Tom DeLonge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom DeLonge
Ilustracja
Tom DeLonge w 2004 r.
Imię i nazwisko Thomas Matthew DeLonge Jr
Pseudonim "Hot pants"
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1975
Poway, Kalifornia
Instrumenty Gitara elektryczna
Typ głosu Tenor
(A2-F5,2 oktawy
Zawód muzyk
Aktywność od 1992
Wytwórnie płytowe Geffen
Powiązania Blink-182
Angels & Airwaves
Box Car Racer
Instrument
Gibson Tom DeLonge Signature ES-333
Fender Stratocaster
Gibson Les Paul
Tom DeLonge Stratocaster
Zespoły
Blink-182
Angels & Airwaves
Box Car Racer
Strona internetowa

Tom DeLonge, właśc. Thomas Matthew DeLonge Jr (ur. 13 grudnia 1975 w Poway) – amerykański muzyk, założyciel, gitarzysta i wokalista zespołów Blink-182 i Angels & Airwaves. Wychowywany przez matkę Connie i ojca Toma Sr.

W szkole poznał Anne Hoppus która poznała go ze swoim bratem, Markiem. Z nim założył zespół Blink-182. Pierwszym perkusistą był Scott Raynor. W 1998 roku zastąpił go Travis Barker. Tom grał też z Travisem jako Box Car Racer. Obecnie, po reaktywacji Blink-182, Tom pracuje wraz z Markiem Hoppusem i Travisem Barkerem nad nową płytą tego zespołu, która ma mieć swoją premierę w 2011 roku. Ukończyli trasę po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, która okazała się ogromnym sukcesem zespołu ( na każdy koncert przychodził komplet 'zbuntowanych nastolatków' ). Wraz zespołem odbył także trasę koncertową po Europie latem 2010 roku, przy okazji promując najnowszą płytę AvA'y, Love, która ukazała się 14 lutego 2010 roku.

Dzieciństwo[edytuj]

Urodzony w Poway w Kalifornii, ma młodszego brata Shona i siostrę Kari. Został usunięty ze szkoły średniej Poway High School w pierwszym roku nauki po tym jak przyłapano go na piciu alkoholu w trakcie szkolnego meczu koszykówki. Następnie przeniósł się do Rancho Bernardo High School, gdzie zainteresował się punk rockiem. Jako swoje wczesne inspiracje podaje Descendents, Screeching Weasel i The Cure.

Kariera[edytuj]

Kiedy DeLonge uczęszczał do szkoły Rancho Bernardo High School, poznał Marka Hoppusa przez jego siostrę Anne Hoppus. DeLonge wcześniej spotkał Scotta Raynora w szkole Battle of the Bands i po kilku próbach z Markiem postanowili założyć zespół i zaprosić do niego Scotta.Zespół początkowo nosił nazwę Blink. Jednakże zespół musiał zmienić swoją nazwę z powodu irlandzkiego zespołu techno, także o nazwie Blink. Więc powstał zespół Blink 182. Są różne tezy skąd wzięła się liczba 182. W 1998 roku Raynora zastąpił Travis Barker. Zespół później ogłosił, że Raynor został wezwany na odwyk, ze względu na poważny problem z alkoholem. Po grze na dwóch koncertach, Barker oficjalnie dołączył Blink 182. Z Barkerem na pokładzie, Blink-182 wydał krążek Enema of the State, który spotkał się z dużą ilością sukcesów. W 2001 roku trio wydało jeszcze lepszy i bardziej melodyjny album "Take off your pants and jacket", który przyniósł im popularność na całym świecie. W 2003 roku zespół ukazał się z zupełnie innej strony albumem zatytułowanym po prostu "Blink 182". Był to zupełnie inny Blink, ale fani przyjęli tę płytę z dużym entuzjazmem. W 2005 roku kapela zawiesiła działalność na czas nieokreślony. Stało się to 22 lutego, tuż przed koncertem na rzecz ofiar Tsunami. Zespół odwołał udział, a w mediach by załagodzić sytuacje Barker powiedział, że robię przerwę by poświęcić czas rodzinie. Te słowa szybko okazały się nieprawdą, gdy DeLonge przyznał, że się nie dogaduje z Hoppusem i założył własny zespół Angels & Airwaves.

Filmografia[edytuj]

Tom występował w filmie American Pie 1 jako członek zespołu garażowego. Wystąpił także w obu częściach filmu nakręconego przez Blink 182 "The Urethra Chronicles", w "Blinkumentary" tego samego zespołu oraz wraz z Angels & Airwaves w filmie "Start the Machine".

Ciekawostki[edytuj]

Tom zaprojektował swą własną gitarę firmy Gibson: Epiphone Tom DeLonge Signature ES-333 Semi-Hollow Electric Guitar. Thomas uwielbia psy, posiada owczarka niemieckiego. Od maja 2001 roku jest żonaty. Poślubił Jennifer DeLonge, z którą ma dwójkę dzieci, córkę Avę Elizabeth (15 lipca 2002) i syna Jonasa Rocketa (16 sierpnia 2006). Tom wierzy w UFO, co opisał w piosence " Aliens Exist".

Linki zewnętrzne[edytuj]