Tuba Dei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzwon Tuba dei w katedrze św. Janów w Toruniu
Wieża katedry św. św. Janów w Toruniu

Tuba Dei (Trąba Boża) – największy średniowieczny dzwon w Polsce i jeden z największych średniowiecznych dzwonów kołysanych w Europie Środkowej. Trzeci pod względem wielkości dzwon w Polsce[potrzebny przypis]. Znajduje się w katedrze św. św. Janów w Toruniu.

Historia[edytuj]

Odlany został w Toruniu, przez miejscowego ludwisarza Marcina Schmidta. Zawieszono go w 1500 roku. Do chwili powstania dzwonu Zygmunt był największym dzwonem w Polsce. Obecnie trzeci co do wielkości dzwon w Polsce po Dzwonie Maryja Bogurodzica i Dzwonie Zygmunt.

Zdobią go cztery płaskorzeźby z przedstawieniami: św. Jana Chrzciciela – patrona miasta, św. Jana Ewangelisty (obaj są patronami Katedry), św. Barbary – patronki ludwisarzy oraz św. Katarzyny. Pod koroną znajduje się skrót łacińskiego napisu, w rozwinięciu:

ANNO DOMINI MVC XXII DIE SEPTEMBRIS EGO TUBA DEI IN LAUDEM DEI ET SANCTORUM JOHANNIS BAPTISTAE ET EVANGELISTAE PATRONORUM HUIUS TEMPLI FUSA SUM

Polskie tłumaczenie:

Roku Pańskiego 1500 22 dnia września ja, Trąba Boża, ku chwale Boga i Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty, patronów tej świątyni, zostałam odlana

Obecnie dzwon jest używany na największe okazje, kilka razy w roku.

Miniatura dzwonu Tuba Dei ważąca 70 kg wykonana w ludwisarni Felczyńskich znajduje się w Domu Legend Toruńskich w Toruniu.

Dane[edytuj]

  • ton uderzeniowy: as°
  • masa: 7238 kg w tym żelazne serce 200 kg
  • średnica u dołu: 2,27 m
  • wysokość z koroną: 2 m

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]