Przejdź do zawartości

Stephen Gardiner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stephen Gardiner
Ilustracja
Data urodzenia

1497

Data i miejsce śmierci

12 listopada 1555
Londyn

Miejsce pochówku

Katedra w Winchester

Biskup Winchesteru
Okres sprawowania

1531 -1555

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

20 października 1531

Sakra biskupia

3 grudnia 1531

Stephen Gardiner (ur. 1497, zm. 12 listopada 1555 w Londynie) – angielski polityk, szczególnie aktywny w czasach panowania Henryka VIII.

Studiował prawo kanoniczne i cywilne w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge. W latach 1525-49 był rektorem tego kolegium[1].

Usiłował przekonać papieża Klemensa VII o tym, że rozwód króla z Katarzyną Aragońską jest słuszny i potrzebny, a w czasie kanonicznego procesu rozwodowego uzasadniał nieważność małżeństwa. W 20 października 1531 został mianowany biskupem Winchesteru[2], a w 1535 wydał pracę De vera oboedientia (O prawdziwym posłuszeństwie), w której uznawał króla Anglii za głowę Kościoła i uzasadniał rozwód z Katarzyną.

W okresie późniejszym zmienił zdanie i ponownie uznał prymat papieża nad Kościołem, z którego to powodu, za rządów Edwarda VI, był więziony. Do łask wrócił za Marii Tudor, która mianowała go kanclerzem.

Był przeciwnikiem protestantyzmu. Napisał książkę pt. Palinodia (Odwołanie), w której odżegnywał się od swoich poprzednich (z czasów henrycjańskich) poglądów i potwierdzał powrót do katolicyzmu, ale w jego anglicjańskiej wersji.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Stephen Gardiner. W: Maksymilian Rode: Mała encyklopedia teologiczna. T. 1, A-Ł. Warszawa: Instytut Wydawniczy im. Frycza Modrzewskiego, 1988.
  • Stephen Gardiner. A Cambridge Alumni Database. [dostęp 2016-11-03]. (ang.).