Thomas Clayton Wolfe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Thomas Clayton Wolfe (ur. 3 października 1900 w Asheville, zm. 15 września 1938) - powieściopisarz amerykański.

Elementy biograficzne[edytuj]

Thomas Wolfe otrzymał dyplom dramatopisarstwa (Master in Playwriting) na uniwersytecie Harvarda, nie mogąc jednak sprzedać swych sztuk, zdecydował się na pracę w innych formach literackich. Stał się nauczycielem języka angielskiego w Nowym Jorku w 1924 roku, gdzie pracował z przerwami do 1930 roku, pisząc przy tym i wiele podróżując po Amerykach i Europie. W 1925 roku, podczas podróży do Nowego Jorku, poznał Alice Bernstein, która stała się jego towarzyszką życiową na następne pięć lat; była ona znacznie starszą od Wolfe'a mężatką. Namówiła go do poświęcenia się literaturze i do porzucenia pracy nauczyciela. Jej wsparcie finansowe pozwoliło Wolfe'owi na ukończenie pierwszej powieści, Spójrz ku domowi, aniele, która, odrzucona przez wielu wydawców, ujrzała światło dzienne w Charles Scribner’s Sons (wydawcy m.in. Faulknera i Jamesa) w 1929 roku. Książka wywołała skandal: podkreślono motyw autobiograficzny i mieszkańcy Asheville poczuli się dotknięci "zdradą" jednego z nich, spowodowaną ujawnieniem sekretów wspólnoty.

W 1931 roku, Wolfe zamieszkał na Brooklynie, gdzie mieszkał w bardzo skromnych warunkach. Poświęcił się pracy, ale w sposób niemetodyczny, nieustannie przepisując i zmieniając to, co pisał. Książka Of Time and the River, wydana w 1935, okazała się sukcesem, który pociągnął za sobą liczne problemy. Wytoczono Wolfe'owi kilka procesów, dostawał listy z pogróżkami i wszedł w spór ze swym wydawnictwem. Cztery ostatnie rozdziały książki You Can’t Go Home Again spowodowały ideologiczną kłótnię: Charles Scribner’s Sons zaprotestował gdy Wolfe chciał zastąpić swoją prozę argumentacją etyczną i polityczną. Ostatecznie pisarz zmienił wydawcę i rozpoczął współpracę z Harper'sem.

W czerwcu 1938, Wolfe udał się do Kolumbii Brytyjskiej i zachorował tam na zapalenie płuc, które skończyło się gruźlicą. Zmarł w szpitalu w Baltimore.

M.in. Jack Kerouac i Jerzy Kosiński pozostawali pod świadomym wpływem Wolfe'a.

Wybrana bibliografia[edytuj]

Powieści[edytuj]

  • Look Homeward, Angel: A Story of the Buried Life (Spójrz ku domowi, aniele, 1929)
  • Of Time and the River: A Legend of Man's Hunger in His Youth (1935)
  • The Web and the Rock (1939)
  • You Can't Go Home Again (Nie ma powrotu, 1940)

Zbiory tekstów[edytuj]

  • From Death to Morning (1935)
  • The Story of a Novel, (1936)
  • The Face of a Nation; Poetical Passages from the Writings of Thomas Wolfe, (1939)
  • The Hills Beyond, (1941)
  • A Stone, A Leaf, A Door; Poems by Thomas Wolfe, selected and arranged in verse by John S. Barns, (1945)
  • Tylko umarli znają Brooklyn, (1994) Warszawa

Linki zewnętrzne[edytuj]