Trzebca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzebca
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat pajęczański
Gmina Nowa Brzeźnica
Liczba ludności (2006) 65
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 98-331 Nowa Brzeźnica
Tablice rejestracyjne EPJ
SIMC 0139821
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Trzebca
Trzebca
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzebca
Trzebca
Ziemia51°02′21″N 19°04′07″E/51,039167 19,068611

Trzebcawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Nowa Brzeźnica.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

W skład sołectwa wchodzi przysiółek Orczuchy (28 mieszkańców).

Leży na rzeką Czarną Okszą, tradycyjnie nazywaną Kocinką.

Przez miejscowość przebiega czerwony szlak pieszy. Jest to wieś w przewadze turystyczna, jednakże nie ma ofert noclegowych. Sklep został parę lat temu zlikwidowany. Około 3 kilometrów od wsi, w miejscowości Kule znajduje się kilka sezonowych ośrodków wczasowych. Miejscowość przyciąga swoim pięknem i wspaniałymi miejscami kąpielowymi oraz lasem, który w okresie późnoletnim i jesiennym obfituje w grzyby.

Historia[edytuj]

Ludzie mieszkający we wsi Trzebca odrabiali pańszczyznę u panów w Strzelcach, w Jankach, w Konstantynowie i w Gajęcicach. Dawniej ludzie zajmowali się garncarstwem, ponieważ są pozostałości po piecach garncarskich. Jest tego już niewiele, można wykopać szczątki tych naczyń. Jest to w pewnej części wsi Trzebca zwanej potocznie ,,Zychami’’. Znaczną część wioski w czasie międzywojennym zajmowali Żydzi, którzy posiadali sklep i skupowali od miejscowych chłopów ryby. Ludzie zajmowali się przeważnie rolnictwem i rybołówstwem. We wsi jest tylko jeden rolnik, który utrzymuje się z rolnictwa i ludzie, którzy pracują i uprawiają rolę dla siebie. Mieszkańcy pracują w zakładach prywatnych i państwowych, są starsi ludzie na emeryturach lub na rentach. Jest 13 osób dojeżdżających do pracy i 9 osób bezrobotnych. Prawdopodobnie na podwórku p. Eugeniusza Kota jest lipa mająca około 100 lat. W lesie państwowym w okopie przeciwpancernym było zakopanych około 200 Niemców, którzy zostali zastrzeleni w czasie okupacji na leśniczówce Świercze. Są także wykopaliska w dorzeczu Warty i Liswarty. Znaleziska znajdują się w muzeum w Radomsku.

W czasie przedwojennym były jeziora, które były czyszczone i łowiono w nich ryby. Trzebca znajduje się w dorzeczu Czarnej Okszy- Liswarty, Liswarty – Warty. W 1957 roku mieszkańcy wsi postanowili zbudować most drewniany łączący Trzebcę i Kule, bo wcześniej chodzono przez wodę lub drewnianą kładkę. Zrobiono składkę pieniężną, dawano drzewo i robociznę w czynie społecznym. Fachowców opłaciła Gromadzka Rada Wólka Prusicka. Natomiast drzewo i nasypy robiono w czynie społecznym. Do użytku oddano go w 1960 roku. Teraz jest nowy most betonowy, który oddany był do użytku w 2001 roku. Był on zbudowany przez powiat Pajęczno. O pierwszym moście na wsi: Na zebraniu (po zrobionym i oddanym do użytku moście Trzebca -Kule) padła propozycja, by wybudować most na rzece Czarna Oksza (Kocinka) we wsi Trzebca. Budowa mostu została rozpoczęta w 1966 roku i w tym samym roku został on skończony. Teraz są już kolejne mosty poprawiane przez gminę Nowa Brzeźnica. We wsi mieszkańcy mają także kładki własnościowe. Zwierzęta jakie można spotkać w okolicy Trzebcy to kuropatwy, bażanty, lisy, jenoty, wydry, bobry, zające, sarny, dziki i jelenie. NAUKA Wcześniej uczono w domu prywatnym u pana Kawki, uczył nauczyciel o nazwisku Rorat. Później nauczyciel zachorował i umarł. W latach 30 XX wieku wybudowano szkołę w Trzebcy. Na miejsce nauczyciela przyszła pani Umińska rodem z Brzeźnicy i uczyła już w nowej szkole, którą zbudowali mieszkańcy za własne pieniądze uzyskane z łowienia ryb. Z nieznanych okoliczności p. Umińska opuściła szkołę i dalsze nauczanie zaczęła pani Leokadia Goszcz. W czasie okupacji naukę przerwano, a w budynku szkolnym był posterunek żandarmerii niemieckiej. Pod koniec II wojny szkoła została rozebrana z nakazu Niemców. Po wojnie ten budynek pokrył pewien gospodarz. W 1946 roku szkoła ponownie spłonęła. Podczas spotkania Rady Gromadzkiej (50 lata) w Wólce Prusickiej, przewodniczącym był Leon Stachura mieszkaniec Trzebcy i postanowiono ponownie odbudować szkołę. I nauka zaczęła się w latach 1958-1959 od 1 do 4 klasy.

Po wojnie pierwszą nauczycielką była Natalia Wiśniewska, która uczyła tylko rok. Następna nauczycielka też była pani Wiśniewska pochodząca z Czerkies. W 1967 roku nauczycielem był Wacław Szczepaniak. Ze względu na reorganizację szkół we wsi szkołę zlikwidowano i powstały szkoły gminne. Był to rok 1975. Budynek po byłej szkole stał bezużytecznie, był pokryty dachówką i w 1987 były sołtys Adam Bzdzion, dzięki wiejskim pieniądzom pokrył dach szkoły eternitem. Budynek nadal był opuszczony, odbywały się w nim tylko spotkania mieszkańców wsi. W 2005 roku powstał nowy zarząd wspólnoty wsi Trzebca, przewodniczącą została Marianna Bzdzion. Za pieniądze uzyskane ze wspólnoty w szkole został przeprowadzony kapitalny remont przy współudziale pana wójta Jacka Jarząbka i gminy Nowa Brzeźnica. Dalsze prace jeszcze trwają.