Trzygłów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Trzygłów – wieś w województwie zachodniopomorskim. Na tę stronę wskazuje także przekierowanie „Trygław (bóg słowiański)”. Zobacz też: Trygław.
Trzygłów
bóg
Ilustracja
Triglav, Marek Hapon 2014
Inne imiona Trygław
Występowanie religia Słowian

Trzygłów, Trygław, łac. Triglav – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan, czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (ob. Brandenburgu). Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo.

Posąg Trygława w miejskim parku w Wolinie

Przedstawiany jest z trzema głowami. Do atrybutów Trzygłowa należy czarny koń oraz święty dąb. Koń używany był przez żerców (kapłanów) do przepowiadania przyszłości, kiedy przeprowadzany był pomiędzy drzewcami włóczni ułożonych na ziemi.

Według jednej z hipotez, kult Trzygłowa był wynikiem procesu jednoczenia się plemion i zlania się trzech lokalnych bóstw w jedną postać. Zarówno część badaczy, jak i rodzimowierców utożsamia Trzygłowa z Welesem. Funkcje pełnione przez bóstwo w średniowieczu pozostają nieznane. Pochodząca od kronikarzy chrześcijańskich opowieść o trzech obliczach bóstwa, które miały wyobrażać jego władzę nad niebem, ziemią i podziemiami, jest dyskusyjna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]