Killswitch Engage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Killswitch Engage
Ilustracja
Killswitch Engage podczas festiwalu Rock im Park 2007 (Norymberga).
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Stany Zjednoczone, Massachusetts
Westfield
Gatunek metalcore[1], metal alternatywny[2]
Wydawnictwo muzyczne Ferret Music, Roadrunner Records
Powiązania Overcast, Aftershock, Shadows Fall, All That Remains, Seemless, Burn Your Wishes, Times of Grace, The Empire Shall Fall, Devil You Know, The Weapon
Strona internetowa

Killswitch Engage (w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Grupa podczas koncertu w 2007 roku.
Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
 • Tom Gomes – perkusja (2002–2003)
 • Pete Cortese – gitara rytmiczna (2000-2001)
 • Patrick Lachman – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
 • Josh Mihlek – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
 • Phil Labonte – wokal prowadzący (sesyjnie, 2010)
 • Howard Joneswokal prowadzący (2002-2012)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki (1998-2000)[edytuj | edytuj kod]

Grupa Killswitch Engage powstała latem 1999[3]. Utworzyli ją basista Mike D'Antonio (wcześniej członek zespołu Overcast, który uległ rozpadowi w 1998)[3]. Po rozpadzie zespołu w 1998 roku, jego basista zaczął grać z gitarzyści Adam Dutkiewicz i Joel Stroetzel (obaj z formacji Aftershock) oraz wokalista Jesse Leach (uprzednio w grupach Corrin, Nothing Stays Gold). Początkowo brany pod uwagę były wokalista z Overcast, Brian Fair, jednak nie mógł dołączyć ze względu na wiążące go zobowiązania z zespołem Shadows Fall. D'Antonio powiedział, że zespół początkowo będzie jedynie dla zabawy i by robić coś w wolnym czasie. Dwóch członków grupy, Dutkiewicz i Stroetzel, jest absolwentami Berklee College of Music w Bostonie - renomowanej wyższej uczelni muzycznej.

Nazwa grupy wiąże się z rozpadem Overcast i Aftershock oraz wdrożenia w życie nowego projektu. D'Antonio skomentował to tak: "Zasadniczo jest to zamykanie wszystkiego, co kiedyś się znało i rozpoczynanie od początku. 'Killswitch' to jakby wyłączenie wszystkiego. To jest jakby czyjaś ręka utknęła w jakimś urządzeniu w sklepie z maszynami do pracy, wówczas majster naciśnie przycisk, aby wyłączyć maszyny (w wolnym tłumaczeniu 'killswitch' – przycisk zabijania). Następnie 'engage' to po prostu włączenie ich z powrotem czy coś w tym rodzaju." Pierwszy człon nazwy grupy został zaczerpnięty od tytułu odcinka 11. piątej serii (1997-1998) serialu telewizyjnego Z Archiwum X[4] pt. "Kill Switch" (polski tytuł "Egzekutor")[5].

Kontrakt z wytwórnią, album debiutancki (2000-2001)[edytuj | edytuj kod]

Mike D'Antonio (2009)

Podczas grania koncertów i sprzedawania dem, Mike D wykonywał reklamy dla wytwórni Ferret Music. Tam poznał Carla, któremu opowiedział o jego aktualnym projekcie Killswitch, a następnie podpisał z nim umowę. Zespół wydał swój debiutancki album Killswitch Engage, i mimo iż początkowo nie zarobił wiele oraz nie dostał się na żadne toplisty, pozyskał zainteresowanie założyciela Ferret Music, Carla Seversona. Severon, który wtedy pracował dla Roadrunner Records, zapoznał Killswitch Engage z kilkoma przedstawicielami jego firmy. A&R wytwórni, Mike Gitter, skontaktował się z D'Antonio i był na kilku występach grupy. Efektem jego zainteresowania był kontrakt nagraniowy z Roadrunnerem. Odrzucając oferty paru mniejszych wytwórni, zespół zaakceptował umowę z Roadrunnerem, ponieważ uważali, że firma ta dysponuje najlepszymi środkami do promowania i dystrybucji ich nagrań.

Sukces Alive or Just Breathing (2002)[edytuj | edytuj kod]

Justin Foley (2009)

Killswitch Engage zapoczątkował pisanie materiału na ich drugi album w listopadzie 2001 roku Z większym budżetem, zespół wkroczył do Zing Studios w Westfield jeszcze w tym samym miesiącu, mógł też poświęcić więcej czasu na dopieszczanie szczegółów. Zmiksowany w styczniu w Backstage Studios przez producenta Andy'iego Sneapa, album został zatytułowany Alive or Just Breathing od tekstu piosenki "Just Barely Breathing". Teledysk do singla "My Last Serenade" pomógł w nagłośnieniu zespołu, dzięki czemu płyta znalazła się na 37. pozycji listy Top Heatseekers. W teledysku tym wystąpiła ówczesna dziewczyna wokalisty, Jesse'go Leacha. Po wydaniu albumu, który był domyślnie pisany dla dwóch gitarzystów, zespół zdecydował się rozszerzyć swoje szeregi do pięciu członków, czego efektem było przeniesienie się Dutkiewicza z perkusji na gitarę oraz pozyskanie byłego perkusisty Aftershock, Toma Gomesa[3]. Kevin Boyce z „CMJ New Music Report” opisał nagranie jako „bardziej uzależniające od czystej kokainy zmieszanej z kofeiną i nikotyną zawarte razem w tabliczce czekolady”, a Jason D. Taylor z Allmusic powiedział, że to wydanie to "czysty metalowy album, który pozornie ignoruje wszystkie trendy, natomiast tak naprawdę polega na umiejętności i wiedzy rzeźbiącej najbardziej mięsny ciężki metal od chwalebnych czasów Metallica czy Slayer”.

Nowy wokalista i perkusista (2002-2004)[edytuj | edytuj kod]

Jesse Leach podczas koncertu Times of Grace (2011)

Leach wziął ślub 20 kwietnia 2002 roku, powracając na trasę niedługo potem. Po pewnym czasie zaczął jednak popadać w depresję, czego efektem była zmiana jego głosu podczas występów – wkładał w niego zbyt dużo emocji, a zbyt mało techniki. W najgorszym wypadku Leach występował, i natychmiast potem kierował się spać do autobusu. Leach opuścił zespół ostatecznie na kilka dni przed zaplanowanym koncertem, informując członków grupy za pośrednictwem wiadomości e-mail[3]. D'Antonio uznał, iż "po trzech latach trzymania się z kumplem, którego uważa się za brata, otrzymanie jedynie e-maila było nieco przykre". Należy przy tym dodać, iż Jesse zmagał się z coraz poważniejszymi problemami zdrowotnymi (chore gardło), które także uniemożliwiały mu właściwe wykonywanie zadań wokalisty[4].

Zespół szybko zaczął szukać nowego wokalisty i w końcu znalazł Howarda Jonesa z Blood Has Been Shed[3]. Jonesowi nie podobało się brzmienie grupy, kiedy pierwszy raz ją usłyszał. Skomentował to tak: "Moje pierwsze wrażenie to było coś w rodzaju 'Phi!'. Pochodzę z hardcore'u i brudniejszego metalu, a Killswitch brzmiał tak czysto. Lecz im więcej go słuchałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że jest tam sporo dobrych piosenek". Po usłyszeniu o wokalnych problemach Leacha, Jones skontaktował się z zespołem i został przyjęty w zastępstwie. Bez odsłuchania pierwszego albumu czy "Alive or Just Breathing", Jones musiał zapamiętać siedem piosenek na swój debiut – festiwal Hellfest w 2002 roku.

Nowy skład zagrał na trasie "Roadrunner RoadRage" w Europie. wraz zespołami 36 Crazyfists i Five Pointe O. Killswitch Engage zagrał wówczas jedyny jak dotychczas koncert w Polsce 01.11.2002 w Warszawie. W 2003 roku pojawiła się pierwsza piosenka z udziałem Howarda Jonesa pt. "When Darkness Falls" na ścieżce dźwiękowej horroru "Freddy vs. Jason". Podczas Ozzfest 2003 perkusista Gomes opuścił grupę, ponieważ chciał spędzać więcej czasu ze swoją żoną, zająć się swoim zespołem Something of a Silhouette oraz ze względu na to, że był zmęczony koncertowaniem. Został on zastąpiony przez Justina Foleya z Blood Has Been Shed i Red Tide, którego pierwszą trasą była Headbangers Ball w 2003 roku, organizowana przez stację telewizyjną MTV2.

The End of Heartache (2004-2006)[edytuj | edytuj kod]

Howard Jones (2007)

The End of Heartache został wydany 11 maja 2004 r. i zajął 21. miejsce w topliście Billboard 200 z 38 000 sprzedażą w okresie pierwszego tygodnia oraz 39. miejsce w topliście australijskiej przy okazji australijskiej trasy z zespołem Anthrax. Album sprzedał się w ponad 500 000 kopiach w USA i został ozłocony 7 grudnia 2007 r. Płyta zebrała w większości pozytywne recenzje, jak np. Jona Caramanica z Rolling Stone, który nagranie nazwał „kapitalnym zbiorem, zachowującym wiele z ich charakterystycznej, muzycznej brutalności”. Ed Rivaria z Allmusic skomentował: „riff na riffie ułożone w stos sięgający nieba w każdym kolejnym utworze, ich nieprzewidziane zmiany rytmiczne mające na celu zbudowanie, a następnie zburzenie wewnętrznego ciśnienia, które tankuje źródło mocy Killswitch Engage.”

Pod koniec 2004 r. zespół wspierał Slayera na jego amerykańskich występach Jagermusic oraz uczestniczył w koncertach z From Autumn to Ashes, Eighteen Visions i 36 Crazyfists. Piosenka "The End of Heartache" stała się głównym singlem promującym film Resident Evil 2: Apokalipsa i w 2005 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Grammy w jej 47. rocznicę w kategorii najlepszy występ metalowy. Nagrodę otrzymał Motörhead za "Whiplash". Również pod koniec 2004 r. „The End of Heartache” został ponownie wydany w edycji specjalnej z drugą płytą zawierającą różne występy na żywo, japońskie ścieżki bonusowe oraz ponownie nagraną wersję „Irreversal”. Latem 2005 r. zespół powrócił na Ozzfest, a 1 listopada 2005 r. „Alive or Just Breathing” został ponownie wydany jako część 25. rocznicy Roadrunner Records. 22 listopada 2005 r. KsE wydało DVD (Set This) World Ablaze zawierające koncert z Palladium w Worcester, godzinny film dokumentalny oraz wszystkie teledyski grupy. 8 kwietnia 2006 r. DVD zostało ozłocone w USA za 50 000 sprzedaż.

As Daylight Dies (2006-2008)[edytuj | edytuj kod]

Killswitch Engage zagrał na festiwalach Reading i Leeds w sierpniu 2006 r., mając już za sobą australijską trasę bez obecności Dutkiewicza, odczuwającego wtedy problemy z plecami, które jak się potem okazało wymagały operacji. 23 maja 2006 r. piosenka "This Fire Burns" została wydana na albumie WWE Wreckless Intent. Utwór ten został przeznaczony jako nowa piosenka tematyczna dla gwiazdy WWERandy Ortona; jednakże później została ona pocięta i stała się utworem tematycznym WWE Judgment Day 2006 pay-per-view. "This Fire Burns" był używany jako numer wejściowy dla gwiazdy WWE RAW, CM Punka do 2011.

Nagrany w trzy miesiące, As Daylight Dies został wydany 21 listopada 2006 r. i zajął 32. miejsce na topliście Billboard Top 200 ze sprzedażą 60 000 w pierwszym tygodniu. Dostał się również na australijską toplistę zajmując tam 29. miejsce. Zmiksowany przez Dutkiewicza, album zebrał głównie pozytywne recenzje – Thom Jurek z Allmusic nazwał go "jednym z pięciu kandydatów na najlepszy album metalowy 2006 roku”. Współpracownik Decibel Magazine, Nick Terry, powiedział "Nazwanie As Daylight Dies uzależniającym byłoby niedopowiedzeniem. Przewyższa on bowiem swoich wystarczająco niesamowitych poprzedników, co mówi samo za siebie”. Cosmo Lee z Stylus Magazine skomentował: „album jest niesamowicie źle uporządkowany”, lecz mimo to pochwalił płytę za „mniej emocjonalnie brutalny, za to o wiele więcej zabawy”. 27 listopada 2007 r. sprzedaż As Daylight Dies w USA osiągnęła ponad 300 000 sztuk.

Pierwszy singiel albumu, My Curse, zdobył 21. miejsce w topliście Hot Mainstream Rock i był dostępny jako piosenka dodatkowa w popularnej grze Guitar Hero III: Legends of Rock oraz piosenka do ściągnięcia dla posiadaczy gry Rock Band. „The Arms of Sorrow" zdobyła 31. miejsce w tej samej topliście. Cover piosenki "Holy Diver" autorstwa Dio, oryginalnie nagrany dla kompilacji Kerrang! pt. High Voltage, zdobył 12. miejsce w topliście Mainstream Rock. Na początku 2007 r. zespół był zmuszony odwołać trzy koncerty ze swojej europejskiej trasy z The Haunted ze względu na problemy z plecami Dutkiewicza. Potrzebował operacji, z tego powodu został zastąpiony przez gitarzystę SoilworkPetera Wichersa.

Killswitch Engage uczestniczył w trasie No Fear w 2007 r. z Dragonforce, Chimaira oraz He Is Legend. Ze względu na dalsze problemy z plecami Dutkiewicza, został on zastąpiony przez frontmana Damageplan i The Mercy Clinic – Patricka Lechmana, który poprzednio był gitarzystą Diesel Machine i Halford. Dutkiewicz w końcu wyzdrowiał i był w stanie dokończyć trasę No Fear, a zespół rozpoczął prace na teledyskiem do drugiego singla As Daylight Dies – "The Arms of Sorrow".

Killswitch Engage zagrał na Download Festival w 2007 r. u boku Iron Maiden, Evanescence, Lamb of God, Linkin Park, Slayer oraz Marilyn Manson. Zespół również koncertował w Bamboozle w ramach Warped Tour w 2007 r. 6 sierpnia 2007 r. Dutkiewicz został zmuszony opuścić Warped Tour by móc w pełni odzyskać siły po operacji pleców oraz kontynuować dzienną terapię fizyczną. Tym razem został zastąpiony przez technika Killswitch Engage, Josha Mihleka, który grał do powrotu Adama 14 sierpnia 2007 r. Zespół spędził czas od 28 listopada do 17 grudnia 2007 r. koncertując wraz z Lamb of God przy supporcie DevilDriver i Soilwork.

W czwartek 16 listopada 2008 r. zespół wypuścił ich czwarty oficjalny teledysk z płyty "As Daylight Dies" dla utworu "This Is Absolution". Klip przedstawia wykonanie piosenki na żywo podczas Wacken Open Air oraz wspólnie spędzany czas wolny podczas trasy.

W 2008 r. zespół zagrał w Dubaju w corocznym Dubai Desert Rock Festival.

Killswitch Engage wziął udział w Soundwave Festival w Australii podczas lutego i marca 2008 r. Inne zespoły, które pojawiły się na imprezie to m.in.: The Offspring, Incubus, As I Lay Dying, Alexisonfire, Haste The Day, Saosin czy Carpathian. Grupa koncertowała do mają 2008 r. kończąc ich kanadyjską trasę dla As Daylight Dies w Vancouver, BC 29 maja 2009 r.

Killswitch Engage (2009)[edytuj | edytuj kod]

Killswitch Engage wkroczył do studia w listopadzie by rozpocząć prace nad ich kolejnym albumem planowanym na wiosnę 2009 r.

Na stronie wytwórni Roadrunner Records 4 kwietnia 2009 roku pojawiła się informacja o oficjalnej dacie premiery nowego albumu Killswitch Engage pt.Killswitch Engage, którą ustalono na 30 czerwca 2009 roku.

9 lutego 2010 roku zespół, za pośrednictwem swojej oficjalnej strony, wydał oświadczenie informujące o opuszczeniu grupy przez Howarda Jonesa podczas trwającej trasy koncertowej w USA. Jako jedyny powód tego faktu podano "nieprzewidziane okoliczności". Tymczasowe zastępstwo na wakującym stanowisku podczas tejże trasy przejął wokalista All That Remains Phil Labonte[6][7]. Jednocześnie pojawiły się informacje medialne, jakoby przyczyną odejścia Jonesa z zespołu był związek z aktorką porno, Allie Foster oraz fakt, iż spodziewa się ona dziecka, którego ojcem miałby być Howard Jones[8].

Tymczasem 18 marca 2010 roku doszło do wyjątkowego wydarzenia, którym był występ zespołu w oryginalnym składzie. Podczas koncertu w Nowym Jorku wokalistą zespołu był ponownie Jesse Leach, Adam Dutkiewicz przejął obowiązki perkusisty, zaś Joel Stroetzel i Mike D'Antonio pozostali przy swoich instrumentach. Zespół wykonał utwory z dwóch pierwszych płyt[9][10].

Poboczne projekty muzyczne członków grupy (do 2011)[edytuj | edytuj kod]

Adam Dutkiewicz stworzył w 2005 roku wraz z muzykami grupy Unearth, gitarzystą Kenem Susi oraz byłym perkusistą Derekiem Kerswillem, supergrupę rockową pod nazwą Burn Your Wishes. Ma ona na koncie wydany split z zespołem The Awards, zaś w 2010 roku przygotowywała album studyjny[11].

W 2007 roku miał swoje początki projekt muzyczny pod nazwą Times of Grace, założony przez Adama Dutkiewicza oraz Jesse'go Leacha, niegdyś występujących wspólnie w KsE. Na ukończonym w 2009 roku niemal w całości materiale materiale swojego głosu użyczyła także siostra Adama, Becka Dutkiewicz, której śpiew słychać było w utworze "My Last Serenade" na płycie Alive or Just Breathing[12]. Premiera debiutanckiego albumu obu muzyków, zatytułowanego The Hymn of a Broken Man, miała miejsce 18 stycznia 2011[13].

W składzie koncertowym przewidzianej na luty 2011 trasy po Stanach Zjednoczonych[14] obok twórców projektu Jesse'go Leacha (wokalista) i Adama Dutkiewicza (gitara, śpiew) w składzie grupy został zaanonsowany Joel Stroetzel[15]

W marcu 2011 światło dzienne ujrzał projekt basisty Mike'a D'Antonio pod nazwą Death Ray Vision. Projekt muzyczna tworzą również wokalista grupy Shadows Fall, Brian Fair oraz były gitarzysta grup Overcast i Seemless, Pete Cortese. Muzycy wydali wspólnie minialbum EP pt. Get lost or Get Dead[16].

W 2011 Justin Foley jako muzyk sesyjny uczestniczył w nagrywaniu albumu Darkness in the Light grupy Unearth, której producentem był Adam Dutkiewicz[17].

Latem 2011 Dutkiewicz wyjawił informację o nowym projekcie muzycznym, który tworzy razem z perkusistą grupy The Black Dahlia Murder (Shannon Lucas) oraz wokalistą zespołu Cannibal Corpse (George "Corpsegrinder" Fisher). 27 sierpnia 2011 gitarzysta poinformował, że Killswitch Engage zaczyna pracę nad nowym albumem[18].

Odejście Howarda Jonesa, powrót Jessego Leacha (od 2012)[edytuj | edytuj kod]

4 stycznia 2012 grupa poinformowała o odejściu Howarda Jonesa z Killswitch Engage[19]. Sam Jones jako jeden z głównych powodów podał wykrycie u niego cukrzycy typu B[20]. Następnie grupa ogłosiła poszukiwanie nowej osoby na stanowisko wokalisty[21]. W lutym 2012 do grupy oficjalnie powrócił Jesse Leach, ponownie obejmując miejsce wokalisty[22]. Podczas prób z zespołem wokalista dobrze wpasował się w utwory KsE tworzone w przeszłości z Howardem Jonesem[23]. W czerwcu opublikował pierwszy singel pod tytułem "No End In Sight" z nowego albumu, którego premierę przewidziano na koniec 2012[24]. W tym czasie grupa w nowym składzie stworzyła łącznie dwa utwory, zaś Jesse Leach miał do wykonania wokalizy i napisanie tekstów do innych 12-13 piosenek stworzonych przez KsE przed jego dołączeniem (materiał muzyczny powstał wcześniej, jednak wówczas Howard Jones nie zaangażował się w tworzenie z niego utworów)[25]. Na przełomie listopada i grudnia 2012 roku zaplanowano trasę koncertową po USA z okazji jubileuszu wydania albumu Alive or Just Breathing, podczas której materiał z płyty zostanie odgrywany w całości.

Disarm the Descent (2013)[edytuj | edytuj kod]

Premiera nowego albumu pt. Disarm the Descent została wyznaczona na 2 kwietnia 2013[26]. Miksowaniem albumu zajął się Andy Sneap, który współpracował z zespołem w tej dziedzinie przy płytach Alive or Just Breathing i The End of Heartache.

Incarnate (2016)[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2015 ujawniono tytuł kolejnego albumu pod nazwą Incarnate, którego datę premiery wyznaczono na 11 marca 2016[27][28]. Przed tym terminem płytę promowały trzy teledyski.

Atonement (2019)[edytuj | edytuj kod]

16 sierpnia 2019 miała premierę kolejna płyta KsE, zatytułowana Atonement[29][30]. Okładkę stworzył Richey Beckett przy współpracy Mike'a D'Antonio, zaś w utworach pojawili się Howard Jones i Chuck Billy (Testament). Płytę promowały single "Unleashed" (czerwiec 2019)[31], "I Am Broken Too" (lipiec 2019)[32] oraz teledyski do utworów "I Am Broken Too"[33], "The Signal Fire" (z Howardem Jonesem)[34].

1 maja 2020 grupa wydała za pośrednictwem serwisu Bandcamp zbiór sześciu utworów pod nazwą Atonement II B-Sides For Charity, powstałych podczas sesji nagraniowej do albumu Atonement i jednocześnie zadeklarowano, że dochód z nich uzyskany, zostanie przekazany fundacji działającej na rzecz zwalczania trwającej pandemii COVID-19[35].

Jeszcze w 2016 został zapoczątkowany projekt muzyczny grający hardcore punk pod nazwą The Weapon, w składzie ktorego zaangażowali się m.in. Jesse Leach oraz jako basista Josh Mihlek (wcześniej udzielający się sesyjnie oraz w roli menedżera produkcji dla Killswitch Engage)[36]. W maju 2020 tenże zespół ogłosił album pt. A Repugnant Turn Of Events, opublikowany za pośrednictwem serwisu Bandcamp[37].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Certyfikat
US
[38]
AUS
[39]
AUT
[40]
CAN
[41]
FRA
[42]
GER
[43]
IRL
[44]
UK
[45]
2000 Killswitch Engage
 • Data: 4 lipca 2000
 • Wydawca: Ferret
2002 Alive or Just Breathing 122
2004 The End of Heartache
 • Data: 11 maja 2004
 • Wydawca: Roadrunner
21 39 177 42 64 40 US: złoto[46]
UK: srebro[47]
2006 As Daylight Dies
 • Data: 21 listopada 2006
 • Wydawca: Roadrunner
32 29 68 40 62 64 US: złoto[46]
2009 Killswitch Engage
 • Data: 30 czerwca 2009
 • Wydawca: Roadrunner
7 12 3 11 27 80 29
2013 Disarm the Descent
 • Data: 2 kwietnia 2013
 • Wydawca: Roadrunner
7 6 15 6 133 12 96 15
2016 Incarnate
 • Data: 11 marca 2016[48]
 • Wydawca: Roadrunner
6 5 10 4 10 50 10
2019 Atonement
 • Data: 16 sierpnia 2019
 • Wydawca: Metalblade
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł US
Main.

[49]
Album
2002 "Self Revolution" Alive or Just Breathing
"My Last Serenade"
2004 "Rose of Sharyn" The End of Heartache
"The End of Heartache" 31
2006 "My Curse" 21[50] As Daylight Dies
2007 "The Arms of Sorrow" 30[50]
"Holy Diver" (cover Dio) 12
2009 "Reckoning" Killswitch Engage
"Starting Over" 30
"Take Me Away"
2013 "In Due Time" Disarm the Descent
"Always"
"Beyond the Flames"
2015 "Strength of the Mind" Incarnate
2016 "Hate by Design" 22
"Cut Me Loose"
2019 "Unleashed" Atonement
"I Am Broken Too"
"—" pozycja nie była notowana.

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Certyfikat
2005 (Set This) World Ablaze
 • Data: 22 listopada 2005
 • Wydawca: Roadrunner (DVD 0939-9)
 • Format: DVD
 • #21 Billboard Top Music Video chart[51]
USA: złoto[46]
CAN: złoto[52]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Źródło
2002 "Life To Lifeless" Doug Spangenberg [53]
"My Last Serenade" P. R. Brown
[54]
2003 "Fixation On The Darkness" Pierre Lamoureux
2004 "Rose Of Sharyn" Lex Halaby
"The End Of Heartache" Tony Petrossian
2005 "A Bid Farewell" Lex Halaby [55]
2006 "My Curse" [56]
2007 "The Arms Of Sorrow" Aggressive [57]
"Holy Diver" Brian Thompson [58]
2008 "This Is Absolution" Denise Korycki [59]
2009 "Starting Over" Lex Halaby [60]
2010 "Save Me" Jim Starace [61]
2013 "In Due Time" Ian McFarland,
Mike Pecci
[62][63]
"Always" [64]
2016 "Strength Of The Mind" [65]
"Cut Me Loose" [66]
"Hate By Design" [67]
2019 "I Am Broken Too" Kyle Cogan,
Zack Stauffer
[68]
"The Signal Fire" Ian McFarland [69]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2007 Best International Band Killswitch Engage Metal Hammer Golden Gods Awards Laur [70]
2014 Best Live Band Laur [71]
2020 Best Metal Performance "Unleashed" Grammy Awards Nominacja [72]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Killswitch Engage (ang.). www.metalstorm.ee. [dostęp 2009-10-03].
 2. allmusic ((( Killswitch Engage > Biography )))
 3. a b c d e Arek Lerch. Killswitch Engage: „Hałas na wyzwoli...”. „Metal Hammer”. Nr 5 (155), s. 24, 2004. 
 4. a b HardZone.pl - Artykuły: Wywiad z zespołami: 36 Crazy Fists oraz Killswitch Engage
 5. "X Files: aux frontières du réel" Kill Switch (TV Episode 1998) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-24].
 6. Killswitch Engage
 7. Howard Jones Leaves Killswitch Engage Tour.html - The Gauntlet Heavy Metal News, www.thegauntlet.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 8. Howard Jones vs. porn star baby momma.html - The Gauntlet Heavy Metal News, www.thegauntlet.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 9. Killswitch Engage Rejoined By Original Singer At New York City Gig - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 10. Will Hawkins Photography: Blog: Killswitch Engage - The Return of Jesse Leach (UPDATED) - 18MAR10 - Fillmore at Irving Plaza, blog.willhawkinsphotography.com [dostęp 2017-11-24].
 11. Burn Your Wishes in the Studio. Listen and Stream Free Music, Albums, New Releases, Photos, Videos, www.myspace.com [dostęp 2017-11-24].
 12. Times of Grace To Offer Free MP3, Announce New Release Date For 'The Hymn of a Broken Man' (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2010-10-18].
 13. TIMES OF GRACE Announces First-Ever Tour (ang.). altpress.com. [dostęp 2011-01-19].
 14. TIMES OF GRACE Announces Touring Lineup (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2010-01-25].
 15. Get Lost or Get Dead - Original EP | Death Ray Vision, deathrayvision.bandcamp.com [dostęp 2017-11-24].
 16. Unearth: New Album Artwork, Track Listing, Release Date Revealed - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 17. Killswitch Engage To Begin Work On New Album - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 18. Killswitch Engage
 19. Former Killswitch Engage Singer Explains His Departure - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 20. Killswitch Engage
 21. It's Official: Jesse Leach Rejoins Killswitch Engage - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 22. Killswitch Engage: Jesse Leach 'Blew Us Away In Auditions' - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 23. Killswitch Engage - Neuer Song This Is Confrontation online | partyausfall.de, www.partyausfall.de [dostęp 2017-11-24] (niem.).
 24. Killswitch Engage Singer: 'We've Got Two Songs Completed For Our New Record' - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 25. Killswitch Engage Unveils 'Disarm The Descent' Cover Art In New Video - Jan. 24, 2013 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-02-01].
 26. Killswitch Engage To Release 'Incarnate' Album (ang.). blabbermouth.net, 2015-12-16. [dostęp 2016-01-08].
 27. Killswitch Engage: 'Incarnate' Track Listing Revealed. blabbermouth.net, 2016-01-26. [dostęp 2016-02-25].
 28. Killswitch Engage Announce “Atonement” (ang.). metalblade.com, 2019-06-25. [dostęp 2019-08-17].
 29. „Atonement” - nowy album Killswitch Engage. magazyngitarzysta.pl, 2019-06-27. [dostęp 2019-08-17].
 30. Killswitch Engage To Release 'Atonement' Album In August; 'Unleashed' Single Now Available (ang.). blabbermouth.net, 2019-06-25. [dostęp 2019-08-17].
 31. Killswitch Engage Teases 'I Am Broken Too' Single (ang.). blabbermouth.net, 2019-07-15. [dostęp 2019-08-17].
 32. Video Premiere: Killswitch Engage's 'I Am Broken Too' (ang.). blabbermouth.net, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-17].
 33. Killswitch Engage Teases 'The Signal Fire' Music Video (ang.). blabbermouth.net, 2019-08-16. [dostęp 2019-08-17].
 34. Killswitch Engage Releases Releases 'Atonement II B-Sides For Charity' (ang.). blabbermouth.net, 2020-05-01. [dostęp 2020-05-25].
 35. Killswitch Engage Singer's The Weapon Hardcore Project Releases Two-Song EP (ang.). blabbermouth.net, 2018-02-16. [dostęp 2020-05-25].
 36. Killswitch Engage Singer's Hardcore Band The Weapon Unleashes Debut Album (ang.). blabbermouth.net, 2020-05-23. [dostęp 2020-05-25].
 37. Artist Chart History - Killswitch Engage (ang.). W: Billboard [on-line]. Nielsen Business Media. [dostęp 2008-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-14)].
 38. Discography Killswitch Engage (ang.). W: Australian charts portal [on-line]. australian-charts.com. [dostęp 2008-11-23].
 39. Discographie Killswitch Engage (niem.). W: Hitparade Österreich [on-line]. austriancharts.at. [dostęp 2008-11-23].
 40. Killswitch Engage Canadian Albums Charts (ang.). W: Billboard [on-line]. billboard.com. [dostęp 2009-07-23].
 41. Discographie Killswitch Engage (fr.). W: Les charts français [on-line]. lescharts.com. [dostęp 2008-11-23].
 42. Killswitch Engage > Longplay-Chartverfolgung (niem.). W: Musicline [on-line]. PhonoNet GmbH. [dostęp 2008-06-13].
 43. Irish Music Charts Archive - Top 75 Artist Album (ang.). W: Chart-Track [on-line]. Irish Recorded Music Association, 2004-05-13. [dostęp 2008-12-12].
 44. Tobias Zywietz: Chart Log UK: Alex K - Kyuss (ang.). Zobbel. [dostęp 2011-06-05].
 45. a b c Searchable Database (ang.). Recording Industry Association of America. [dostęp 2008-07-24].
 46. Killswitch Engage, The End of Heartache (ang.). British Phonographic Industry, 2006-10-06. [dostęp 2008-11-27].
 47. Thom Jurek: Killswitch Engage Incarnate review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-05-24].
 48. Killswitch Engage > Charts & Awards > Billboard Singles (ang.). W: Allmusic [on-line]. Rovi Corporation. [dostęp 2011-06-05].
 49. a b Killswitch Engage > As Daylight Dies > Charts & Awards > Billboard Singles (ang.). W: Allmusic [on-line]. Rovi Corporation. [dostęp 2011-06-05].
 50. Top Music Video - (Set This) World Ablaze (ang.). W: Billboard [on-line]. Nielsen Business Media, 2005-12-10. [dostęp 2008-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-14)].
 51. Search Certification Database (ang.). Canadian Recording Industry Association. [dostęp 2008-07-24].
 52. Teledysk zarejestrowany podczas koncertu w ramach New England Metalfest 5 kwietnia 2002:Life To Lifeless. Video Wired, 2010-05-21. [dostęp 2008-08-05].
 53. Halaby, Lex (2005-11-22). (Set This) World Ablaze (DVD). Roadrunner Records
 54. A Bid Farewell. MTV Networks, 2005-11-15. [dostęp 2008-08-05].
 55. Lex Halaby. Refused TV. [dostęp 2008-08-05].
 56. Aggressive. Refused TV. [dostęp 2008-08-05].
 57. Holy Diver. MTV Networks, 2007-08-06. [dostęp 2008-08-05].
 58. This Is Absolution. MTV Networks, 2008-10-30. [dostęp 2008-11-23].
 59. Starting Over. MTV Networks, 2008-06-05. [dostęp 2009-06-05].
 60. Save Me. Roadrunner Records Germany, 2010-05-29. [dostęp 2010-05-29].
 61. Killswitch Engage - In Due Time (Official Video). KillswitchEngageTV, 2013-03-26. [dostęp 2013-03-26].
 62. Killswitch Engage: 'In Due Time' Video Released (ang.). blabbermouth.net, 27 lutego 2013. [dostęp 3 stycznia 2015].
 63. Killswitch Engage: 'Always' Video Released (ang.). blabbermouth.net, 21 października 2013. [dostęp 3 stycznia 2015].
 64. Killswitch Engage Releases Video For New Song 'Strength Of The Mind' (ang.). blabbermouth.net, 2015-12-10. [dostęp 2016-01-08].
 65. Video Premiere: Killswitch Engage's 'Cut Me Loose'. blabbermouth.net, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-25].
 66. Video Premiere: Killswitch Engage's 'Hate By Design'. blabbermouth.net, 2016-01-26. [dostęp 2016-02-25].
 67. Killswitch Engage - I Am Broken Too (ang.). Killswitch Engage - I Am Broken Too, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-17].
 68. Killswitch Engage - I Am Broken Too (ang.). Killswitch Engage - The Signal Fire, 2019-08-20. [dostęp 2019-08-22].
 69. METAL HAMMER GOLDEN GODS AWARDS Video Diary Available (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-16].
 70. David Farrell: Metal Hammer Golden Gods 2014 Review and Winners (ang.). planetmosh.com. [dostęp 2015-08-16].
 71. Tool, Killswitch Engage Death Angel Among Grammy Awards Nominees (ang.). blabbermouth.net, 2019-11-20. [dostęp 2020-05-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]