Trygław (głaz narzutowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trygław – głaz narzutowy
POL Pomnik Przyrody.svg pomnik przyrody ustanowiony 1954
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Lokalizacja Tychowo
Położenie na mapie Tychowa
Mapa lokalizacyjna Tychowa
Głaz Trygław
Głaz Trygław
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głaz Trygław
Głaz Trygław
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Głaz Trygław
Głaz Trygław
Położenie na mapie powiatu białogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białogardzkiego
Głaz Trygław
Głaz Trygław
Położenie na mapie gminy Tychowo
Mapa lokalizacyjna gminy Tychowo
Głaz Trygław
Głaz Trygław
Ziemia53°55′53,55″N 16°15′39,82″E/53,931542 16,261061

Trygławgłaz narzutowy w miejscowości Tychowo, w gminie Tychowo, w powiecie białogardzkim, w województwie zachodniopomorskim, największy w Polsce. Znajduje się na miejscowym cmentarzu.

Obwód głazu wynosi ok. 50 m, długość 16 m, szerokość 11 m, łączna wysokość 7,8 m (w tym 4 m zagłębione w ziemię); objętość około 700 m3, szacowana masa ok. 2000 ton[1][2].

Eratyk, z ciemnoszarego gnejsu, przetransportowany został ze Skandynawii przez lądolód w czasie (ostatniego zlodowacenia). Na powierzchni wyraźnie widoczne rysy – ślady wleczenia przez lądolód.

Z głazem związane są liczne lokalne legendy, nazwa pochodzi od Trygława, którego złoty posąg zakopany jest jakoby pod głazem. Podobno jeden z książąt Pomorza Zachodniego wjechał na niego karocą zaprzężoną w cztery konie i zawrócił nią[3].

W pierwszą niedzielę roku 1874 niemieccy mieszkańcy wznieśli na nim drewniany krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Figura jest dziełem rzeźbiarza Wilhelma Theodora Achtermanna (1799–1884), została odlana w berlińskiej odlewni żeliwa przez Moritza Geißa. Pod krzyżem znajduje się tablica z czterowierszem, ufundowana przez Hansa-Hugo von Kleista-Retzowa z Kikowa i Hugo von Kleista-Retzowa z Tychowa. Autorem czterowiersza jest ten pierwszy. Tekst w tłumaczeniu na j. polski brzmi: Bałwochwalstwo i grzech pokrywały kraj ciemnością, zanim Jezus przez swoją śmierć przyniósł światło i życie. On umieścił Trygława pod kamieniem, zamykając go. I prowadzi swoje dzieci w ramiona Ojca [4]. Obecnie, corocznie w dzień Wszystkich Świętych kamień używany jest jako ołtarz na którym odprawiana jest msza.

Od 1954 r. podlega ochronie prawnej jako pomnik przyrody[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Głaz Trygław i inne olbrzymy, szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2019-05-12] (pol.).
  2. Skąd się wzięły głazy narzutowe w Polsce? - Jerzy Gągol, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB [dostęp 2019-05-12] (pol.).
  3. Historia Gminy. „Urząd Gminy”. Tychowo. 
  4. Gerhard Rühlow – broszura Wielki Kamień – Głaz Trygław.
  5. Pomnik przyrody Trygław. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-09-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]