Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Jarosławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury

Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół’’ w Jarosławiu powstało 20 marca 1889. Celem towarzystwa było podniesienie sprawności fizycznej społeczeństwa polskiego i umacnianie w nim ducha narodowego. Cenzusem było posiadanie obywatelstwa polskiego i bycie osobą pełnoletnią. W 1892 rozpoczęto starania o budowę własnej siedziby.

W 1898 powołano Komisję Budowy Gmachu, w skład której weszli: dr Władysław Grabowski, dr Adolf Dietzius, dr Władysław Jahl i inżynier miejski – Stanisław Pobóg Rutkowski. W 1900 budynek był już gotowy. W 1910 wybrano nowy Zarząd. Z chwilą wybuchu I wojny światowej został Powiatowy Komitet Narodowy w skład którego wszedł Kazimierz Missona. W sierpniu 1914 zorganizowano oddział zbrojny złożony z członków polowych drużyn sokolich z Jarosławia, Pruchnika, Radymna i Sieniawy, który pod kierunkiem Serafina Dobrzańskiego, Leopolda Leichfrieda i Batyckiego odbywał szkolenia z członkami Drużyn Bartoszowych z: Jarosławia, Bystrowic, Muniny, Rokietnicy, Skołoszowa i Tuczemp.

Miały tu też siedziby drużyny harcerskie – męska, kierowana przez Kazimierza Skarbowskiego, i żeńska, kierowana przez Kazimierę Wodzińską. W 1923 roku zapadła decyzja budowy stadionu. 25 maja 1925 roku odbyło się otwarcie i poświęcenie stadionu „Sokoła”.

Towarzystwo odegrało dużą rolę w życiu narodowym i kulturowym Jarosławia. W 1929 zawiązał się stały amatorski zespół teatralny pod nazwą ,,Koło dramatyczne’’ kierowane przez druha Stanisława Tadeusza Zielińskiego, a po jego odejściu przez Z. Nowasa.

W 1947 nastąpił likwidacja Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Prezesi i zarząd[edytuj | edytuj kod]