Tim Lambesis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tim Lambesis
Ilustracja
Tim Lambesis podczas koncertu w 2011
Imię i nazwisko Timothy Lambesis
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1980
Scottsdale (Arizona)
Instrumenty gitara rytmiczna, gitara basowa, perkusja
Gatunki metalcore
hardcore punk
thrash metal
death metal
deathcore
Zawód muzyk
producent muzyczny
Aktywność od 2000
Powiązania Sworn Enemy
Zespoły
As I Lay Dying (od 2000)
Austrian Death Machine (od 2008)
Pyrithion (od 2012)

Tim Lambesis, właśc. Timothy Peter Lambesis[1] (ur. 21 listopada 1980 w Scottsdale) – amerykański muzyk. Wokalista, gitarzysta rytmiczny, perkusista, basista, producent muzyczny, inżynier dźwięku. Założyciel i lider grupy As I Lay Dying[2].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 21 listopada 1980 w rodzinie o greckich korzeniach. Ma trzech przyrodnich braci. W wieku 7 lat przeniósł się do aglomeracji miasta San Diego, w którym pozostał na stałe. Dorastał w miejskim rejonie North County i chodził do szkoły chrześcijańskiej w Solana Beach[3]. Studiował filozofię. W 2005 ożenił się z Meggan, z zawodu nauczycielką[4]. Oboje doczekali się jednego dziecko z małżeństwa[5], a ponadto Lambesis adoptował[6] troje dzieci z Etiopii[7][8] (rocznego chłopca w 2009 i dwie dziewczynki w wieku 6 i 8 lat w 2011[9]). Zamieszkał w Del Mar w pobliżu San Diego[10]. Zadeklarował się jako chrześcijanin[11]. Jego liryki utworów muzycznych dotyczą przede wszystkim spraw wiary[12] i relacji wobec Boga[13]. Mimo tego, jak stwierdził, jego intencją w ramach działalności muzycznej nie jest występowanie otwarcie z kwestiami religijnymi i zajmowanie stanowiska kaznodziei wobec słuchaczy[14]. W 2010 wprowadził na rynek własną linię odzieżową pod nazwą Modern Rebellion. Dochody z niej mają być przekazywane fundacji Trees Of Glory, organizacji non-profit działającej na rzecz czystej wody dla dzieci w miejscowości Duber w Etiopii[15].

20 września 2012 jego żona złożyła pozew o rozwód[16]. 7 maja 2013 Lambesis został aresztowany w Oceanside w związku z próbą najęcia innej osoby celem zamordowania swojej żony (zamieszkującej nieopodal Encinitas), z którą wówczas był w separacji[17][18][19]. 10 maja 2013 Lambesis nie przyznał się do winy, a sąd w Vista pierwotnie wyznaczył kaucję umożliwiającą zwolnienie go z aresztu w wysokości 3 mln dolarów[20], a następnie obniżył ją do 2 mln[21]. W tym czasie adwokat Lambesisa przyjął linię obrony wskazującą na oddziaływanie przyjmowanych steroidów jako przyczynę zachowania Lambesisa[22] (od pewnego czasu muzyk kształtował sylwetkę swojego ciała i m.in. znacznie przybrał na wadze[23], zaś w 2013 za pośrednictwem kanału internetowego w serwisie YouTube rozpoczął publikowanie przebiegu swoich treningów na siłowni[24]). 30 maja 2013, po wpłaceniu kaucji, Tim Lambesis został zwolniony z aresztu[25] (faktycznie dokonał wpłaty 160 tys. dolarów na rzecz poręczającej agencji[26][27]). Do tego czasu spędził w areszcie 24 dni[28]. Po wyjściu na wolność został zaopatrzony w nadajnik GPS oraz zobowiązany, aby nie zbliżał się do miejsca przebywania swojej żony i dzieci[29]. Posiedzenie sądu odbyło się 26 czerwca 2013[30]. W sierpniu 2013 Lambesis miał uzyskać zezwolenie na opuszczenie aresztu domowego celem podjęcia terapii[31]. Na posiedzeniu sądu 16 września 2013 sędzia potwierdził, iż są podstawy do wszczęcia procesu sądowego[32], a ponadto śledczy ustalili w domu podejrzanego dużą liczbę fiolek ze sterydami[33]. W lutym 2014 Tim Lambesis przyznał się przed sądem do swojej roli w najęciu osoby mającej pozbawić życia jego żonę (wcześniej zaprzeczał temu); w tym czasie pozostawał na wolności w oczekiwaniu na ogłoszenie wyroku w jego sprawie, planowanego na 2 maja 2014[34]. 16 maja 2014 sąd skazał Tima Lambesisa na karę sześciu lat pozbawienia wolności bez zawieszenia za jego rolę w usiłowaniu zlecenia morderstwa[35]. Został warunkowo zwolniony z więzienia 17 grudnia 2016, po odbyciu mniej niż połowy z zasądzonej 6-letniej kary pozbawienia wolności[36][37]. W grudniu 2017 wydał oficjalne oświadczenie, w którym przeprosił za swoje zatrważające działania[38].

Po wyjściu na wolność związał się z Amandą Dubord[39].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Tim Lambesis podczas koncertu As I Lay Dying w Dreźnie 7 czerwca 2005

Lambesis powszechnie kojarzony jako wokalista i założyciel metalcore'owej grupy As I Lay Dying, z którą, nie licząc rocznego epizodu (2000–2001, kiedy porzucił własną grupę na rzecz gry na gitarze w Society's Finest), nierozerwalnie związany jest od samego początku. Oprócz funkcji wokalisty, wyprodukował również wszystkie albumy w dorobku tego zespołu.

Jako producent muzyczny dał się poznać także z trzech albumów Sworn Enemy, a także War of Ages, Impending Doom czy Zao. Jest współwłaścicielem Lambesis Studios.

Po nagraniu przez As I Lay Dying albumu An Ocean Between Us, muzyk postanowił w wolnych chwilach komponować na rzecz swojego całkowicie autorskiego projektu w stylistyce thrash metalowej pod nazwą Austrian Death Machine, który istnieje od 2008. Projekt ten zarówno w wersji muzycznej jak i graficznej, bazuje – podobnie jak muzyka oraz image kalifornijskiej ArnoCorps – na filmach z Arnoldem Schwarzeneggerem i miał być też swego rodzaju "tribute grupą" na cześć aktora. Dla muzyka Schwarzenegger jest synonimem "prawdziwego mężczyzny", "bohatera akcji", "twardego faceta", a jego osiągnięcia można odnieść do świata muzyki metalowej, zaś całość podać z poczuciem humoru[14]. Początkowo projekt Austrian Death Machine był traktowany jako żart artystyczny, co zresztą przyznał sam Lambesis:

Quote-alpha.png
Ahhnold jest ucieleśnieniem wszystkiego co brutalne i stereotypowe w metalu, dlatego jest idealnym frontmanem dla każdego z tych utworów, których napisanie zajęło mi mniej niż godzinę[40].

Mimo to muzyk kontynuował działalność tego pomysłu i nagrywał materiał jego sumptem. Oprócz produkcji, Lembesis wykonał na nich wszystkie partie instrumentów, z wyjątkiem tzw. solówek, które dograli zaproszeni, znajomi muzycy z innych grup, m.in. Adam Dutkiewicz z Killswitch Engage.

Do 2012 wydał siedem albumów studyjnych z grupą . W tym samym czasie powołał death metalowy projekt pod nazwą Pyrithion[41]. Debiutancki minialbum The Burden of Sorrow EP miał premierę w połowie kwietnia 2012[42]. W warstwie tekstowej projekt dotyczy zagadnień filozoficznych oraz kwestii życiowych w ujęciu naturalistycznym, zaś sama nazwa grupy nie ma znaczenia[14].

21 grudnia 2012 wziął udział w koncercie wspomnieniowo-charytatywnym poświęconym pamięci tragicznie zmarłego wokalisty grupy Suicide Silence, Mitcha Luckera (w jego trakcie wykonał utwór pt. "Wake Up"); zapis koncertu został udostępniony w internecie oraz wydany jako Suicide Silence – Ending Is The Beginning: The Mitch Lucker Memorial Show 18 lutego 2014[43][44].

W czasie zwolnienia z aresztu Lambesisa, w czerwcu 2013 grupa Austrian Death Machine poinformowała, że trzeci album pt. Triple Brutal zostanie wydany, jako że materiał został nagrany wiosną 2013 i wymaga miksowania[45].

Po aresztowaniu Lambesisa, w kwietniu 2014 na oficjalnej stronie As I Lay Dying zostało wydane oficjalne oświadczenie, w którym poinformowano m.in. że zespół nie zakończył działalności, lecz przeszedł w stan uśpienia, jego jedynymi członkami uznano dwóch jedynych założycieli czyli Tima Lambesisa i Jordana Mancino, a ponadto potwierdzono, że w tym czasie tylko jeden członek grupy był chrześcijaninem, zaś w chwili aresztowania w 2013 nie był chrześcijaninem Tim Lambesis, który później przed sądem okazał ateistyczną postawę[46]. W nawiązaniu do tego pozostali członkowie grupy, Jordan Mancino, Phil Sgrosso, Nick Hipa i Josh Gilbert, przekazali, że autorem oświadczenia był Tim Lambesis[47], zaś 14 kwietnia 2014 ujawnili, że powołali nowy zespół pod nazwą Wovenwar (został do niego zaangażowany wokalista grupy Oh, Sleeper, Shane Blay[48]. Później Tim Lambesis udzielił wywiadu na prawach wyłączności (ukazał się po wydaniu wyroku przez sąd 16 maja 2014), w którym opisał swoją historię[49]. Stwierdził m.in., iż jest ateistą, zaś w czasie działalności w zespole As I Lay Dying utrzymywał wrażenie bycia chrześcijaninem, aby nadal sprzedawać płyty słuchaczom wierzącym, że grupa wydaje twórczość z chrześcijańskim przekazem (jednocześnie powiedział, że również pozostali członkowie AILD przestali być chrześcijanami w czasie działalności formacji)[50][51].

Po wyjściu Lambesisa na wolność pojawiły się informacje medialne w 2017, mówiące o wznowieniu aktywności muzyka z członkami As I Lay Dying[52]. W dniu 7 czerwca 2018 został przedstawiony oficjalny teledysk do nowego utworu As I Lay Dying, zatytułowany „My Own Grave”, w którym grupa wystąpiła w składzie z momentu przerwania działalności w 2013[53]. Kilka dni później, 16 czerwca 2018 za pośrednictwem kanału zespołu w serwisie You Tube został opublikowany ponad 30-minutowy materiał wideo, opatrzony tytułem Dyskusja, w którym pięciu członków formacji wypowiada się w swojej obecności[54].

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Tim Lambesis podczas koncertu As I Lay Dying na festiwalu With Full Force w 2007.
Tim Lambesis podczas koncertu. Po prawej Nick Hipa.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Członek grup[edytuj | edytuj kod]

As I Lay Dying
Point of Recognition
 • Day of Defeat (2002)
Austrian Death Machine
 • Total Brutal (2008)
 • A Very Brutal Christmas EP (2008)
 • Double Brutal (2009)
 • Jingle All The Way EP (2011)
 • Triple Brutal (2013)
Pyrithion
 • The Burden of Sorrow EP (2013)

Gościnne występy[edytuj | edytuj kod]

Producent muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lambesis może posiedzieć 9 lat (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2013-05-15].
 2. Za oficjalną stroną internetową As I Lay Dying; dział Band; Tim Lambesis: [1]
 3. Rock singer's arrest (ang.). utsandiego.com. [dostęp 2013-05-09].
 4. INTERVIEW WITH TIM LAMBESIS OF AS I LAY DYING BY MICAH L. JONES (ang.). prophetnewz.com. [dostęp 2013-05-08].
 5. TIM LAMBESIS' AS I LAY DYING Bandmates Comment On His Arrest - May 8, 2013 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-05-09].
 6. As I Lay Dying’s Tim Lambesis: Putting Belief Into Action (ang.). bryanreesman.com. [dostęp 2013-05-09].
 7. AS I LAY DYING Frontman Interviewed By The World's Leading Metal Journalist - Nov. 11, 2009 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-05-08].
 8. As I Lay Dying Singer Tim Lambesis Talks Touring, Humanitarianism, Side Project + More (ang.). loudwire.com. [dostęp 2013-05-09].
 9. Rock singer's arrest shocks fans (ang.). utsandiego.com. [dostęp 2013-05-09].
 10. Christian metalcore band As I Lay Dying singer Tim Lambesis arrested 'for hiring ex-policeman to murder his wife' (ang.). independent.co.uk/. [dostęp 2013-05-08].
 11. As I Lay Dying interview (ang.). lambgoat.com. [dostęp 2013-05-09].
 12. Tim Lambesis of Pyrithion, As I Lay Dying, and Austrian Death Machine: The Heavy Blog Is Heavy Interview (ang.). heavyblogisheavy.com, 2013-03-22. [dostęp 2013-05-09].
 13. As I Lay Dying (ang.). indievisionmusic.com, 2005-04-03. [dostęp 2013-05-09].
 14. a b c Interview: Tim Lambesis (Pyrithion, As I Lay Dying) (ang.). beyondthewatch.com, 2013-03-22. [dostęp 2013-05-09].
 15. AS I LAY DYING Frontman Launches 'Modern Rebellion' Clothing Line - Oct. 11, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-05-08].
 16. AS I LAY DYING Singer Accused Of Hiring Hitman To Kill Estranged Wife - May 7, 2013 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-05-08].
 17. Local Musician Accused of Murder-for-Hire Plot (ang.). nbcsandiego.com. [dostęp 2013-05-08].
 18. AS I LAY DYING - Sänger wegen geplantem Mord festgenommen (niem.). partyausfall.de. [dostęp 2013-05-08].
 19. Wokalista As I Lay Dying chciał zabić żonę (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2013-05-08].
 20. AS I LAY DYING Frontman Pleads Not Guilty In Murder-For-Hire Case - May 9, 2013 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-05-08].
 21. Lawyer: Steroid Use Is To Blame For AS I LAY DYING Frontman's Murder-For-Hire Plot - May 17, 2013 (ang.). blabbermouth.net, 2013-05-17. [dostęp 2013-06-14].
 22. Watch As TIM LAMBESIS Express Frustration In New Video From Inside The Bail Hearing Courtroom (ang.). metalinjection.net, 2013-05-19. [dostęp 2013-06-14].
 23. Metal Band’s Frontman Charged With Attempting to Hire Hit Man (ang.). nytimes.com, 2013-05-08. [dostęp 2013-06-14].
 24. Tim Lambesis - The Beginning (ang.). youtube.com, 2013-06-12. [dostęp 2013-06-14].
 25. AS I LAY DYING Frontman Tim Lambesis (ang.). blabbermouth.net, 2013-05-30. [dostęp 2013-06-14].
 26. Tim Lambesis bailed out on hired-murder charge (ang.). sandiegoreader.com, 2013-06-03. [dostęp 2013-06-14].
 27. AS I LAY DYING Frontman Tim Lambesis Paid $160,000 To A Bondsman To Make Bail (ang.). metalinjection.net, 2013-06-04. [dostęp 2013-06-14].
 28. AS I LAY DYING Frontman Paid $160,000 To Get Released From Jail - June 4, 2013 (ang.). blabbermouth.net, 2013-06-04. [dostęp 2013-06-14].
 29. As I Lay Dying Singer Tim Lambesis Posts $2M Bail (ang.). billboard.com, 2013-05-31. [dostęp 2013-06-14].
 30. AS I LAY DYING Frontman Back In Court; Photos Available - June 26, 2013 (ang.). blabbermouth.net, 2013-06-01. [dostęp 2013-06-01].
 31. AS I LAY DYING Frontman Granted Permission To Leave House For Physical Therapy (ang.). blabbermouth.net, 2013-09-16. [dostęp 2013-09-17].
 32. As I Lay Dying Frontman Ordered To Stand Trial In Murder-For-Hire (ang.). blabbermouth.net, 2013-09-16. [dostęp 2013-09-17].
 33. Detectives Found Over 30 Vials Of Steroids In Tim Lambesis' House (ang.). thegauntlet.com, 2013-06-01. [dostęp 2013-09-17].
 34. AS I LAY DYING Singer TIM LAMBESIS Pleads Guilty In Murder For Hire (ang.). blabbermouth.net, 25 lutego 2014. [dostęp 20 kwietnia 2014].
 35. AS I LAY DYING Singer TIM LAMBESIS Sentenced To 6 Years In Prison (ang.). blabbermouth.net, 16 maja 2014. [dostęp 30 czerwca 2014].
 36. Althea Legaspi: As I Lay Dying's Tim Lambesis Released from Prison (ang.). rollingstone.com, 2017-02-09. [dostęp 2017-12-27].
 37. Graham Hartmann: As I Lay Dying's singer Tim Lambesis Apologizes For His 'Appalling Actions' (ang.). loudwire.com, 2017-02-09. [dostęp 2017-12-27].
 38. As I Lay Dying's frontman Tim Lambesis (ang.). blabbermouth.net, 2017-12-17. [dostęp 2017-12-27].
 39. Robert Pasbani: As I Lay Dying's Tim Lambesis Has Been Free For Two Months, Getting Married In April (ang.). metalinjection.net, 2017-02-10. [dostęp 2017-12-27].
 40. Tim Lambesis w AS I LAY DYING Frontman's AUSTRIAN DEATH MACHINE To Release Debut – May 9, 2008
 41. Pyrithion (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2013-05-08].
 42. Pyrithion pokazuje jak grać (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2013-05-08].
 43. SUICIDE SILENCE's 'Mitch Lucker Memorial Show' CD/DVD: Second Trailer Available (ang.). blabbermouth.net, 10 stycznia 2014. [dostęp 12 stycznia 2014].
 44. SUICIDE SILENCE: 30-Minute MITCH LUCKER Documentary Posted Online (ang.). blabbermouth.net, 26 grudnia 2013. [dostęp 12 stycznia 2014].
 45. AUSTRIAN DEATH MACHINE Album To Be Released In Spite Of Tim Lambesis' Ongoing Trial (ang.). metalinjection.net, 2013-06-13. [dostęp 2013-06-14].
 46. AS I LAY DYING 'Is Sleeping Rather Than Dead' (ang.). blabbermouth.net, 9 kwietnia 2014. [dostęp 20 kwietnia 2014].
 47. AS I LAY DYING Members Imply Earlier Statement Was Written Solely By TIM LAMBESIS (ang.). blabbermouth.net, 9 kwietnia 2014. [dostęp 20 kwietnia 2014].
 48. AS I LAY DYING Members Launch WOVENWAR (ang.). blabbermouth.net, 14 kwietnia 2014. [dostęp 20 kwietnia 2014].
 49. Tim Lambesis world exclusive interview: The As I Lay Dying singer breaks his year-long silence. altpress.com, 16 maja 2014. [dostęp 30 czerwca 2014].
 50. As I Lay Dying Singer Tim Lambesis Said He Became Atheist But Kept Claiming to Be Christian to Keep Selling Music to Faithful (ang.). 17 czerwca 2014. [dostęp 30 czerwca 2014].
 51. Convicted Heavy Metal ‘Christian’ Singer Admits Being Atheist, Duped Fans to Sell Music (ang.). christiannews.net, 18 czerwca 2014. [dostęp 30 czerwca 2014].
 52. Robert Pasbani: Report: Tim Lambesis Working On New AS I LAY DYING Record With New Band Members (ang.). metalinjection.net, 2017-09-02. [dostęp 2017-12-27].
 53. It's Official: Classic As I Lay Dying Lineup Is Back; 'My Own Grave' Video Released (ang.). blabbermouth.net, 2018-06-07. [dostęp 2018-06-17].
 54. Discussion (ang.). youtube.com, 2018-06-16. [dostęp 2018-06-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]