Tic Tac Toe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tic Tac Toe
Ilustracja
Rok założenia 1995
Rok rozwiązania 31 stycznia 2007
Pochodzenie  Niemcy
Gatunek pop-rap
Aktywność 1995-2000
2005-2007
Wydawnictwo muzyczne Sony BMG
Ostatni skład
Ricarda Wältken
Liane Sprenger-Wiegelmann
Marlene Tackenberg
Sara Brahms

Tic Tac Toeniemieckie trio żeńskie, założone w 1995 roku w Zagłębiu Ruhry.

Historia[edytuj]

Zespół utworzyły Ricky (Ricarda Wälkten), Lee (Liane Sprenger-Wiegelmann) i Jazzy (Marlene Tackenberg). Swój debiutancki album Tic Tac Toe wydały w 1996 roku. Pierwszym nagraniem, które promowało płytę, było "Ich find' dich Scheiße". Stało się ono dużym przebojem, podobnie jak kolejny singel, "Funky". Prawdziwym przebojem okazała się jednak piosenka "Verpiss' dich". Była pierwszym singlem Tic Tac Toe, któremu udało się dotrzeć na szczyt niemieckiej listy przebojów.

Dzięki przebojowym utworom zespół zdobył sławę nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach Europy, ciesząc się dużą popularnością również w Polsce. Jednak sukces zespołu był też wynikiem działań marketingowych wytwórni, która starannie budowała wizerunek zespołu. Publiczności podano fałszywe informacje, że wszystkie wokalistki mają 18 lat, by w ten sposób zdobyć zainteresowanie nastolatków. Rozgłosu dodawał też medialny spór między Tic Tac Toe a niemiecką raperką Sabriną Setlur, który najprawdopodobniej także był spreparowany.

W 1997 roku wydany został drugi album, zatytułowany Klappe die 2te. Osiągnął on jeszcze większy sukces, niż poprzednia płyta. Pierwszy singel, "Warum?", stał się dużym hitem i jedną z najpopularniejszych piosenek grupy. Opowiadał o przyjaciółce wokalistek, która zmarła wskutek przedawkowania narkotyków. Przebojem okazał się także drugi singel, utrzymany w stylu reggae "Mr. Wichtig". Głośnym echem odbiła się także piosenka "Bitte küss mich nicht", opowiadająca o molestowaniu seksualnym. Zespół był wówczas u szczytu sławy, a dwa pierwsze albumy sprzedały się w łącznym nakładzie 3 milionów egzemplarzy.

Pomimo sukcesu komercyjnego, członkinie zespołu zmagały się z problemami osobistymi. Prasa brukowa donosiła o problemach Ricky ze stresem, poza tym na jaw wyszła informacja, że dziewczyny nie są nastolatkami. Okazało się też, że Lee jest mężatką - jej mąż popełnił samobójstwo, gdy zespół był w trasie. Zaledwie tydzień później w mediach pojawiła się informacja, że Lee w przeszłości prostytuowała się i zażywała narkotyki.

Wszystkie te skandale zniszczyły wizerunek grupy, jaki dotąd umiejętnie tworzyła wytwórnia. By to naprawić, w listopadzie 1997 zorganizowano w Monachium konferencję prasową, na której zespół miał zdementować wszystkie plotki i zademonstrować zgodność. Konferencja przerodziła się jednak w publiczne stawianie zarzutów Ricky przez Lee i Jazzy. Dziewczyny zaczęły się kłócić, zarzucały sobie nawzajem kłamstwo i obrzucały wyzwiskami. W rezultacie płacząca Lee wybiegła z sali. Niedługo po tym Ricky opuściła Tic Tac Toe. Publiczność odwróciła się od zespołu i jego popularność drastycznie spadła.

Jazzy i Lee występowały przez jakiś czas we dwójkę, a następnie przyłączyła się do nich Sara Brams. Razem występowały jako Sara @ Tic Tac Two i nagrały singel "Nie wieder" w 1999 roku. Okazał się on sporym przebojem. W 2000 roku zespół, już pod nazwą Tic Tac Toe, powrócił z albumem Ist der Ruf erst ruiniert. Nie okazał się on sukcesem komercyjnym, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi płytami. Mimo to singel "Isch liebe disch" cieszył się powodzeniem i zajął dość wysokie miejsca na listach przebojów. W tym samym roku zespół rozpadł się.

W 2005 roku zespół powrócił w oryginalnym składzie. Pod koniec roku wydany został singel "Spiegel", który osiągnął duży sukces. Dotarł do pierwszej dziesiątki na listach przebojów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Czwarty album zespołu, zatytułowany Comeback został wydany na początku 2006 roku i spotkał się ze średnim zainteresowaniem. Wcześniej ukazała się także kompilacja z największymi przebojami zespołu. Drugim singlem została piosenka "Keine Ahnung", która jednak nie cieszyła się popularnością i nie weszła na listę przebojów Media Control Charts. W styczniu 2007 roku zespół oficjalnie zakończył działalność.

W 2009 roku pojawiła się informacja, jakoby zespół miał wznowić karierę. Tym razem w zespole zabraknąć ma Lee[1], która z powodu silnej depresji postanowiła na zawsze wycofać się z przemysłu muzycznego. Jej miejsce zajmie Sara Brahms, która w latach 1998-2000 zastępowała Ricky.

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Rok Tytuł Pozycje na listach Certyfikaty
DE[2] AT[3] CH[4] NL[5]
1996 Tic Tac Toe 3 3 4
1997 Klappe die 2te 1 2 1 43
2000 Ist der Ruf erst ruiniert... 34 50 92
2006 Best Of 51 35
Comeback 25 26 43

Single[edytuj]

Rok Tytuł Pozycje na listach Album
DE[8] AT[3] CH[4] NL[5] PL
1995 "Ich find' dich scheiße" 3 4 6 38 Tic Tac Toe
1996 "Funky" 14 13 9
"Leck mich am A, B, Zeh" 21 18 22
"Verpiss' dich" 1 3 1 26
1997 "Warum?" 1 1 1 5 8 Klappe die 2te
"Mr. Wichtig" 6 6 10 13
"Ich wär' so gern so blöd wie du" 32 33
"Bitte küss' mich nicht" 47
1999 "Nie wieder" (Sara @ Tic Tac Two) 4 4 4 Spiesserparadies (Sara)
2000 "Ist der Ruf erst ruiniert..." 27 Ist der Ruf erst ruiniert...
"Isch liebe disch" 11 6 38
"Morgen ist heute schon gestern" 96
2005 "Spiegel" 7 7 10 Comeback
2006 "Keine Ahnung"

Przypisy