Thomas Merton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ojciec Ludwik
Thomas Merton
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

31 stycznia 1915
Prades

Data i miejsce śmierci

10 grudnia 1968
Bangkok

Miejsce pochówku

Kentucky

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

trapiści

Prezbiterat

1949

Pustelnia Thomasa Mertona w klasztorze Gethsemani

Thomas MertonOjciec Ludwik (ur. 31 stycznia 1915 r. w Prades (Pireneje Wschodnie), zm. 10 grudnia 1968 r. w Bangkoku) – amerykański pisarz, poeta, ksiądz katolicki, trapista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem pochodzącego z Nowej Zelandii Owena Mertona (anglikanina) i Amerykanki Rut Jenkins (kwakierki), ochrzczonym w kościele anglikańskim. Wychowywany w rodzinie artystów wcześnie został osierocony, a jego jedyny młodszy brat zginął jako lotnik w czasie II wojny światowej. Uczęszczał do szkół we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. W 1935 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, a po ich ukończeniu został nauczycielem języka angielskiego w miejscowym City College, reporterem gazet The New York Times i New York Herald Tribune. Zainteresowanie filozofią św. Tomasza i Dunsa Szkota oraz przyjaźń z hinduskim mnichem zaowocowało przyjęciem warunkowego chrztu w Kościele katolickim (1938 r.).

W latach 1939-1941 wykładał na franciszkańskiej uczelni St. Bonaventura College, a następnie pracował w czarnym getcie Harlemu, pośród ubogich Afroamerykanów. Studiowanie tekstów św. Jana od Krzyża przyniosło decyzję o wstąpieniu do klasztoru zakonu trapistów w Gethsemani (1941 r.). W roku 1949 Merton przyjął święcenia kapłańskie, następnie sprawował funkcję mistrza nowicjatu (lata 1955-1965). Zmarł 10 grudnia 1968 r. w jednym z hoteli Bangkoku, porażony prądem elektrycznym podczas kąpieli[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Biografia Tomasa Mertona