Trzebca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzebca
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat pajęczański
Gmina Nowa Brzeźnica
Liczba ludności (2006) 65
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 98-331 Nowa Brzeźnica
Tablice rejestracyjne EPJ
SIMC 0139821
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Trzebca
Trzebca
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzebca
Trzebca
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Trzebca
Trzebca
Ziemia 51°02′21″N 19°04′07″E/51,039167 19,068611

Trzebcawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Nowa Brzeźnica.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

W skład sołectwa wchodzi przysiółek Orczuchy (28 mieszkańców).

Leży na rzeką Czarną Okszą, tradycyjnie nazywaną Kocinką.

Przez miejscowość przebiega czerwony szlak pieszy. Jest to wieś w przewadze turystyczna, jednakże nie ma ofert noclegowych. Sklep został parę lat temu zlikwidowany. Około 3 kilometrów od wsi, w miejscowości Kule znajduje się kilka sezonowych ośrodków wczasowych. Miejscowość przyciąga swoim pięknem i wspaniałymi miejscami kąpielowymi oraz lasem, który w okresie późnoletnim i jesiennym obfituje w grzyby.

Historia[edytuj]

Ludzie mieszkający we wsi Trzebca odrabiali pańszczyznę u panów w Strzelcach, w Jankach, w Konstantynowie i w Gajęcicach. Dawniej ludzie zajmowali się garncarstwem, ponieważ są pozostałości po piecach garncarskich. Jest tego już niewiele, można wykopać szczątki tych naczyń. Jest to w pewnej części wsi Trzebca zwanej potocznie ,,Zychami’’. Znaczną część wioski w czasie międzywojennym zajmowali Żydzi, którzy posiadali sklep i skupowali od miejscowych chłopów ryby. Ludzie zajmowali się przeważnie rolnictwem i rybołówstwem. We wsi jest tylko jeden rolnik, który utrzymuje się z rolnictwa i ludzie, którzy pracują i uprawiają rolę dla siebie. Mieszkańcy pracują w zakładach prywatnych i państwowych, są starsi ludzie na emeryturach lub na rentach. Jest 13 osób dojeżdżających do pracy i 9 osób bezrobotnych. Prawdopodobnie na podwórku p. Eugeniusza Kota jest lipa mająca około 100 lat. W lesie państwowym w okopie przeciwpancernym było zakopanych około 200 Niemców, którzy zostali zastrzeleni w czasie okupacji na leśniczówce Świercze. Są także wykopaliska w dorzeczu Warty i Liswarty. Znaleziska znajdują się w muzeum w Radomsku.

W czasie przedwojennym były jeziora, które były czyszczone i łowiono w nich ryby. Trzebca znajduje się w dorzeczu Czarnej Okszy- Liswarty, Liswarty – Warty. W 1957 roku mieszkańcy wsi postanowili zbudować most drewniany łączący Trzebcę i Kule, bo wcześniej chodzono przez wodę lub drewnianą kładkę. Zrobiono składkę pieniężną, dawano drzewo i robociznę w czynie społecznym. Fachowców opłaciła Gromadzka Rada Wólka Prusicka. Natomiast drzewo i nasypy robiono w czynie społecznym. Do użytku oddano go w 1960 roku. Teraz jest nowy most betonowy, który oddany był do użytku w 2001 roku. Był on zbudowany przez powiat Pajęczno. O pierwszym moście na wsi: Na zebraniu (po zrobionym i oddanym do użytku moście Trzebca -Kule) padła propozycja, by wybudować most na rzece Czarna Oksza (Kocinka) we wsi Trzebca. Budowa mostu została rozpoczęta w 1966 roku i w tym samym roku został on skończony. Teraz są już kolejne mosty poprawiane przez gminę Nowa Brzeźnica. We wsi mieszkańcy mają także kładki własnościowe. Zwierzęta jakie można spotkać w okolicy Trzebcy to kuropatwy, bażanty, lisy, jenoty, wydry, bobry, zające, sarny, dziki i jelenie. NAUKA Wcześniej uczono w domu prywatnym u pana Kawki, uczył nauczyciel o nazwisku Rorat. Później nauczyciel zachorował i umarł. W latach 30 XX wieku wybudowano szkołę w Trzebcy. Na miejsce nauczyciela przyszła pani Umińska rodem z Brzeźnicy i uczyła już w nowej szkole, którą zbudowali mieszkańcy za własne pieniądze uzyskane z łowienia ryb. Z nieznanych okoliczności p. Umińska opuściła szkołę i dalsze nauczanie zaczęła pani Leokadia Goszcz. W czasie okupacji naukę przerwano, a w budynku szkolnym był posterunek żandarmerii niemieckiej. Pod koniec II wojny szkoła została rozebrana z nakazu Niemców. Po wojnie ten budynek pokrył pewien gospodarz. W 1946 roku szkoła ponownie spłonęła. Podczas spotkania Rady Gromadzkiej (50 lata) w Wólce Prusickiej, przewodniczącym był Leon Stachura mieszkaniec Trzebcy i postanowiono ponownie odbudować szkołę. I nauka zaczęła się w latach 1958-1959 od 1 do 4 klasy.

Po wojnie pierwszą nauczycielką była Natalia Wiśniewska, która uczyła tylko rok. Następna nauczycielka też była pani Wiśniewska pochodząca z Czerkies. W 1967 roku nauczycielem był Wacław Szczepaniak. Ze względu na reorganizację szkół we wsi szkołę zlikwidowano i powstały szkoły gminne. Był to rok 1975. Budynek po byłej szkole stał bezużytecznie, był pokryty dachówką i w 1987 były sołtys Adam Bzdzion, dzięki wiejskim pieniądzom pokrył dach szkoły eternitem. Budynek nadal był opuszczony, odbywały się w nim tylko spotkania mieszkańców wsi. W 2005 roku powstał nowy zarząd wspólnoty wsi Trzebca, przewodniczącą została Marianna Bzdzion. Za pieniądze uzyskane ze wspólnoty w szkole został przeprowadzony kapitalny remont przy współudziale pana wójta Jacka Jarząbka i gminy Nowa Brzeźnica. Dalsze prace jeszcze trwają.