. Sendzimira.

17 września 2011 roku ponownie pojawił się na festiwalu Sacrum Profanum, tym razem na finale jego dziewiątej edycji, w Hali Ocynowni Elektrolitycznej. Wykonał dwa utwory amerykańskiego kompozytora, Steve’a Reicha, „Pendulum Music” i „Electric Counterpoint”.

W 2014 wydał pierwszy po 13 latach album studyjny pod pseudonimem Aphex Twin, zatytułowany Syro. Uzyskał za niego nagrodę Grammy w kategorii „muzyka elektroniczna”[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Ilosaarirock Festival 2011

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

EP, single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j John Bush: Aphex Twin Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  2. Paul Lester: Tank boy. www.guardian.co.uk. [dostęp 2012-02-09]. (ang.).
  3. Aphex Twin discography - RYM/Sonemic [online], Rate Your Music [dostęp 2023-04-18] (ang.).
  4. Aphex Twin wins Grammy for Syro. YouTube.com. [dostęp 2015-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]