Trajka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy motocykla trójkołowego. Zobacz też: Tricyklrower trójkołowy.
Trajka na trasie
Rower trójkołowy z napędem elektrycznym

Trajka (ang. trike), traja, trójkołowiec, trzykołowiec – pojazd silnikowy na trzech kołach.

Trajka jest to często połączenie motocykla z samochodem. Tył pochodzi z samochodu, a przód z motocykla. Najczęściej wykorzystane do budowy trajek są zawieszenia i silniki pochodzące z VW Garbusa, ale są też trajki oparte na innych samochodach i motocyklach, np. Zaporożec czy Fiat 126p.

Trajki charakteryzują się tym, że z tyłu posiadają dwa szerokie koła, a z przodu jedno koło w osi symetrii pojazdu. Inne odmiany trajki mogą mieć dwa koła z przodu i jedno z tyłu (np. model Can-am Spyder 990[1]).

W języku polskim nazwy tej nie używa się w odniesieniu do innych konstrukcji trójkołowych, np. pojazdów o napędzie mięśniowym, podobnych do rowerów (pojazd taki nazywany bywa tricyklem), ani do motocykli z bocznym wózkiem, ani do trójkołowych wózków inwalidzkich (także wobec tych z napędem motorowym), ani też wobec powszechnych w Azji trójkołowych riksz ani motorowych pojazdów do przewozu pasażerów. Wyjątkiem jest potoczna nazwa trikke.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Karl Benz w 1885 zbudował pierwszy trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem, który to automobil zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1886 w Mannheim. Na ten pojazd Carl Benz uzyskał patent niemiecki nr 37435, a pojazd nazwany został Benz Patent-Motorwagen Nummer 1.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]