Aphex Twin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aphex Twin
Ilustracja
Aphex Twin, 8 marca 2007
Imię i nazwisko Richard David James
Pseudonim Aphex Twin, AFX, Bradley Strider, Caustic Window, Polygon Window
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1971
Limerick, Irlandia
Pochodzenie Lanner, Anglia
Instrumenty sampler, organy, gramofon, gitara, gitara basowa, fortepian, syntezator, sekwencer
Gatunki IDM[1], acid techno[1], trance[1], ambient[1], techno[1], dance[1], muzyka klubowa[1], muzyka elektroniczna[1], muzyka eksperymentalna[1], jungle[1], drum'n'bass[1]
Zawód muzyk, kompozytor, producent muzyczny
Aktywność od 1985
Wytwórnie płytowe Warp Records, Rephlex Records, Sire Records
Powiązania Universal Indicator, Mike & Rich

Aphex Twin, właśc. Richard David James (ur. 18 sierpnia 1971 w Limerick w Irlandii[1]) – brytyjski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Określany powszechnie jako jedna z najbardziej wpływowych i innowacyjnych osób we współczesnej muzyce elektronicznej[2]. Jest zdobywcą nagrody Grammy w kategorii muzyka elektroniczna za rok 2014[3]

Historia[edytuj]

Dzieciństwo spędził w Kornwalii. Od wczesnej młodości zajmował się elektroniką. Jako nastolatek wygrał m.in. konkurs na produkowanie dźwięków za pomocą komputera ZX Spectrum. Wcześnie zajął się także muzyką i został dj-em, przyjmując pseudonim Aphex Twin. Pierwsza jego część ma pochodzić od nazwy producenta sprzętu muzycznego, a druga upamiętnia starszego brata, także Richarda, który zmarł przed urodzeniem muzyka.

Już po przenosinach do Londynu James wydał ogromną ilość muzyki, nagrywając pod wieloma pseudonimami (m.in. jako AFX, Polygon Window, Caustic Window, Bradley Strider, Gak, Power Pill, Dice Man, Blue Calx, Soit-P.P., Q-Chastic). Wraz z Chrisem Cunninghamem kręcił także teledyski, w których zwykle pojawiają się zdeformowane twarze Jamesa (np. Come to Daddy, Windowlicker).

Pierwszy pełny album wydany jako Aphex Twin ukazał się w 1992 pod tytułem Selected Ambient Works 85-92. Zawiera on utwory łatwiejsze do słuchania niż wcześniejsze kompozycje Jamesa. Legenda mówi, że źródłem dźwięku była zwykła kaseta, którą muzyk przesłuchiwał wraz z przyjaciółmi, jeżdżąc samochodem. Według innych, przed dotarciem do studia, kaseta znalazła się jeszcze w szczękach psa artysty.

Kontynuacja SAW 85-92 ukazała się w 1994. Zawiera kompozycje, w których w centrum zainteresowania twórcy znalazł sam dźwięk, nie zaś rytm. Sprawia to, że kompozycji nie można w żadnym wypadku wystukiwać sobie stopą, a dla niektórych mogą być one nudne. Znacznie bardziej pasuje do nich termin ambient i łatwiej je powiązać z muzykami takimi jak Autechre, The Orb i Biosphere. Fundamentalną różnicą pomiędzy ambientowymi albumami Richarda jest także atmosfera - SAW II budzi bardzo mroczne odczucia, w przeciwieństwie do SAW I ciężko tu o kawałek powodujący uśmiech przyjemności na twarzy; dla wielu muzyka zawarta na krążku jest po prostu niepokojąca. Drugi album Jamesa został przez wielu potraktowany jako satyra na muzykę ambient, za względu na minimalizm. Mimo to dotarł do 11 miejsca brytyjskiej listy przebojów.

W 1997 ukazał się singel Come to Daddy.

Aphex Twin jest jednym z najbardziej kreatywnych brytyjskich muzyków końca XX wieku, artysta niezależny, skłonny do prowokacji w swojej twórczości, zarówno muzycznej jak i sztukach plastycznych.

W ostatnich latach (2007) wytwórnia, której współwłaścicielem jest Richard, wydała dokonania formacji o nazwie The Tuss - oficjalna wersja głosi, iż jest to wykonawca wyszukany przez Jamesa na MySpace, jednak momentalnie po pojawieniu się The Tuss na rynku pojawiły się spekulacje, iż jest to sam Aphex Twin pod kolejnym pseudonimem - utwory na albumach Confederation Trough oraz Rushup Edge do złudzenia przypominają bowiem ostatnie dokonania AFX spod szyldu Analords. Artysta oficjalnie zaprzecza.

18 i 19 września 2009 wystąpił w ramach siódmego festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Koncerty odbyły się w Nowej Hucie, w Hucie im. Sendzimira.

17 września 2011 roku ponownie pojawił się na festiwalu Sacrum Profanum, tym razem na finale jego dziewiątej edycji, w Hali Ocynowni Elektrolitycznej. Wykonał dwa utwory amerykańskiego kompozytora, Steve'a Reicha, "Pendulum Music" i "Electric Counterpoint".

Dyskografia[edytuj]

Ilosaarirock Festival 2011

LP[edytuj]

EP, single[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l John Bush: Aphex Twin Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-09].
  2. Paul Lester: Tank boy (ang.). www.guardian.co.uk. [dostęp 2012-02-09].
  3. Aphex Twin wins Grammy for Syro. YouTube.com. [dostęp 2015-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]