Thomas Parker (1. hrabia Macclesfield)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Parker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1666
Staffordshire
Data śmierci 28 kwietnia 1732
Lord Kanclerz
Okres od 1718
do 1725
Poprzednik lord Cowper
Następca urząd sprawowany kolegialnie

Thomas Parker, 1. hrabia Macclesfield (ur. 23 lipca 1666 w Staffordshire, zm. 28 kwietnia 1732) – brytyjski polityk związany ze stronnictwem wigów.

Wczesne lata życia i początki kariery politycznej[edytuj | edytuj kod]

Był synem Thomasa Parkera, prawnika w Leek. Wykształcenie odebrał w Adams' Grammar School oraz w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W 1691 r. rozpoczął praktykę adwokacką. W 1705 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Derby. W 1710 r. został najwyższym sędzią Sądu Ławy Królewskiej i brał udział w procesie Henry'ego Sacheverella.

W 1713 r. został członkiem Royal Society. Doprowadził do utworzenia szkoły w swoim rodzinnym Leek. W 1714 r. został podniesiony do godności para jako baron Parker of Macclesfield i zasiadł w Izbie Lordów. Po śmierci królowej Anny, zanim jej następca Jerzy I przybył z Niemiec do Wielkiej Brytanii, Parker sprawował funkcję regenta Królestwa. Urząd ten sprawował do 18 września. W 1718 r. wygłosił w imieniu króla mowę tronową w Izbie Lordów, gdyż monarcha nie znał języka angielskiego.

Szczyt kariery i upadek[edytuj | edytuj kod]

Ciesząc się poparciem króla, Parker został w 1718 r. Lordem Kanclerzem oraz otrzymał dożywotnią pensję. W 1721 r. otrzymał tytuły hrabiego Macclesfield i wicehrabiego Parker. W 1724 r. pojawiły się pierwsze pogłoski o nieprawidłowościach finansowych, za które odpowiadał Kanclerz. W 1725 r. Macclesfield został postawiony w stan oskarżenia w trybie impeachment i był sądzony przez Izbę Lordów. Został jednogłośnie uznany winnym korupcji, a kwotę przyjętych przezeń łapówek oceniono na ponad 100 tysięcy ówczesnych funtów.

Macclesfield został pozbawiony wszelkich urzędów. Jego nazwisko wykreślono z akt Tajnej Rady. Jego majątek, jako pochodzący głównie z korupcji, został skonfiskowany. Macclesfielda obciążono grzywną w wysokości 30 000 funtów i osadzono w Tower of London, do czasu wpłacenia kwoty. Ostatnie lata Macclesfield spędził w zamku Shirburn, gdzie po swojej śmierci został pochowany.

Od 1691 r. był żonaty z Janet Carrier (zm. 23 sierpnia 1733), córką Charlesa Carriera[1]. Tytuły parowskie odziedziczył ich najstarszy syn, George.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
nowa kreacja
Hrabia Macclesfield
1721-1732
Następca
George Parker, 2. hrabia Macclesfield