Tommy Wiseau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tommy Wiseau
Ilustracja
Data urodzenia nieznana
Zawód reżyser
aktor
Lata aktywności od 2003

Tommy Wiseau (wymowa: wɪˈzoʊ) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy znany głównie z wyreżyserowania filmu The Room uznawanego za jeden z najgorszych filmów wszech czasów[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Wiseau słynie z tego, że nie zdradza prawie żadnych informacji na temat swojego życia prywatnego. Jego data i miejsce urodzenia pozostają tajemnicą. Sam określa siebie jako Amerykanina, choć nie urodził się w Stanach Zjednoczonych[1].

Wiele osób badających jego pochodzenie uważa, że Tommy Wiseau pochodzi z Polski, a jego prawdziwe nazwisko to Wieczór lub Wieczorkiewicz. Potwierdzają to rzekome dokumenty imigracyjne, niektóre relacje jego i jego znajomych oraz błędy w jego angielskim typowe dla Polaków i charakterystyczny akcent[2][3][4]. W 2016 roku w filmie dokumentalnym Room Full of Spoons były współpracownik Wiseau, Rick Harper, ogłosił, że Tommy urodził się w Poznaniu[5], jako Tomasz Wieczorkiewicz. Harper odwiedził Poznań, gdzie odbył rozmowę z jego bratankiem, zaprezentowaną w filmie. Sam Wiseau nie potwierdził tych informacji[5].

Rok urodzenia Wiseau również jest kwestią sporów. Sam reżyser w wywiadzie udzielonym w 2010 roku twierdził, że ma 41 lat, co wskazywałoby, że urodził się w 1968 lub 1969 roku[6]. Jednak według rzeczonych dokumentów imigracyjnych mógł urodzić się znacznie wcześniej, w latach 50.[4]

Wiseau wyznał, że dawniej mieszkał przez jakiś czas we Francji, ale wychował się w Nowym Orleanie. Według książki The Disaster Artist autorstwa Grega Sestero, członka obsady The Room, Tommy przeniósł się do Francji, gdzie pracował myjąc naczynia, lecz po niesłusznym zatrzymaniu i poniżeniu przez francuską policję wyjechał do Ameryki i zmienił nazwisko na Wiseau, ponieważ znany był z tego, że przez pewien czas sprzedawał zabawkowe ptaki (oiseau to z francuskiego ptak, a W prawdopodobnie pochodzi od jego prawdziwego nazwiska)[4].

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

W tej samej książce Sestero twierdzi też, że jakiś czas po przeprowadzce do USA Wiseau przeżył poważny wypadek drogowy, gdy kierowca przejeżdżający na czerwonym świetle uderzył w jego samochód. To zdarzenie i późniejszy pobyt w szpitalu, podczas którego Wiseau był bliski śmierci, miały być punktem zwrotnym w jego w życiu. To wtedy miał zdecydować się spełnić swoje marzenie o zostaniu reżyserem i aktorem, które wcześniej bał się zrealizować[4].

W 2003 roku wyreżyserował i wyprodukował film The Room na podstawie własnego scenariusza; zagrał również główną rolę. Film miał budżet w wysokości 6 milionów dolarów. Tajemnicą pozostaje, skąd Wiseau uzyskał tak dużą sumę. Według oficjalnej wersji wzbogacił się, importując do USA skórzane płaszcze z Korei[1]. Część osób, które pracowały przy tworzeniu filmu, przypuszcza, że mógł on mieć jakiś związek z praniem brudnych pieniędzy[4].

Po premierze The Room został szybko okrzyknięty najgorszym filmem świata[1]. Nie powstrzymało to jednak Wiseau od tworzenia następnych dzieł. W późniejszym czasie nakręcił dokument Homeless in America oraz sitcom The Neighbors. W 2015 roku ogłosił, że pracuje nad kolejnymi filmami: The Foreclosure, The Vampire from Alcatraz oraz prequelem The Room[7].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Gatunek Reżyser Producent Scenarzysta Aktor Rola
2003 The Room dramat Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Johnny
2004 Homeless in America dokument Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg on sam
2009 Tim and Eric Awesome Show, Great Job!
(odcinek Tommy)
serial komediowy Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg on sam
2010 The House That Drips Blood on Alex krótkometrażowy Gtk-ok.svg Alex
2011 Bump krótkometrażowy Gtk-ok.svg Rick
2011 Tommy Explains it All serial internetowy Gtk-ok.svg on sam
2011-2012 The Tommy Wi-Show serial internetowy Gtk-ok.svg T. W.
2014-dziś The Neighbors sitcom Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Gtk-ok.svg Charlie
Ricky Rick
2015 Samurai Cop 2: Deadly Vengeance film akcji Gtk-ok.svg Linton
2015 Shut Up and Talk serial internetowy Gtk-ok.svg on sam
2016 Enter the Samulari film dokumentalny Gtk-ok.svg on sam
2016 Cold Moon dramat-horror Gtk-ok.svg Rodeo Official
2017 The Disaster Artist film biograficzny Gtk-ok.svg Henry
? Best F(r)iends thriller-komedia Gtk-ok.svg Harvey Lewis

Przypisy

  1. a b c d Clark Collis: The Crazy Cult of The Room (ang.). Entertainment Weekly, 12 grudnia 2008.
  2. Najgorszy film świata został wyreżyserowany przez Polaka?. Stopklatka, 17 grudnia 2014.
  3. ‘The Room’ director Tommy Wiseau’s nationality supposedly uncovered by Redditor (ang.). Deathandtaxes, 20 stycznia 2014.
  4. a b c d e Greg Sestero, Tom Bissell: The Disaster Artist. 10 października 2013. ISBN 1451661193.
  5. a b The Irresistible Mystery Of Where Tommy Wiseau Came From, The Huffington Post [dostęp 2016-02-05].
  6. Interview with Tommy Wiseau, actor/writer/director/producer of The Room. Crickey, 16 lutego 2010.
  7. Tommy Wiseau AMA (ang.). Reddit, 17 marca 2015.